POGODA

Reklama


Wydarzenia

Newseria • Wtorek [30.06.2015, 14:06:59] • Polska

Jutro rusza XX Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

W środę rozpoczyna się XX jubileuszowy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Podczas imprezy zaprezentowane zostaną sztuki teatralne, m.in. premierowy spektakl „Kolacja na cztery ręce” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Będzie można obejrzeć filmy, m.in. obraz „Bogowie”, i posłuchać koncertów Kamila Bednarka i De Mono. Swoje dłonie w Alei Gwiazd odciśnie aż 10 osobistości ze świata sztuki i kultury, m.in. Alicja Węgorzewska, Witold Pyrkosz i Jakub Wesołowski.

Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreśla, że tegoroczna impreza będzie wyjątkowa, a każdy znajdzie tam coś dla siebie.

– Będzie mecz piłki nożnej, program dla dzieci, m.in. czytanie bajek, warsztaty, będzie trochę tańca, co jest nowością. Będzie też to, co jest istotą tego festiwalu, czyli możliwość spotkania wspaniałych artystów w takich niezobowiązujących, wakacyjnych okolicznościach – mówi aktor w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Pierwszego dnia imprezy na scenie wystąpi Emilian Kamiński, który będzie świętował 40 lat pracy twórczej. Widzowie zobaczą także spektakl Teatru Polskiego w Warszawie „Cygan w Polskim - Życie jest piosenką” z udziałem m.in. Andrzeja Seweryna i Joanny Trzepiecińskiej. Natomiast drugiego dnia festiwalu odbędzie się premierowe przedstawienie „Kolacja na cztery ręce” pióra Paula Barza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.

– Jest to sztuka opowiadająca o spotkaniu dwóch wybitnych kompozytorów epoki baroku – Bacha i Händla – oraz Schmidt, kamerdynera Händla. W obsadzie zobaczymy Emiliana Kamińskiego jako Händla, Macieja Miecznikowskiego, dla którego – jak sądzę – jest to debiut teatralny, i moją skromną osobę w roli Bacha. Od kilku tygodni codziennie się tym zajmujemy – mówi Olaf Lubaszenko.

Aktor przyznaje, że praca nad sztuką sprowokowała twórców do rozmów na temat dylematów dotyczących artystycznych wyborów.

– Spieramy się, czy artysta powinien podążać drogą sukcesu komercyjnego, czy może pozostać do końca wiernym swoim artystycznym wyborom, nie bacząc na to, że nie przynoszą one wielkich zysków. Myślę, że ten dylemat dzisiaj jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek i że nie dotyczy on tylko artystów. Wierność sobie oraz cena kompromisu, jaką trzeba płacić za sukces, to jest chyba zjawisko, które dotyczy wszystkich – zdradził Olaf Lubaszenko.

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć filmy, m.in. obraz „Bogowie”, w ramach plenerowych nocnych projekcji, a także posłuchać koncertów, m.in. Kamila Bednarka, Alicji Janosz, De Mono i Alicji Węgorzewskiej.

Jak co roku odbędzie się także gala odciśnięcia dłoni w Alei Gwiazd. Tym razem zrobi to 10 osób ze świata kultury i sztuki.

– Będzie to Alicja Węgorzewska, Magdalena Różdżka, Jacek Cygan, Mikołaj Grabowski, Piotr Gąsowski, Piotr Polk, Paweł Królikowski, Jakub Wesołowski, Witold Pyrkosz i Henryk Sawka. A jako nasz hołd nieżyjącemu artyście chcemy odsłonić tablicę upamiętniającą wybitnego aktora i wspaniałego człowieka pana Jerzego Turka – mówi Olaf Lubaszenko.

Nie zabraknie także sportowych emocji. Czwartego dnia imprezy odbędzie się mecz artyści kontra samorządowcy. Komentować go będzie Dariusz Szpakowski.

XX Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach potrwa do 4 lipca.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■