POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [05.09.2015, 07:35:25] • Wolin

Solidarnościowe ogólnopolskie dożynki w Wolinie – 1981rok we wspomnieniach i na zdjęciach

Solidarnościowe ogólnopolskie dożynki w Wolinie – 1981rok we wspomnieniach i na zdjęciach

fot. Andrzej Ryfczyński

Tradycja dożynek wywodzi się z czasów słowiańskich, kiedy w okresie równonocy jesiennej obchodzono ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończone żniwa i prace polowe. Obrzęd nazywany także Świętem Plonów lub Wieńcami przetrwał do dziś i zwykle odbywa się we wrześniowe niedziele po zakończeniu żniw. Jesteśmy przyzwyczajeni do „zabawowej” formy tych naszych działkowych dożynek, tymczasem w niedalekiej przeszłości pełniły one zupełnie inną rolę. W rocznicę wydarzeń sierpnia 1980 roku w Wolinie odbyły się dożynki z udziałem Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Jana Kułaja, Jerzego Jurczyka i wielu innych. Jak wspomina uczestnik ówczesnych dożynek:

„Piękne uroczystości zbioru plonów naszego regionu były dla wielu dużym przeżyciem. Widziałem w oczach zgromadzonych ludzi powagę i troskę o nasz kraj. Kiedy to ks. abp. Kazimierz Majdański poświęcił nowy sztandar, widziałem wzruszenie mieszkańców Wolina i zaproszonych gości.”Był to wyjątkowy czas, gdyż po latach zniewolenia zaistniał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” i jego sztandar. Jednakże radość nie była jedynym uczuciem, wydarzeniom towarzyszyły też obawy, co będzie jutro, bo pełnej wolności jeszcze nie było.

Solidarnościowe ogólnopolskie dożynki w Wolinie – 1981rok we wspomnieniach i na zdjęciach

fot. Andrzej Ryfczyński

„Słuchaliśmy Wolnej Europy czy Głosu Ameryki, bo rządowe informacje były manipulowane. W sklepach był tylko ocet. Radziliśmy sobie, a zwłaszcza Polska Wieś.”- wspomina Andrzej Ryfczyński. Mieszkańcy uczestniczący w obchodach zadbali o piękne wieńce dożynkowe. „Kiedy w drzewiec nowego sztandaru wbijano gwoździe i rozdawano wieńce, pamiętam że też to zrobiłem w imieniu Cechu Rzemiosł Różnych ze Świnoujścia. Wybrałem wtedy piękny wieniec z Dargobądza, który stał przez długi czas w witrynie mojego zakładu, o metr od wejścia do Cechu Rzemiosł Różnych w Świnoujściu. Później został przeniesiony do magazynu archiwum Cechu. Pamiętam też, że wielu nie szczędziło grosza i rzucało do kosza spore kwoty.”- mówi nam świadek tych specyficznych dożynek.

Solidarnościowe ogólnopolskie dożynki w Wolinie – 1981rok we wspomnieniach i na zdjęciach

fot. Andrzej Ryfczyński

Były to czasy trudne i pełne nadziei na lepszą przyszłość, powoli rysowała się szansa na zmiany, choć rzeczywistość była burzliwa i zdominowana przez ówczesny system. Wielu ludzi, którym nie był obojętny stan zniewolenia, zostało przez niego pochłoniętych. Dlatego bez względu na przemiany dziejowe, które zaszły od tamtego czasu należy wciąż przypominać o tych, którzy oddali życie za wolny kraj, których zamordowano w podziemnych katowniach, których pamięć chciano pogrzebać.

Solidarnościowe ogólnopolskie dożynki w Wolinie – 1981rok we wspomnieniach i na zdjęciach

fot. Andrzej Ryfczyński

Od tamtych wyjątkowych wydarzeń minęły 34 lata i już wkrótce- 5 września- odbędą się kolejne dożynki w Wolinie. W nowej , wolnej rzeczywistości trzeba sobie życzyć nie tylko obfitych plonów, ale umiejętności stania ponad podziałami. Kiedyś mówiono mi, że rolnik nie tylko żywi, ale i broni ojczyzny.

Solidarnościowe ogólnopolskie dożynki w Wolinie – 1981rok we wspomnieniach i na zdjęciach

fot. Andrzej Ryfczyński

Wspomnienie tamtych dożynek jest szczególnie bliskie nam, mieszkańcom tego regionu, wszystkim, dla których historia lokalna jest cząstką tradycji.

Kliknij tu, aby zobaczyć fotogalerię

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Niedziela [06.09.2015, 09:31:56] • [IP: 83.20.69.**]

Koleś, chodziłeś do szkoły? Więc czytaj po woli. Tu chodzi o" Solidarność" Rolników Indywidualnych, A Kułaj był pierwszym liderem do rejestracji tego rolniczego związku. Na sztandarze są takie miasta jak Ustrzyki, Rzeszów, Bydgoszcz, a nie Szczecin i Jurczyk.

Gość • Niedziela [06.09.2015, 07:51:56] • [IP: 62.69.253.**]

Solidarność?? jaka solidarność to szczępy po soldarności. Solidarność teraz zapierdziela na śmiecówkach od 20 lat.A słynny skoczek przez ogrodzenie siedzi zagranicą za kasę od tych ze smieciówek.

Gość • Sobota [05.09.2015, 21:18:42] • [IP: 151.47.156.***]

Księża na księżyc.

Gość • Sobota [05.09.2015, 19:30:32] • [IP: 83.20.242.***]

Jurczyk, już nie żyje !

Gość • Sobota [05.09.2015, 10:59:44] • [IP: 62.69.231.***]

Jest kler - jest impreza!

Gość • Sobota [05.09.2015, 10:26:21] • [IP: 88.156.233.***]

Przewodniczący Solidarności w naszym województwie nazywał się MARIAN Jurczyk, nie jakiś Jerzy. To każdy powinien wiedzieć.

KOSA • Sobota [05.09.2015, 08:47:47] • [IP: 80.245.190.**]

A ilu rolników jest na dzień dzisiejszy na wyspie Wolin ?

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■