18 stycznia 2016 to dla uczestników Narodowej Loterii Paragonowej dodatkowy powód do emocji. Właśnie wtedy odbędzie się losowanie pierwszej nagrody specjalnej, czyli samochodu osobowego Opel Insignia. Wezmą w nim udział paragony wystawione w zakładach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych, zarejestrowane do 31 grudnia 2015.
Na czym polega loteria paragonowa?
Akcja skierowana jest do wszystkich osób pełnoletnich. Każda z nich może wziąć udział w losowaniu cennych nagród – tabletów, laptopów oraz samochodów osobowych. Wystarczy, że odwiedzi stronę internetową Narodowej Loterii Paragonowej i zarejestruje paragon fiskalny, opiewający na kwotę minimum 10 zł. Musi tylko przestrzegać kilku zasad, określonych w regulaminie kampanii.
W Narodowej Loterii Paragonowej można zarejestrować dowolną liczbę paragonów, zwiększając tym samym swoje szanse na wygraną. Trzeba jednak pamiętać, aby każdy z nich został zgłoszony w miesiącu jego wystawienia. Ponadto, w losowaniach liczą się tylko i wyłącznie paragony fiskalne – dokumenty innego rodzaju, jak faktura VAT, potwierdzenie płatności kartą czy tzw. rachunek kelnerski, nie będą brane pod uwagę – zaznacza Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych
Czym jest branża premiowana?
Główny rytm Narodowej Loterii Paragonowej wyznaczają 2 losowania, odbywające się co miesiąc. Dają one możliwość wygrania cennych nagród: tabletów iPad Air 2, laptopów marki Lenovo oraz samochodów osobowych Opel Astra. W losowaniach biorą udział wszystkie paragony fiskalne, które zostały zarejestrowane w miesiącu poprzednim. To jednak nie koniec atrakcji, przygotowanych przez organizatorów loterii.
Paragony fiskalne, wystawione za zakup towarów bądź usług pochodzących z branży premiowanej, pozwalają na wzięcie udziału w losowaniu nagrody specjalnej. Konkretna działalność wybierana jest raz na kwartał, ale należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych losowań – dokument trzeba zarejestrować w miesiącu dokonania zakupu – informuje Marcin Ciechowicz.
W okresie trwania loterii przewidziane zostały 4 losowania nagrody specjalnej, którą jest samochód osobowy Opel Insignia. Pierwszą branżą premiowaną, wybraną na czas od 1 października do 31 grudnia 2015, jest fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. Zatem jeśli chcemy, aby nasz paragon wziął udział w losowaniu, musimy go zarejestrować do końca roku. Z początkiem stycznia następuje zmiana – wyróżnione zostaną paragony otrzymane w ramach prywatnej praktyki lekarskiej i dentystycznej (do 31 marca 2016). W dalszej kolejności branże premiowane obejmą sprzedaż towarów i usług związanych z naprawą i konserwacją samochodów osobowych oraz restauracjami i innymi placówkami gastronomicznymi.
Jak zarejestrować paragon?
Rejestracja paragonu fiskalnego nie jest skomplikowana, nie zabiera dużo czasu i nie wymaga korzystania z dodatkowych dokumentów. Niemniej, udział w losowaniu umożliwi jedynie poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy. Co powinno się w nim znaleźć?
Aby prawidłowo zarejestrować paragon, musimy zamieścić w formularzu informacje znajdujące się na tym wydruku: numer unikatowy kasy rejestrującej, NIP firmy, z której pochodzi dokument, datę sprzedaży, kolejny numer wydruku oraz kwotę brutto. Jeśli dokonujemy pierwszego zgłoszenia, konieczne okaże się również podanie danych osobowych: numeru telefonu i adresu e-mail – tłumaczy ekspert PCKF.
A co, jeśli dokument pozwala na wzięcie udziału w grze o nagrodę specjalną? W formularzu należy wybrać odpowiednią branżę premiowaną, z której pochodzi paragon. Warto też pamiętać, że zgłoszenie będzie brane pod uwagę we wszystkich losowaniach, odbywających się w danym miesiącu – także nagród I i II stopnia.
Ucząc bawi, bawiąc uczy – czyli idea i popularność
Narodowa Loteria Paragonowa szybko zyskała bardzo duże zainteresowanie. Już w ciągu pierwszego tygodnia jej trwania Polacy zarejestrowali ponad milion paragonów. W październiku odnotowano łącznie blisko 17 milionów zgłoszeń, zaś w listopadzie – ponad 15 milionów. Jak wynika z raportu Google’a, ostatnie 3 miesiące wystarczyły, aby hasło „loteria paragonowa” uzyskało 1 miejsce w kategorii „Tematy, o których się mówiło” wśród najczęściej wyszukiwanych w roku 2015.
Jednak akcja koordynowana przez Ministerstwo Finansów służy nie tylko wspólnej zabawie. Inicjatywa ma także na celu propagowanie właściwych nawyków konsumenckich, nagradzanie przedsiębiorców biorących udział w uczciwej konkurencji oraz budowanie silnej gospodarki poprzez sukcesywne zmniejszanie tzw. szarej strefy.
Chciałbym zgłosić w konkursie swoje paragony od lekarzy, ale się nie da... bo bidule nie posiadają kas fiskalnych!
bo kasa fiskalna na pewno pozwala" zbudować silną gospodarkę poprzez sukcesywne zmniejszanie tzw. szarej strefy" ;) hahahahahahaha !!
Czekam kiedy nowy minister zakończy tą błazenadę, jaką jest ta loteria. Została wymyślona przez cwaniaczków z MF aby z pieniędzy podatników podatników przetransferować kilka milionów do własnej kieszeni. Sprzedajni dziennikarze zrobili odpowiedni pijar i ciemny lud to kupuje. Powtórka z" Misia".