POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [05.10.2015, 15:58:45] • Świnoujście

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Po 10 dniach niewoli orzeł bielik trafił na wolność. Bielika osobiście wypuścił Pan Krzysztof Chomicz, który jakiś czas temu z ogromnym poświęceniem uratował ptaka z grząskiej mazi. Pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego asystowali przy całym przedsięwzięciu. Orzeł był w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Nakarmiony, oraz odrobaczony odleciał w kierunku swojej dotychczasowej czatowni. Ptak był transportowany w specjalnym worku, aby nie uszkodził sobie skrzydeł.



Przypomnijmy, dokładnie 25 września ptak trafił do Wolińskiego Parku Narodowego, po tym jak bohaterskim czynem popisał się Pan Krzysztof Chomicz, który uratował orła z grząskiej mazi. Ptak trafił pod opiekę pracowników Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie był karmiony oraz dokładnie czyszczony.

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

- To ludzie zgotowali mu ten los i to ludzie przyrócili orła z powrotem do natury- mówi portalowi iswinoujscie.pl Krzysztof Chomicz.

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Ptak został wypuszczony na wolność przed mostem karsiborskim, tuż przy przeprawie promowej Karsibór. Towarzyszyło mu lekkie zdezorientowanie, gdyż nie wiedział gdzie się znajduję. Gdy tylko został wypuszczony to zatrzymał się na drzewie i poleciał w miejsce, skąd został uratowany.

Orzeł Bielik już na wolności! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Bielik był obrączkowany w kwietniu tego roku i należy do Nadleśnictwa Międzyzdroje. Miejmy nadzięję, że mając obrączkę oraz numery będziemy mogli śledzić jego dalsze losy.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 38

Edward Leszczyński • Środa [07.10.2015, 22:52:43] • [IP: 79.184.241.***]

A może Szanowna Redakcja napisze coś o tym, jaki los spotkał tego ptaka zaraz po dostarczeniu go do woliery WPN? Podeszliśmy pod wolierę dwie doby od jego przywiezienia przez p. Chomicza i stwierdziliśmy z osłupieniem, że siedział tam kompletnie nietknięty, zapomniany i posiedliśmy wiedzę, że dotąd NIE BYŁO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ WETERYNARYJNYCH, OCZYSZCZANIA PIÓR Z ROPOPOCHODNEJ MAZI, CZY INNYCH FORM OPIEKI. Na dowód tego mamy odpowiedni materiał zdjęciowy. Pierwsze przejawy" troski" pojawiły się wówczas, gdy cała sprawa nabrała medialnego rozgłosu. Czyżby te zaniechania były cynicznym usiłowaniem pozyskania stałego eksponatu jako turystycznej atrakcji?

Edward Leszczyński • Środa [07.10.2015, 12:37:36] • [IP: 46.112.130.**]

A może Szanowna Redakcja napisze coś o tym, jaki los spotkał tego ptaka zaraz po dostarczeniu go do woliery WPN? Podeszliśmy pod wolierę dwie doby od jego przywiezienia przez p. Chomicza i stwierdziliśmy z osłupieniem, że siedział tam kompletnie nietknięty, zapomniany i posiedliśmy wiedzę, że dotąd NIE BYŁO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ WETERYNARYJNYCH, OCZYSZCZANIA PIÓR Z ROPOPOCHODNEJ MAZI, CZY INNYCH FORM OPIEKI. Na dowód tego mamy odpowiedni materiał zdjęciowy. Pierwsze przejawy" troski" pojawiły się wówczas, gdy cała sprawa nabrała medialnego rozgłosu. Czyżby te zaniechania były cynicznym usiłowaniem pozyskania stałego eksponatu jako turystycznej atrakcji?

Gość • Środa [07.10.2015, 09:21:21] • [IP: 62.69.241.**]

Panie Edwardzie, czy pan myśli lub miał taką nadzieję, że w WPN pracują przyrodnicy? Pracowałem tam i wiem, że tak nie jest i nie było. Ranne zwierzę to problem czy inaczej poszkodowane. Mało tego nie było nigdy profesjonalnej opieki, bo niby kto? Lek wet co leczy sierść piesków i kotków lub ewentualnie zna się na krowie? Już jakiś czas są specjalizacje, jednak brak fachowców z dziedziny dzikich zwierząt i podejście w takich przypadkach jak ten jest groteskowe. Empatia w WPN? Proszę bo się rozpłacze i umrę ze śmiechu. Gdyby nie media to bielik nie byłby może eksponatem ale skamieniałością. Tak źle jeszcze nie było tam.

Gość • Środa [07.10.2015, 00:12:32] • [IP: 46.114.71.**]

szacun dla wszystkich co pomogli, , bielikowi bagiennemu"

Edward Leszczyński • Wtorek [06.10.2015, 21:35:22] • [IP: 46.112.116.**]

A może Szanowna Redakcja napisze coś o tym, jaki los spotkał tego ptaka zaraz po dostarczeniu go do woliery WPN? Podeszliśmy pod wolierę dwie doby od jego przywiezienia przez p. Chomicza i stwierdziliśmy z osłupieniem, że siedział tam kompletnie nietknięty, zapomniany i posiedliśmy wiedzę, że dotąd NIE BYŁO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ WETERYNARYJNYCH, OCZYSZCZANIA PIÓR Z ROPOPOCHODNEJ MAZI, CZY INNYCH FORM OPIEKI. Na dowód tego mamy odpowiedni materiał zdjęciowy. Pierwsze przejawy" troski" pojawiły się wówczas, gdy cała sprawa nabrała medialnego rozgłosu. Czyżby te zaniechania były cynicznym usiłowaniem pozyskania stałego eksponatu jako turystycznej atrakcji?

katarzyna • Wtorek [06.10.2015, 12:04:06] • [IP: 178.238.252.**]

BRAWO! JEST PAN DZIELNYM CZŁOWIEKIEM...ZYCZĘ PANU POWODSZENIA!

Gość • Wtorek [06.10.2015, 11:48:45] • [IP: 62.69.203.***]

Burek • Wtorek [06.10.2015, 09:10:25] - To się nazywa cynizm i jest gorsze od chamstwa. I żadna informacja o bieliku już tu nie pomoże, trzeba się wziąć za ten własny cynizm.

ryynio • Wtorek [06.10.2015, 10:59:05] • [IP: 83.249.31.**]

poleciał na drzewo gdzie było inne ptactwo, gniazdo orłów jest na innym drzewie, oby znalazł rodziców bo umrze z glodu, super wyglada w tym zółtym kubraczku, jak gladiator

Gość • Wtorek [06.10.2015, 10:48:08] • [IP: 178.238.251.***]

Orzeł. ... symbol państwa polskiego wprawdzie nie biały. .. ale uratowany u nas w Mieście - może to coś oznacza. Piękne dzięki za ten wspaniały gest, nie każdego na to stać by uratować zwierzę czy ptaka. Przecież dla wielu to tylko zwierzę, tylko ptak ale dla wielu z nas to jednak polski orzeł!

Gość • Wtorek [06.10.2015, 10:14:19] • [IP: 2.242.170.***]

Super dla bielika i dla tych wszystkich wspanialych ludzi, oby takich wiecej!!

Gość • Wtorek [06.10.2015, 09:42:40] • [IP: 62.69.241.**]

Zestresowany bielik maksymalnie. Mówiłem tyle razy, żeby zakryć głowę ptaka. Sami znaFcy jak widać. Nie raz, nie dwa ratowałem bieliki i nikt nie pisał o tym i nie robił szumu, ptaki leciały do ośrodków rehabilitacyjnych na inny kontynent bo w Polsce nie było jeszcze. I wszystko po cichu bo tutaj by kazano je uśpić lub zamknąć na dożywocie w WPN. I zapomnijcie o pomocy weterynaryjnej bo tutaj nie ma ludzi znających się na czymś większym od kanarka czy nimfy. Ale co ja wiem...

Gość • Wtorek [06.10.2015, 09:36:54] • [IP: 83.8.169.*]

poza tym żaden ptak nie jest własnością nadleśnictwa..po prostu gniazduje w lesie.oj.redaktorze

Gość • Wtorek [06.10.2015, 09:33:56] • [IP: 83.8.169.*]

jest tylko jedno ale-bielik nie jest orłem.bielik to bielik..no ale pan redaktor trochę nie doczytał...jak i w innych sprawach.pisze to ten zły człowiek lasu

Burek • Wtorek [06.10.2015, 09:10:25] • [IP: 46.112.212.***]

Do IP;46.112.109**- Mój Drogi, a kto Ci powiedział, że nie jestem chamem. Ale i tak Cię uwielbiam!. Pozdrawiam z całego serducha i więcej odwagi - pisz jasno - całuje w zadek!.

homo homini lupus est • Wtorek [06.10.2015, 07:41:42] • [IP: 46.112.109.**]

Dobrze oczywiście, że uratowano ptaka. Ja jednak nazywam takie rozczulanie się bielikiem" łatwymi wzruszeniami". O wiele trudniej o ludzkie odczucie empatii, gdy portal kolejny raz napisze o bezdomnych. Wtedy nie ma granic okrucieństwo u niedawnych wrażliwców płaczących nad losem zwierząt...

Gość • Wtorek [06.10.2015, 07:29:50] • [IP: 46.112.109.**]

20:32 -Burek, oburzasz się na" tyle chamstwa wokół", a co wczoraj napisałeś o pewnej prominentnej urzędniczce miasta, obecnej w spółce, że ona całuje kogoś w. ..- tu nie dokończę z przyczyn cenzuralnych (wpis z 5 X, g.12:16:55).

Gość • Wtorek [06.10.2015, 06:26:03] • [IP: 80.245.189.***]

NO I POCO TEN CAŁY SZOŁ, NIEPOTRZEBNE STRESOWANIE PTAKA. DLA GWIDORSTWA ?

Anula • Poniedziałek [05.10.2015, 22:30:18] • [IP: 178.238.252.***]

Serdeczne pozdrowienia dla Pana Krzysztofa. I Wielki Szacun.

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 21:33:48] • [IP: 83.11.149.***]

Wielki szacunek, dla tego Pana ! Narażał własne życie, ratując orła.

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 21:25:49] • [IP: 88.156.234.***]

Wiele razy trzymałem w ręku ptaka, ale orła jeszcze nigdy! Zazdroszczę p. Krzysztofowi, bo było co potrzymać:)

• Poniedziałek [05.10.2015, 21:14:39] • [IP: 46.112.109.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Burek • Poniedziałek [05.10.2015, 20:32:40] • [IP: 46.112.23.**]

Czapki z głów, panie Krzyśku!. Wśród tego zalewu chamstwa, taka dobra, pozytywna wiadomość. Takie niby nic, jedno małe orle życie, ale ilekroć spojrzę w niebo i zobaczę orła, pomyślę, że to właśnie ten - orzeł błotny -, który dzięki panu jest piękny i wolny. Wielki szacun!.

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 20:04:20] • [IP: 46.112.109.**]

Z bielikami, czy orłami jest tak jak z Małyszem kiedyś, jak ze Stochem - przykuwa ta kwestia uwagę wszystkich, bo wiąże się to z archetypem:" wzlot wysoko, lot, bycie ponad wszystkim". Ludzi ujmuje uwolnienie stworzenia latającego, przywrócenie mu jego królowania, jego przewagi.Tylko jeden cień biegł przez wpisy pamiętnego dnia, gdy opublikowano notatkę o tym - niemal nie zauważono kwestii koncertu na rzecz hospicjum, a zasypano forum wpisami o bieliku. Brawa za bielika, ale...

Gość • Poniedziałek [05.10.2015, 19:45:34] • [IP: 80.245.181.***]

w relacji TVN-u, ani jednego słowa o tym, że pan Krzysztof Chomicz jest mieszkańcem Świnoujścia.

Ma • Poniedziałek [05.10.2015, 19:38:43] • [IP: 46.112.90.***]

fajna sprawa uratować Orła Bielika ptaka pod ochroną nareszcie coś normalnego i przyjemnego co miło się czyta i ogląda na necie Szacunek dla tego Pana :) !

Oglądasz 1-25 z 38
■ Urząd miasta Swinoujście z Prezydentem Januszem Żmurkiewiczem i grupą organizatorów zaprasza na coroczne spotkanie byłych pracowników PPDiUR ODRA 18 czerwiec 2021r Fort Anioła godz 16.00 za komitet organizacyjny st.mech. Wojciech Nitkowski ■
■ Miejscami na linii frontu atmosferycznego spodziewane są lokalne burze z intensywnymi opadami deszczu o wydajności do 10-30 mm w czasie trwania zjawiska połączone z porywami wiatru o prędkości do 40-60 km/h. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■ Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kinach, teatrach, a także w kościołach ■ Krajowa Administracja Skarbowa w Szczecinie opublikowała wstępne podsumowanie akcji PIT 2020. Mimo pandemii koronawirusa niektórym przedsiębiorcom powodzi się nad wyraz dobrze. Ilość osób deklarujących przychód / dochód na poziomie powyżej miliona złotych jest wyższa o 166 osób w stosunku do roku 2020. To dobra wiadomość, bo wielu analityków spodziewało się sytuacji sprzed ponad dekady, gdy jeden raz w historii zmniejszyła się liczba milionerów – to czas wielkiego kryzysu gospodarczego ■ Na Placu Słowiańskim doszło do makabrycznego zdarzenia - palił się człowiek! Teraz przebywa w szpitalu miejskim, jego stan wymaga intubacji. Co mogło doprowadzić do tak strasznego wydarzenia? Sprawę bada policja. Bezdomny mężczyzna, wraz z dwoma towarzyszami, siedział na jednej z ławek na Placu Słowiańskim. Około godziny 19.30 ktoś zauważył, że ten człowiek płonie! Paliła się odzież na górnej części jego tułowia. Mężczyzna miał jeszcze na tyle siły, by dojść w rejony apteki znajdującej się przy placu. Stamtąd został zabrany przez pogotowie. W chwili obecnej poparzony mężczyzna przebywa na oddziale w szpitalu miejskim, jego stan wymaga intubacji. Na miejscu pracuje teraz grupa policyjna, która bada okoliczności podpalenia, rozmawia ze świadkami i zbiera informacje, które pozwolą wyjaśnić, dlaczego doszło do tak strasznego zdarzenia ■ Na urzędowej stronie miasta pojawiło się zaproszenie skierowane do mieszkańców Świnoujścia, o wyrażenia opinii i pomysłów dotyczących nowego oblicza starego wysypiska śmieci przy ul. Karsiborskiej. To tam obecnie składowany jest urobek z budowanego tunelu pod Świną, zwiększając ciężar wysypiska, co w konsekwencji może spowodować śmiertelne zagrożenie dla czystości pobliskiego ujęcia wody. Zgoda na takie rozwiązanie to igranie ze zdrowym rozsądkiem i trudne do uniknięcia pytanie, dlaczego wykonawca tunelu sam nie rozwiąże problemu urobku, nie obciążając nim naszego miasta? ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■