POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [20.02.2016, 09:15:07] • Polska

Młodzi ludzie a nadużywanie internetu

Młodzi ludzie a nadużywanie internetu

fot. Organizator

32 proc. rodziców obawia się uzależnienia dzieci od internetu1. Co zrobić, kiedy dziecko traci kontrolę nad czasem spędzonym w wirtualnym świecie? Fundacja Orange w ramach kursu „Bezpiecznie Tu i Tam” podsuwa rodzicom porady, jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci i zapobiegać zagrożeniom.

Kontakt ze znajomymi, rozrywka, dostęp do ogromnej ilości informacji – to wszystko powoduje, że w sieci można się zapomnieć. Ponad 30 proc. dzieci (10-15 lat) spędza w sieci 1-2 godziny dziennie. 13 proc. deklaruje od 2 do 4 godzin na dobę, ale w weekendy tyle czasu na wirtualne rozrywki poświęca już 27 proc. młodych – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje1. Spędzanie w sieci wielu godzin dziennie jest niewątpliwie sygnałem ostrzegawczym. Dodatkowo mogą występować także inne objawy, które nie zawsze świadczą o uzależnieniu od internetu, ale wiążą się z nadmiernym używaniem sieci i powinny zwrócić uwagę dorosłych, na przykład:
zaniechanie przez dziecko swoich pasji i zainteresowań poza siecią, a także zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych,
pojawianie się rodzinnych konfliktów i kłamstw dotyczących czasu spędzanego w internecie,
brak pożądanych efektów mimo podejmowanych prób – rozmów i ograniczenia czasu spędzanego online,
rozdrażnienie lub nawet agresywna reakcja w przypadku, gdy korzystanie z elektronicznych gadżetów lub internetu jest utrudnione.

Nadużywanie internetu to niebezpieczne zjawisko, które może negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Zwykle wiąże się z konkretnym rodzajem aktywności online, np. graniem w gry online czy korzystaniem z serwisów społecznościowych. Warto wiedzieć, w jaki sposób zareagować, gdy zauważymy symptomy świadczące o nadmiernym korzystaniu z internetu.
Porozmawiaj z dzieckiem. Powiedz, jakie zmiany widzisz w jego zachowaniu i co cię w nim niepokoi, wyraźnie nazwij problem. Pozwól także młodemu internaucie przedstawić swoje stanowisko, aby był traktowany po partnersku.
Ustal harmonogram dnia i wspólnie dopasujcie go do codziennych obowiązków i dodatkowych zajęć, np. gry w piłkę, czy lekcji gry na instrumencie. Pamiętaj także, aby zaplanować czas spędzany w świecie online i offline odpowiednio do wieku dziecka. Wspólnie poszukajcie alternatywy aktywności offline, która sprawi mu dużo przyjemności lub pomoże odreagować negatywne emocje.
Ustalcie zasady i etapy ograniczania dostępu do internetu. Omów je z dzieckiem i wytłumacz, że wynika to z troski o jego zdrowie i prawidłowy rozwój. Możesz również nagradzać sukcesy i pomyślnie ukończone etapy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że każdy mały sukces jest ważny.
Jeśli twoje dziecko korzysta z internetu lub elektronicznych gadżetów w sposób, który wyraźnie zagraża jego zdrowiu, np. zaniedbuje potrzeby fizjologiczne, możesz odłączyć sprzęt. Jednak wytłumacz mu, dlaczego podjąłeś taką decyzję i jak długo będzie trwało odłączenie. Dziecko poczuje się bezpiecznie, gdy będzie znało intencje rodzica.
Jeżeli sytuacja stanie się poważna, a rozmowy i stopniowe ograniczenie czasu na cyfrowe aktywności nie przyniosą pożądanych efektów, skontaktuj się z pedagogiem, psychologiem szkolnym lub specjalistą z poradni uzależnień.

Kontrola rodzicielska a bezpieczeństwo w sieci
Czas spędzany w internecie każdemu może wymknąć się spod kontroli. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać symptomy nadużywania internetu i sposoby przeciwdziałania. Z pomocą przychodzi platforma e-learningowa „Bezpiecznie Tu i Tam” przygotowana przez Fundację Orange. Jest ona podzielona na kilka etapów i porusza różne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dziecka w internecie. Są tam informacje m.in. na temat cyberprzemocy, zakupów online, a także nadmiernego korzystania z sieci, przedstawione w formie filmików, animacji, testów, dzięki którym możemy sprawdzić swoją wiedzę. E-learning jest bezpłatny i dostępny pod adresem: http://fundacja.orange.pl/kurs.

Kurs „Bezpiecznie Tu i Tam” został przygotowany w ramach społecznej misji Fundacji Orange. Do tej pory organizacja nauczyła 38 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu na zajęciach
w szkołach, a także wsparła przygotowanie narzędzi ochrony online i e-learningów dla dzieci. Jest partnerem wielu kampanii na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom w sieci, m.in. Dnia Bezpiecznego Internetu. Fundacja Orange została założona w 2005 roku i jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.

Antonina Bojanowska, Fundacja Orange


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■ Do prezydentki Świnoujścia wpłynął wniosek Związku Miast i Gmin Uzdrowiskowych w sprawie zmiany w zasadach parkowania w dzielnicy nadmorskiej. Rada zgodziła się by jeszcze podczas dzisiejszej sesji głosować nad tym projektem ■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■