iswinoujscie.pl • Niedziela [14.06.2015, 09:43:54] • Świnoujście
Świnoujście w literaturze
fot. Organizator
W poniedziałek 15 czerwca Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia w ramach obchodów 250-lecia Świnoujścia zaprasza do Klubu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przy ul. Piłsudskiego 45, gdzie o godz. 17 zostanie otwarta wystawa "Świnoujście w literaturze". Impreza będzie okazją do spotkania się ze świnoujskimi twórcami, którzy nie tylko pisali o naszym mieście, lecz także tworzą nad Świną, poruszając w swoich publikacjach różnorodną tematykę.
W ramach wystawy zaprezentowane zostaną książki świnoujskich literatów, w tym Jarosława Molendy, który w swojej ostatniej książce „Ucieczki z PRL” nakreślił jakże bliski temu regionowi rozdział zatytułowany „Świnoujście – brama do wolności”. Bo trzeba wiedzieć, że przez nasz port uciekali nie tylko słynni z filmu „300 mil do nieba” bracia Zielińscy, lecz również inni bracia – Ejsmontowie z Węgorzewa. Jarosław Molenda specjalnie w celu zebrania dokumentacji popłynął na Bornholm, gdzie w tamtejszym muzeum w stolicy wyspy znajduje się stała ekspozycja dokumentująca ucieczki Polaków w okresie PRL. Nasz autor przywiózł unikalne zdjęcia i duńskie artykuły prasowe między innymi o rodzinie Ciborowskich i Bauerów. O nich i o roli Świnoujścia, będącego w tamtych czasach oknem na świat i – przynajmniej dla niektórych – ostatnią szansą na normalność opowiada ostatnia monografia świnoujścianina – autora ponadto bestsellerów: „Krystyna Skarbek – królowa podziemia czy zdrajczyni?”, „Polki przeklęte?” oraz „Bierut i Wasilewska. Agent i dewotka”.
fot. Organizator
Warto skorzystać z okazji, by zdobyć autograf, bo Jarosław Molenda zapowiedział, że to ostatnie spotkanie ze świnoujskimi czytelnikami. Można tylko ubolewać, że w Świnoujściu do tej pory nie znalazła się żadna placówka ani instytucja kulturalna, która poczuwałaby się do zorganizowania osobnego spotkania autorskiego pisarzowi, którego osiemnaście książek osiągnęło łączny nakład prawie stu tysięcy egzemplarzy. To niestety inna prawda o literaturze w Świnoujściu.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Pan Molenda jest kolejnym członkiem dość licznego już towarzystwa wykluczonych świnoujskich inteligentów. Nie chciał być" podnóżkiem" obecnego prezydenta, nie ślinił się na jego widok, miał własne, o zgrozo, zdanie na wrażliwe tematy, nie dziękował prezydentowi za dar bycia literatem itd. itd. Wielu z nas realizuje się w innych miastach, wielu sponsoruje" obce" zespoły, bo okazuje się, że kasa wyklętego świnoujścianina obecnej władzy po prostu śmierdzi. Korzystają na tym inni. Niestety.
Szanowni Państwo - macie prawo do swojego zdania, ale inna rzecz, jakie je wyrażacie. Zapraszam Was do byłego Klubu Garnizonowego, który z Was tak niechętnych mi komentatorów przyjdzie i powie mi to prosto w oczy? Obawiam się, że macie tyle odwagi co rozumu. I tak na koniec, proszę mi pokazać świnoujskiego autora, który ma większą średnią nakładu swoich książek niż ja? Ja rocznie piszę więcej książek niż Wy ich w ogóle czytacie, to nie dziwię się, że tak Was bolą moje osiągnięcia, oj, bolą, widzę:-)
GENERALNIE RZECZ BIORĄC, OGÓLNIE I W SZCZEGÓŁACH MIESZKAŃCY UBEKISTANU SĄ SYSTEMATYCZNIE OGŁUPIANI. CO PRAWDA ZABRANO IM Z JADŁOSPISU STALINA. KAGANOWICZA, TROCKIEGO I LENINA, ale BERMANOWSKI BURDEL ROZKWITA.
"Osiemnaście książek osiągnęło łączny nakład prawie stu tysięcy egzemplarzy". To wypada" prawie" 5555, 556 na jeden tytuł. A ile się sprzedało? Szału nie ma.
Czytam w artykule takie oto zadanie" O nich i o roli Świnoujścia, będącego w tamtych czasach oknem na świat... " Rola Świnoujścia w tamtych czasach jak i w obecnych jest taka sama - leży nad morzem i siłą rzeczy jest oknem na świat - ot i wszystko.
Panie Molenda kogo to dzisiaj interesuje. Demony przeszłości to nie dla młodych. Za słowami wieszcza -" trzeba z żywymi na przód iść po życie sięgać nowe. ... Nie te czasy
Przecież ci o których pisze p.Molenda do dzisiaj panują w naszym mieście, więc jakim cudem mieliby go docenić?
Ten caly Molenda to jakis NARCYZ??
Nie wiem, czy to już literatura, ale że Świnoujście jest w książkach, to zgoda. Czy w literaturze? Poczekajmy.
Gnioty o nieciekawym życiu ówczesnych elit. Czy nie ciekawsze jest życie palantów dzisiaj rządzących Polską. Np. ich biesiady w knajpie nagrane i opublikowane na tzw. taśmach stanowią sto razy ciekawszy materiał niż całe siermiężne życie wszystkich PRLowskich ELIT razem wziętych. Dzisiejszym ELYTOM jeszcze większa słoma z butów wychodzi niż tym PRLowskim. Chamy i tyle.
O Betonie bedzie choc 2 strony?
To bardzo popularna i pojemna kategoria. Pod słowem" gadżet” może kryć się dosłownie wszystko. Ale ma to swoje plusy, jeśli szukamy jakiegoś prezentu, a nic nie przychodzi nam do głowy – to właśnie ta kategoria będzie dobrym punktem startu, a któryś z ponad trzech tysięcy gadżetów na pewno zainspiruje nas do wyboru odpowiedniego prezentu. Gadżety mogą być śmieszne, ciekawe, zaskakujące, zabawne, niesamowite, praktyczne i wysublimowane. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Produkty w tej kategorii podzieliliśmy na kilka rodzajów, by wyszukiwanie było łatwiejsze – są to gadżety do domu lub do biura, skarbonki, gadżety elektroniczne, odzieżowe, ekologiczne, z nadrukiem, a także gry, zabawy, puzzle i układanki. W czołówce najatrakcyjniejszych przedmiotów znajdują się takie jak kubek w kształcie obiektywu do aparatu, imprezowa ruletka z kieliszkami, budzik snajpera, który wyłączy się dopiero jak trafimy z pistoletu w małą tarczę na budziku czy długopis (nie ściąga!) z kartką na notatki. Jest tu też ciekawy kielich kościotrupa, kostium zawodnika sumo, niezwykły robot dinozaur, brykiet zrobiony ze ścinek pieniędzy czy gigantyczny scyzoryk szwajcarski Wenger wyposażony w 85 narzędzi o 141 funkcjach!
Co to jest" normalność" wg was? Czy czasami" tak, jak było przed PRLem"? Czyli bieda na wsi i lebioda w garnku? No to normalność dla wielu wrócila. Cieszycie się?