PLK współpracują z 15 szkołami ponadgimnazjalnymi, by zyskać profesjonalnie przygotowanych pracowników i zapewnić płynne przekazywanie wiedzy i doświadczenia obecnej kadry.
- Współpraca ze szkołami ponadgimnazjalnymi gwarantuje zarządcy infrastruktury przygotowanie profesjonalnej kadry, szczególnie na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem
i utrzymaniem ruchu kolejowego. Absolwenci kierunków kolejowych są lepiej przygotowani do zawodu. Zawdzięczają to fachowej wiedzy uzyskanej w szkole i praktyce zdobytej na kolei. Stawiamy na odpowiedzialność, bo praca na kolei, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo, bezwzględnie tego wymaga– mówi Piotr Wyborski członek zarządu PLK, dyrektor ds. utrzymania infrastruktury.
Szkoły oferują obecnie naukę na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik dróg
i mostów kolejowych, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego.
Stypendia w szkole, ciekawa praca dla absolwentów
Program stypendialny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły w 2011 roku. Uczniowie otrzymują 300 zł stypendium już w drugim semestrze pierwszej klasy. Czwartoklasiści 500 zł miesięcznie. Zainteresowani kontynuacją nauki na wyższych uczelniach o kierunkach kolejowych, nadal będą otrzymywać stypendia – jeśli po zakończeniu studiów podejmą pracę
w PLK.
Zainteresowanie kierunkami kolejowymi rośnie z roku na rok, o czym świadczy coraz większa liczba szkół, które chcą podjąć współpracę z Polskimi Liniami Kolejowymi. W latach 2011-2013 PLK zawarła 59 umów stypendialnych, w 2014 r. 141, natomiast w 2015 r. planowane jest zawarcie kolejnych 90 umów.
Kierunki kolejowe funkcjonują w kilkudziesięciu szkołach ponadgimnazjalnych w całym kraju min. w Łodzi, Krakowie, Żarowie, Sosnowcu, Nowym Sączu, Lublinie, Ostrowie Wielkopolskim, Skarżysku Kamiennej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach współpracy oferują nie tylko stypendia i gwarancję zatrudnienia dla uczniów. Szkoły otrzymują wsparcie przy opracowywaniu i organizacji programu praktyk zawodowych, a kolejarze są przygotowanymi wykładowcami przedmiotów zawodowych. Spółka zapewnia także pomoc przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego.
Stypendia i współpraca ze szkołami to tylko jeden z elementów działań kadrowych.
PLK wszechstronnie szkoli swoich pracowników i zatrudnia nowych. W 2014 r. po raz pierwszy od wielu lat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły na dużą skalę program rekrutacyjny, który przyniósł ponad 1000 nowych pracowników.
- W 2015 r. Spółka zwiększy zatrudnienie o co najmniej 700 nowych etatów na stanowiskach związanych z prowadzeniem ruchu i utrzymaniem infrastruktury. W związku z ograniczeniem „luki pokoleniowej” w kolejnych latach PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą nadal sukcesywnie rekrutować nowych pracowników, zwłaszcza absolwentów szkół o profilu kolejowym – podkreśla Piotr Wyborski członek zarządu PLK
Dzięki tym i pozostałym działaniom, polska kolej staje się coraz bardziej nowoczesna, bezpieczna i konkurencyjna względem innych środków transportu. Rok 2014 był najbezpieczniejszy w historii, a zakończone inwestycje dały pasażerom szybkie komfortowe połączenia między największymi miastami.
Lokalizację szkół można obejrzeć na mapie na stronie http://www.plk-sa.pl/ w zakładce „Edukacja”.