POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.11.2015, 08:07:08] • Świnoujście

Pytamy, czego uczą naszą młodzież

Pytamy, czego uczą naszą młodzież

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy miasto ma możliwość przygotowania prowadzonego przez siebie szkolnictwa zawodowego do aktualnych potrzeb pracodawców – twierdzi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. Zapytaliśmy, czy nasze szkoły zawodowe uczą praktycznych zawodów czy produkują bezrobotnych.

Miasto Świnoujście jest organem prowadzącym dwóch zespołów szkół ponadgimnazjalnych, kształcących uczniów w konkretnych zawodach. Pierwsza ze szkół to Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ulicy Gdyńskiej. Są w nim: Technikum Hotelarstwa, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Ekonomiczne. Nauka trwa 4 lata. Obecnie zawodu uczy się tu 252 uczniów. Jest też Zespół Szkół Morskich przy ulicy Sołtana 2.W skład ZSM wchodzą 4-letnie Technikum Morskiej oraz 3- letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Technikum kształci w kierunkach: nawigator morski, mechanik okrętowy, logistyk, informatyk oraz technik analityk. Natomiast ZSZ w kierunkach: mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz mechanik pojazdów samochodowych. Obecnie w Zespole Szkół Morskich zawodu uczy się 281 uczniów.

- Sytuację na rynku pracy na bieżąco monitoruje Powiatowy Urząd Pracy – zapewnia rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Dzięki współpracy z PUP Miasto ma możliwość przygotowania prowadzonego przez siebie szkolnictwa zawodowego do aktualnych potrzeb pracodawców. Najlepszym tego przykładem są przekształcenia i dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku, jakie przeszła szkoła przy ulicy Gdyńskiej.

Oprócz tego na terenie miasta działają placówki szkoleniowe, kształcące w konkretnych zawodach, które nie prowadzone przez miasto. Są to Centrum Kształcenia Zawodowego, który podlega Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie oraz Zespół Szkół Wojewódzkiego Zespołu Doskonalenia Zawodowego. Jest też Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ulicy Grodzkiej, którego organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Zobaczmy teraz, czego można się nauczyć w wymienionym wcześniej Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ulicy Gdyńskiej.

W Technikum Hotelarstwa program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące takie jak w liceach. Oprócz tego są przedmioty zawodowe, typowe dla profilu kształcenia, w tym dwa języki obce, język niemiecki i język angielski (w małych grupach językowych).

- W trakcie cyklu kształcenia zawodowego będą rozwijane: samodzielność, pracowitość, refleks, podzielność uwagi, poczucie estetyki, kultura osobista, umiejętność poprawnego wysławiania się i prowadzenia rozmowy oraz nawiązywania kontaktów, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, elementy psychologii interesanta, kultura obsługi interesanta, zasady savoir vivre, biegłe posługiwanie się dwoma językami obcymi (znajomość słownictwa zawodowego w tych językach), znajomość strategicznego badania rynku, przewidywania popytu i jakości usług, znajomość informatyki i obsługi komputera oraz nowoczesnych urządzeń elektronicznych stosowanych w hotelarstwie – wylicza rzecznik prezydenta Robert Karelus. - W cyklu kształcenia ujęte są praktyki zawodowe, które poszerzają, utrwalają i sprawdzają wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole.

Jak podaje świnoujski magistrat, absolwenci technikum mogą być zatrudnieni we wszelkiego rodzaju zakładach hotelarskich, w przedsiębiorstwach żeglugowych, lotniczych, turystycznych, uzdrowiskowych oraz w administracji państwowej zajmującej się usługami hotelarskimi. Szkoła przygotowuje również do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w hotelarstwie. Technikum przygotowuje absolwentów do podjęcia studiów z zakresu hotelarstwa oraz innych, wybranych przez absolwenta kierunków studiów ze względu na moduł kształcenia ogólnego.

- Dla właściwie rozumianego przemysłu turystycznego w kraju i w naszym regionie istotne znaczenie ma nowoczesne kształcenie kadr dla potrzeb turystyki – dodaje rzecznik.

Nauka w technikum kończy się egzaminem maturalnym oraz egzaminem z przygotowania zawodowego.

W Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące takie jak w liceach, przedmioty zawodowe typowe dla profilu kształcenia. W trakcie całego cyklu kształcenia zawodowego będą rozwijanie: samodzielność, pracowitość, refleks, podzielność uwagi, poczucie estetyki, kultura osobista, umiejętność poprawnego wysławiania się i prowadzenia rozmowy oraz nawiązywania kontaktów, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, elementy psychologii konsumenta, umiejętność obsługiwania konsumentów z wykorzystaniem różnych form i technik, zasady savoir vivre, znajomość strategicznego badania rynku, przewidywania popytu i jakości usług, znajomość informatyki i obsługi komputera oraz nowoczesnych urządzeń stosowanych w pracowniach gastronomicznych – podaje Urząd Miasta. – W cyklu kształcenia ujęte są zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, które poszerzają, utrwalają i sprawdzają wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole.

Co można robić po takiej szkole? Absolwenci mogą być zatrudnieni w zakładach żywienia zbiorowego (stołówki, restauracje, bary itp.), instytucjach zajmujących się obrotem żywnością, służbie zdrowia (sanatoria, żłobki, służby sanitarno-epidemiologiczne, szpitale), organizacjach ochrony konsumenta, instytucjach zajmujących się upowszechnianiem wiedzy o żywieniu i żywności (domy opieki społecznej, domy dziecka, internaty, akademiki, hotele, pensjonaty, itp.). Szkoła przygotowuje również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych, hotelarskich, agroturystyki itp.

- Technik żywienia i usług gastronomicznych jest zawodem szerokoprofilowym umożliwiającym specjalizację w końcowym etapie kształcenia szkolnego. Specjalizacja wynika z dostosowania kształcenia do potrzeb regionalnego rynku pracy i zainteresowań ucznia – zapewnia Robert Karelus.

W Technikum Ekonomicznym program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące takie jak w liceach oraz przedmioty zawodowe, typowe dla profilu kształcenia, w tym dwa języki obce - język angielski i niemiecki (w małych grupach językowych). W trakcie całego cyklu kształcenia zawodowego będą rozwijane: samodzielność, pracowitość, refleks, podzielność uwagi, komunikatywność, uczciwość, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu, kultura osobista, zasady savoir vivre, poczucie estetyki, umiejętność poprawnego wysławiania się, prowadzenia rozmowy oraz nawiązywania kontaktów, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, umiejętność samodzielnego wykonywania czynności związanych z organizacją i przygotowaniem typowych procesów gospodarczych zachodzących w firmie, umiejętność wykonywania prac biurowych, umiejętność prowadzenia prac związanych z badaniem rynku, planowaniem, sprawozdawczością oraz polityką zatrudnienia i wynagrodzeniami, umiejętność prowadzenia księgowości i zajmowania się gospodarką finansową w firmie, biegłe posługiwanie się dwoma językami obcymi (znajomość słownictwa zawodowego w tych językach), znajomość informatyki i obsługi komputera oraz nowoczesnych urządzeń elektronicznych wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W cyklu kształcenia ujęte są praktyki zawodowe, które poszerzają utrwalają i sprawdzają wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole. W zawodzie tym przewiduje się możliwość specjalizacji, realizowanej w ramach zajęć specjalizacyjnych w zakresie rachunkowości, finansów, ubezpieczeń i podatków.

Absolwenci technikum mogą być zatrudnieni na wszystkich stanowiskach pracy w małych podmiotach gospodarczych, jak również na innych stanowiskach, na których potrzebna jest podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu finansów, rachunkowości, organizacji pracy biurowej i zarządzania firmą. Szkoła przygotowuje absolwenta nie tylko do wykonywania typowych dla tego zawodu zadań, lecz także podjęcia działalności gospodarczej na własny rachunek.

- Technikum przygotowuje absolwentów do podjęcia studiów z zakresu ekonomii lub innych wybranych kierunków studiów ze względu na moduł kształcenia ogólnego – mówi rzecznik.- W warunkach gospodarki rynkowej istotne znaczenie ma nowoczesne kształcenie kadr przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Nauka w technikum kończy się egzaminem maturalnym oraz egzaminem z przygotowania zawodowego.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 22, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-22 z 22

Gość • Wtorek [24.11.2015, 12:03:03] • [IP: 31.1.220.**]

Pan pisze:" Burek • Poniedziałek [16.11.2015, 11:15:40] • [IP: 31.174.207.***] Jakaż to wspaniała szkoła to Technikum Hotelarskie!. Uczą tam prawidłowego wysławiania się i zasad savoir-vivre-u!. A ja jak ten głupi żyję w przekonaniu, że to wynosi się z domu." większość z domu wynosi zegar z kukułką na targ staroci - a nie tzw.KINDERSZTUBĘ :-))

Gość • Środa [18.11.2015, 22:54:06] • [IP: 80.245.182.***]

W Zespole Szkół od tego roku jest nowy kierunek kształcenia: Technik usług fryzjerskich i Technik elektryk. Jeśli chodzi o ZSZ szkoła kształci w każdym zawodzie. Zapewniamy praktyki - posiadamy listę przyszłych pracodaców, gdzie dnay uczeń może odbywać praktyki.

Gość • Wtorek [17.11.2015, 08:38:03] • [IP: 77.88.191.***]

jaki mądry w organizacji szkoleń ! to pokarz mi pracodawcę który potrzebuje 10 spawaczy naraz ? jak się ktoś nie zna to niech głupot nie pisze bo szkoda tego czytać ! dać szkolenia żle bo jeszcze trzeba za rączkę poprowadzić na rozmowę do pracodawcy bo sam nie potrafi. Tacy właśnie nieudacznicy przychodzą do mnie a ja mam dosyć !

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 19:28:05] • [IP: 79.96.31.***]

W tym mieście nie opłaca się pracować, jak jesteś bez układów.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 18:45:57] • [IP: 95.129.228.**]

A ZSZ w SOSW? Miasto Świnoujście jest organem prowadzącym również dla tej placówki. Szkoła kształci na kierunkach: kucharz i monter zabudowy i prac wykończeniowych w budownictwie. Mimo, że jest to szkoła specjalna kształcenie odbywa się zgodnie z taką samą podstawą programową, jak w innych szkołach zawodowych, a uczniowie zdają TE SAME egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, co uczniowie innych szkół. Dlaczego została pominięta?

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 15:44:26] • [IP: 92.42.117.***]

chory system...urzędy pracy prowadzą wszelakie kursy dla bezrobotnych, a ci i tak pracy nie mają po tych kursach. Zarabiają organizatorzy kursów i nic pązatym sie nie zmienia. Kursy powinne byc organizowane ale dla tych dla kturych pracodawcy mają miejsce pracy. Potrzeba w wojewódzctwie 10 spawaczy to wówczac robimy dla nich kurs.

Matka • Poniedziałek [16.11.2015, 15:25:19] • [IP: 80.245.182.**]

A gdzie są inne zawody: stolarz, tapicer, ślusarz, piekarz, cukiernik, szewc ?? W tym mieście tylko kelnerzy, pokojowe, recepcja i sprzedawca :-/

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 14:50:53] • [IP: 2.108.233.***]

Ta wypowiedz to chyba lista poboznych zyczen... Nijak sie to bowiem ma do rzeczywistosci, ktora szybko pokaze absolwentowi szara rzeczywistosc i potrzeby jego zatrudnienia.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 14:13:30] • [IP: 92.42.118.***]

A ma!yjakis przemysł w mieście ? A gdzie kursy dzwigowego i na różne maszyny w porcie a gdzie zawody typowo stoczniowe bo tam zostali sami dziadkowie a gdzie spawacze i inne zawody potrzebne np do gazoportu

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 13:52:33] • [IP: 80.245.178.***]

W małych grupach jezykowych! Panie Karelus najpierw pan sprawdź a potem pisz glupoty. Jakbym nie chodziła do tej szkoły... Moze o inną chodzii? 23 osoby to mała grupa językowa?

Woj • Poniedziałek [16.11.2015, 13:43:11] • [IP: 178.238.247.**]

Ani jednego słowa o Wojewódzkim Zespole Szkół Zawodowych, ul. Norweska 12A na Warszowie...? Szkoła ta kształci kucharzy, fryzjerki, elektryków, techników elektryki, techników fryzjerstwa. Są to zwody najbardziej potrzebne w naszym regionie turystycznym...!! Nasi uczniowie mają prace" od reki" w Polsce i Niemczech! Mimo wszystko Urząd Miasta mógłby bardziej zainteresować się ta szkołą!!

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 13:00:19] • [IP: 31.174.222.***]

To zdjęcie pomaga nam wyobrazić sobie, jak piękne byłoby nasze miasto, gdyby nie wysokie groby blokowisk.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 11:49:13] • [IP: 62.69.231.***]

Zawód: Wylizywacz niemieckiego rowa.

Burek • Poniedziałek [16.11.2015, 11:15:40] • [IP: 31.174.207.***]

Jakaż to wspaniała szkoła to Technikum Hotelarskie!. Uczą tam prawidłowego wysławiania się i zasad savoir-vivre-u!. A ja jak ten głupi żyję w przekonaniu, że to wynosi się z domu.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 11:00:32] • [IP: 93.94.186.***]

Dajcie odpowiednie pensje za prace, nie trzeba bedzie takich cyrkow odstawiać.Jak młodzież ma pracować za śmieciowe pieniądze co ledwo im starczy na życie. Dziwicie się ze uciekają do innych krajów gdzie moga zarobic godną, zapłate za swoją cięzką pracę.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 10:08:16] • [IP: 88.156.235.***]

A Medyka już nie ma w Świnoujściu ?

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 09:45:25] • [IP: 31.174.236.**]

pierdoły GADA SZKOŁY SZKOŁAMY ALE UP ŚMIECHYU WARTE TO IET COŚ CO STWORZONE NA WŁASNY BYT, NA ZASADZIE ABY NAM SIĘ.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 09:06:09] • [IP: 62.69.254.***]

Najpierw trzeba stworzyc baze do nauki praktycznej i przysposobic uczniow zeby chcieli, a i tak wiekszosc pojdzie do Niemcow za lepsze pieniadze i porcje ponizenia!

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 08:33:27] • [IP: 88.156.234.**]

+++świadectwo ukończenia technikum żywieniowego nie mogą tytulowac sie tytułem dietetyka! +++ Jego Ekscelencją też nie może.

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 08:30:20] • [IP: 88.156.234.**]

A to daliście naczytać się ulotek pierwszemu łgarzowi w mieście... a odpowiedzi na pytanie ilu bezrobotnych wyprodukowano brak. Dyplomata. Najbardziej wzruszająca jest możliwość uzyskania wykształcenia do prowadzenia indywidualnej działalności hotelarskiej. Po zdobyciu dyplomu technika wystarczy kupić sobie, albo wybudować jakiś hotel...

Karol • Poniedziałek [16.11.2015, 08:26:34] • [IP: 188.149.197.***]

Chciałbym nadmienić, ze osoba posiadająca świadectwo ukończenia technikum żywieniowego nie mogą tytulowac sie tytułem dietetyka!

Gość • Poniedziałek [16.11.2015, 08:24:50] • [IP: 62.69.231.***]

Czyżby miasto szykowało znowu wysłać kolejny zrzut pseudo fachowców poza granice Polski w zamian za Ukrainców?

Oglądasz 1-22 z 22
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■ AKTUALIZACJA KOMUNIKATU: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu potwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągu „Granica-Wydrzany” na odcinku ul. Chrobrego obejmującym budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26 i 28 ■