Możliwość zaprezentowania tego unikalnego zbioru Muzeum Rybołówstwa zawdzięcza panu Andrzejowi Szepke, który, nie po raz pierwszy już wzbogaca ekspozycję placówki. Pan Andrzej wraz z żoną byli najważniejszymi gośćmi uroczystego otwarcia.
fot. Agnieszka Puszcz
Od piątku 11 marca, w Muzeum Rybołówstwa oglądać możemy wystawę, która przypomina jedną z pięknych, a już zapomnianych tradycji narodowych. Dziś coraz bardziej zapominamy już czasy gdy zamiast sms-ów masowo wysyłano telegramy. Doręczone przez pocztę, na skrawku papieru zawierały złożony z kilku słów przekaz; ważną informację lub – najczęściej – życzenia. Jeszcze bardziej zapomniane są dziś telegramy patriotyczne. Wydawane w latach 1895 – 1939, kolorowe, z wizerunkami narodowych bohaterów, wybitnych postaci literackich czy historycznych powstawały w trudnych czasach ’”ku pokrzepieniu serc”.
Możliwość zaprezentowania tego unikalnego zbioru Muzeum Rybołówstwa zawdzięcza panu Andrzejowi Szepke, który, nie po raz pierwszy już wzbogaca ekspozycję placówki. Pan Andrzej wraz z żoną byli najważniejszymi gośćmi uroczystego otwarcia.
fot. Agnieszka Puszcz
Pan Andrzej ubarwił te chwile historycznymi opowieściami. Trzeba bowiem wiedzieć, że telegramy patriotyczne to także świadectwa małego wycinka walki Polaków o zachowanie narodowej tożsamości.
fot. Agnieszka Puszcz
Od początku nazywane „kościuszkowskimi gdyż na pierwszych widniał portret naczelnika i wiązało się z setną rocznicą insurekcji. W kolejnych latach patriotyczne telegramy zmieniały się.
fot. Agnieszka Puszcz
Był okres, że służyły wspieraniu akcji dobroczynnych. Przez cały czas zachowały jednak godną podziwu formę. Warto poznać ten nieznany rozdział związany z okresem naszej walki o narodową niezależność.
fot. Agnieszka Puszcz
Wystawa jest dostępna w sali na I piętrze. Muzeum Rybołówstwa zaprasza!
źródło: www.iswinoujscie.pl
A co robi ten siwy ciól że żwiru. następna przyczepka, bez honoru, samokrytycyzmu facet.cóż niezwykły trep
mobbing mobbing:) pamiętasz ?:)
Ale biznes żałosny niż norma przewiduje szkoda że nie z plastiku nie jest zrobione?
18:48----O, ciekawa uwaga... no ale mieszkamy w Czerwonym Grodzie, a nawet Muzeum jest na byłej ulicy Armii Czerwonej.
Jak widzę wśród zaproszonych na otwarcie persony kojarzone z czasami kiedy patriotyzm był tępiony to myślę, że to jakaś propagandowa akcja lewicy.
Na ruchomym zdjęciu u góry widoczna pani Na łOdcinku łOświaty, zagubiona w kosmosie kosmonautka, gdyż strzegła całe lata interesów lewicy w obszarze oświaty w Ś-ciu, a teraz musi doznać choć częściowej schizofrenii, gdyż oświata kierowana jest w stolicy przez partię prawicową. Wisi tak w kosmicznej pustce owa pani, świeci jej ŻARÓWKA na hełmie, kupiona w sklepie na dole, ale jak się zachować w tej czerni? Czy można tak spokojnie nakazywać szkole, by szła na imprezę czy szkolenie zawierające w sobie pewne lewicowe elementy, tak nielubiane przez konserwatywnych na ogół rodziców i przez prawicę?
Nie musisz telegramu na papierze. Możesz treść wykuć w skale, albo chociaż na glinianej tabliczce wyryć. Można też w mazucie napisać smołą.
Wszyscy jacy wielcy znawcy.
wiadomo że listy czy kartki z życzeniami są lepsze od wiadomości SMS ale popatrzeć z innej strony to dzięki SMSom przynajmniej mniej drzew się ścina bo każdy papier to ścinka Pozdrawiam