iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.02.2016, 13:09:24] • Polska
Przygotowywanie kawy inaczej: na krótko zapomnijmy o czajniku
fot. Organizator
Filiżanka kawy – atrybut nie tylko poranka czy przerwy w pracy, ale także ważna część kultury w wielu krajach. To pewnie dlatego stworzono tak wiele urządzeń do jej przygotowywania. Każdy aparat i zasada jego działania ma wpływ na smak i aromat przygotowywanego kawowego napoju. Ten krótki przewodnik pomoże przejść przez różnorodność aparatów i wybrać taki, który przygotuje kawę według określonych preferencji.
O zaparzaczach do kawy opowiada ekspert ze specjalistycznego sklepu z ekspresami do kawy i kawą „Przyjaciele Kawy” – Wojciech Szelągowski.
Przelewowe ekspresy do kawy
Ich cechą charakterystyczną jest stosowanie filtra, który może być jednorazowy lub wielokrotnego użytku, w którym umieszcza się kawę mieloną, przez którą przechodzi gorąca woda. Kawowy napój przesącza się do dzbanka. Jest to aparat przeznaczony głównie do domu. Przy jego pomocy można przygotować większą ilość kawy dla całej rodziny. Dzięki podgrzewanej podstawie, kawa na długo pozostaje gorąca. Chcąc cieszyć się jak najbardziej aromatyczną kawą, należy świeżo palone ziarna zmielić tuż przed przygotowywaniem napoju. Obecnie popularność tych aparatów maleje na rzecz automatycznych ekspresów ciśnieniowych.
Zaparzacz typu „French Press“
Dla tych, którzy uważają, że papierowy filtr zmienia posmak kawy, French Press może być dobrym rozwiązaniem. Choć proces zaparzania jest tu bardzo prosty, to dobrze pozwala „rozwinąć się” aromatowi i posmakom kawy. Oczywiście rekomenduje się stosowanie świeżo palonej kawy ziarnistej, zmielonej dość grubo (sitko przeważnie nie jest bardzo gęste), tuż przed przygotowywaniem napoju. Zaparzenie aromatycznej kawy o bogatym smaku zajmuje około 4 minut.
AeroPress
Ten ulubiony aparat wielu miłośników kawy został wynaleziony w Ameryce. Cały proces zajmuje około 50 sekund. Najpierw kawa jest zaparzana, a potem „przeciskana” przez mikrofiltr. Zmieniając proporcje kawy i wody oraz czas zaparzania, można za każdym razem otrzymywać różny efekt – zmieniać smak i moc napoju. Dzięki temu możliwości eksperymentowania są nieskończone. Urządzenie można myć w zmywarce.
Kapsułkowe ekspresy do kawy
„W tych ciśnieniowych ekspresach stosuje się specjalne kapsułki z kawą mieloną. Są one produkowane w różnych rodzajach i smakach. Proces przygotowywania kawy jest tu wyjątkowo prosty, szybki i wygodny. Wkłada się kapsułkę do aparatu, naciska guzik i ... vualia! Żadnego skomplikowanego czyszczenia – zużytą kapsułkę po prostu wyrzuca się do kosza. Aparat ten może być stosowany zarówno w domu, jak i w biurze. Ekspresy kapsułkowe produkowane są w różnych rozmiarach, o różnej mocy i różnią się cenami” – mówi ekspert „przyjaciół Kawy – Wojtek Szelągowski.
fot. Organizator
Szklany zaparzacz Chemex
Prosty, trwały i elegancki. Nie bez powodu przypomina kolbę z laboratorium. Wynalazcą tego zaparzacza jest bowiem niemiecki doktor chemii - Peter Schlumbohm. Jego pomysł wziął się z chęci prostego i szybkiego przygotowywania kawy w miejscu pracy. W procesie stosowane są unikalne, opatentowane filtry Chemex, które nie tylko przytrzymują fusy, ale także pozwalają na wydobycie z nich właściwości smakowych, pozwalając cieszyć się aromatycznym napojem o wielu posmakach.
Syphon
Zwany jest też syfonem, „vac potem”, albo z ang. „vacuum coffee brewer”. Wydaje się, że Niemcy mają słabość do wynalazków laboratoryjnych. Jest to bowiem ich jeszcze jedno odkrycie sposobu przygotowywania kawy. Jest on chyba najbardziej efektowny i do tego można obserwować działanie praw fizyki. Wygląda to tak – do pojemnika na górze wsypuje się kawę, a do spodniego wlewa wodę i umieszcza nad źródłem ciepła. Kiedy woda się gotuje, para zaczyna wypychać ją przewodem do góry. Kiedy cała woda się przemieści, należy zgasić płomień. Spadek temperatury powoduje spadek ciśnienia i woda również opada, teraz już jako pyszny, kawowy napój. Proces jest bardzo efektowny, ale wymaga sporo uwagi i zajmuje około 10 minut.
Kawiarka „Moka“
„Moka“ została pierwszy raz opatentowana we Włoszech. Zasada jej działania jest taka sama jak w przypadku syfonu. Zarówno oryginalny model, jak i obecnie, zaparzacze te są wykonane z aluminium. Mogą one być różnej wielkości, ale najlepiej wybierać taki na 2-3 porcje kawy. Jeśli dużo się podróżuje, można wybrać kawiarkę elektryczną. Są nawet takie, które można podłączyć w samochodzie.
Tygielek do kawy po turecku
Jak w przypadku syfonu nie można kawy zagotować, tak w tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. Te małe, miedziane rondelki są specjalnie do gotowania. Tym sposobem kawa nabiera bogatego, mocnego, głębokiego smaku. „Istnieje wiele metod i wskazówek co do tego, jak kawa po turecku powinna być przygotowywana. Wystarczy jednak trochę teorii i praktyki, aby samemu dojść do zamierzonego efektu” – mówi W. Szelągowski z firmy „Przyjaciele Kawy”.
Automatyczny ciśnieniowy ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem
Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych, a przy tym najprostszy sposób na przygotowanie aromatycznej kawy – espresso i innych napojów na jego bazie. Aparaty te, za jednym naciskiem, przygotowują kawę ze świeżo zmielonych ziaren (do każdej porcji). W przypadku tych urządzeń, najtrudniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej dla siebie kawy ziarnistej, bo w napoju przygotowywanym przez ekspresy ciśnieniowe wyróżniono już prawie 1000 różnych posmaków.
Więcej informacji: „Przyjaciele Kawy” – specjalista Wojciech Szelągowski, tel.+48 664 722 522, e-mail: wojtek@przyjacielekawy.pl; www.przyjacielekawy.pl