iswinoujscie.pl • Czwartek [04.06.2015, 07:12:34] • Świnoujście
Swinemunde – Świnoujście 250 lat wspólnej historii

fot. iswinoujscie.pl
Taki właśnie tytuł nadali organizatorzy konferencji historycznej, która 3 czerwca otworzyła oficjalne obchody 250 rocznicy powstania miasta. W Sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkało się zacne grono polskich i niemieckich historyków, pasjonatów Świnoujścia, a jednocześnie – byłych jego mieszkańców. Swoją wiedzę o dawnym Świnoujściu mieli tu okazję skonfrontować z doświadczeniami Polaków, którzy tworzyli powojenne Świnoujście w różnych jego sferach. To był fascynujący spacer po mieście w którym ścieżki historii krzyżują się z doświadczeniami współczesności i Polaków, gospodarzących tu już 70 lat! Moderatorem dyskusji był świnoujski historyk dr Józef Pluciński.
Gościom konferencji mogło się początkowo wydawać, że prelegenci położą nacisk na przedwojenną historię i że trudno będzie obronić tezę o znaczących polskich dokonaniach, zwłaszcza że wykłady naszych gości były świetnie zilustrowane archiwalnymi fotografiami i rycinami. A o dawnym Świnoujściu mówiły osoby, których wiedza w tej materii nie podlega kwestii. Profesor Erwin Rosenthal to prawdziwy autorytet, mający na swym koncie szereg wydawnictw poświęconych dziejom Świnoujścia Uznamu. Podobnie rozległą wiedzę, tym razem dotyczącą powstania i działalności świnoujskiego uzdrowiska w czasach gdy jeszcze nie mówiło się o „Trzech Cesarskich Uzdrowiskach” (Ahlbeck, Heringsdorf, Banin) ale o… „czterech”: Bansin, Heringsdorf, Ahlbeck i Świnoujście (Swinemunde). Uzdrowisko i jego historia to domena Klausa Utpatela. W bibliotece zaprezentował nie tylko historyczny rys kurortu ale także pokazał szereg archiwalnych rycin przedstawiających dawne sanatoria.

fot. iswinoujscie.pl
W środę w bibliotece zdołaliśmy naszych sąsiadów przekonać co do powojennej roli gospodarczej miasta i działających tu firm. Obszerny wykład na temat PPDiUR „Odra” wygłosił autor najbardziej wyczerpującej jak dotąd monografii tego zakładu –Konstanty Chłapowski.
Pochwaliliśmy się również przed sądami naszymi sukcesami w dziedzinie edukacji. Zarys dziejów polskiego powojennego szkolnictwa przedstawił Tadeusz Lipiec, który z kolei od lat zbiera informacje o szkołach, nauczycielach, uczniach polskiego Świnoujścia.
Strona niemiecka przygotowała również informacje na temat znanych twórców rodem ze Świnoujścia. Dużo miejsca poświęcono Theodorowi Fontane, znanemu w Europie pisarzowi. Interesująca była opowieść Hellmuta Hannesa, którego ojciec wybudował dom przy Bismarck strasse. Ta rodzinna posiadłość Hannesów to dziś siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świnoujściu, miejsce opisywanej konferencji ! To także miejsce narodzin Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Jego założycielka ; Anna Beata Chodorowska – Gorzelniaska pracowała tutaj. Tę ciekawą i znaczącą dla powojennego Świnoujścia postać przedstawił niemieckim gościom prezes klubu Maciej Napiórkowski.
Przy okazji goście dowiedzieli się o nawiązanej niedawno współpracy środowisk literackich Świnoujścia i niemieckiej części Uznamu i perspektywach rozwoju tych kontaktów.
Podczas konferencji zaprezentowano najnowszą książkę poświęconą historii Świnoujścia, która wcześniej dostępna była jedynie w wersji niemieckojęzycznej. Obecnie trafi już także do polskiego czytelnika.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Proponuję pomnik dla tego działacza, który najbardziej obawia się grzechów młodości szczególnie " moralnych sukcesów" w pracy w Szkole nr 1.
...z g.18:04... - Zrób pomnik zbrodni Joja, taki podobny do hasiorowych, z widłami, gwoździem, wiertłem i składaj kwiaty pod tym pomnikiem w rocznicę zbrodni Joja. Ty chyba nie znajdziesz do us...śmierci spokoju, takiś wrażliwy moralnie. A co dopiero twoja głowa musi znosić po zapoznaniu się z grzechami młodości Bronisława Komorowskiego, który, jak wyznał w biografii, chciał zabić milicjanta. Też zrób pomnik, Zbrodni Myślowej Bronisława i tam najlepiej dokonaj seppuku po przywołaniu telewizji, najlepiej jak je nazwał Wajda, " zaprzyjaźnionej".
To i wreszcie slynne eskapady pociagowe powiazane ze skubaniem starszych kobiet w wykonaniu joja, pisuara.
Ciekawe co sędziwe Helmuty podczas wojny robiły.
Nie życzę żadnej matce aby jej syn miał sposobność przeżyć takie" przyjemności" jakie organizował w internacie przyszkolnym ZSRM tzw.kotom /pierwszoklasistom /w latach 1986-1987 - facet o ksywce JOJO. Wreszcie odnalazły się dokumenty dot. tej sprawy, tym samym zakończą się kłamstwa, oszczerstwa oraz bardzo śmieszne tłumaczenia i komentarze...
cmentarz rozrywki na wydmie, brawo :)
13:13 - No, po ukończeniu nauki w ZSM w Ś-ciu poszedł na studia, uwieńczył je stopniem magistra (politologia), potem dołączył studia podyplomowe (pedagogika), a tobie, zeru anonimowemu żal. ..pę ściska. Już taki twój zakichany los, co ja poradzę.
największym sukcesem edukacji na wyspach jeszcze długo pozostanie zlotousty Jojo Brudziński.
Jak zwykle muszą pojawić się krytykanci na forach, którzy niewiele mają do powiedzenia, ale za to w pluciu na odległość to" mistrzowie".Skąd tacy ludzie się biorą ? To skrajny nihilizm i po prostu prostactwo! Aż dziw bierze, że potrafią parę słów sklecić w jakąś całość i się wyartykułować.
To skandal jak mozna w takiej sali konferencyjnej w takim momencie wywiesić pranie.
Świnoujście od czasu końca wojny nie ma historii, komuchy ją zadeptały. Tak samo jak komuchy zniszczyły Świnoujście. Jedyne, to nam zostały przedwojenne widoków do podniecania się -" jak tutaj było ładnie"
Te wiszące" szmatki"...zupełny brak wyczucia , nie licuje z tak ważną imprezą, wręcz ja ośmiesza.
Miało być" Effi (bez" e") Briest". Jest ta powieść w naszej Bibliotece Publicznej.
Poprawka - Fontane nie był, jak napisano w artykule" rodem ze Świnoujścia", on tu przez pewien czas mieszkał, choć zostawiło to trwały ślad w jego powieściach, np. miasto opisywane w" Effie Briest" to Świnoujście (mały przykład: pisze on tam o" cmentarzu na wydmie" - to dzisiejszy Cmentarz Rozrywki przy ul.Chopina).
Pan Pluciński jest najważniejszą osobą w naszym mieście - wszystkie książki, publikacje, artykuły, które napisał pomogły nam zrozumieć i poznać historię naszego miasta. Nie było chyba w naszym mieście drugiej takiej osoby, która zrobiła tak wiele dla obywateli naszej wyspiarskiej społeczności.
Nasz przedstawiciel trochę za skromnie wygląda przy gościach z Niemiec, Świnoujście już odbudowane, więc można zakładać garnitury.
zjazd nazistów i komunistów teraz sobie rączki podają
Pochwaliliśmy się również przed sądami naszymi sukcesami w dziedzinie edukacji.??(Ahlbeck, Heringsdorf, Banin ??czy Bansin??nie pijcie albo nie piszcie