POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [27.05.2015, 11:58:42] • Świnoujście

Błękitna Flaga. Jedyna taka plaża w Polsce

Błękitna Flaga. Jedyna taka plaża w Polsce

fot. BIK UM Świnoujście

Kąpielisko Świnoujście Centrum-Uznam jest jedynym nie tylko w województwie zachodnim, ale całej Polsce, które nieprzerwanie ,po raz 10. z rzędu, otrzymało prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga. Po raz 7. przyznano je również świnoujskiej marinie, jedynej w naszym kraju, która jest zarówno portem morskim, jak i śródlądowym. Oficjalna uroczystość z tej okazji na plaży i marinie odbędzie się na początku lipca.

Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że po raz kolejny doceniono nasze wysiłki oraz działania zmierzające do stałego podnoszenia standardu wypoczywania na świnoujskiej plaży – mówi zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. – Mamy piękną, szeroką plażę, ale w obecnych czasach to już nie wystarczy. Turyści oczekują czegoś więcej i my staramy się sprostać tym oczekiwaniom.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe.

Ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje Jury Międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon.

- Żeby móc ubiegać się o kolejne wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom – dodaje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

W tym roku na świnoujskiej plaży oprócz samej flagi, pojawi się również tablica informująca, że jest to jedyne kąpielisko w Polsce, które to zaszczytne wyróżnienie otrzymuje systematycznie już od 10 lat.

Świnoujską plażę od wielu lat doceniają też internauci i niezależne media. W ubiegłym roku za najlepszą na polskim wybrzeżu uznano ją w dzienniku Fakt, Gazecie Wyborczej, Onet.pl, czasnadmorze.pl. Dwa lata temu plażę uznano za jedną z ośmiu najpiękniejszych piaszczystych plaż w Europie.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Czwartek [28.05.2015, 08:11:22] • [IP: 128.127.93.**]

A gdzie jest ten ratownik z dużą głową?

Gość • Środa [27.05.2015, 23:17:40] • [IP: 79.190.205.***]

Radni z PO woleli by aby wisiała tam ich ulubiona flaga teczowa

Gość • Środa [27.05.2015, 16:45:14] • [IP: 62.69.231.***]

A wydmy jak były zasrane, tak są i żadna flaga tego nie zmieni.

Gość • Środa [27.05.2015, 15:16:57] • [IP: 62.69.251.***]

Gdyby taka jedyna w polsce flaga byla to tak ALE taka sama flage ma 27 plaz w polsce a ze taka jedyna plaza to co?? Kasprowy tez jeden i tak w sezonie po 22-ej mordy w kubel bo status uzdrowiska (he he he) nie pozwala poszalec na promenadzie.TO miasto robi sie skansenem staruchow!!

Gość • Środa [27.05.2015, 15:07:25] • [IP: 92.42.116.**]

Brawo-to znaczy, że nie będzie zaniżona liczba koszy na śmieci. I może nie będzie brudniej. Słowa p.SUJKI>>Turyści oczekują czegoś więcej i my staramy się sprostać tym oczekiwaniom

Gość • Środa [27.05.2015, 13:49:36] • [IP: 80.245.189.***]

[IP: 92.42.113.***] wschod Polski tez ma kare za debilne glosowanie, , burze i powodzie.

Gość • Środa [27.05.2015, 13:36:28] • [IP: 88.156.234.**]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Środa [27.05.2015, 13:16:51] • [IP: 92.42.116.***]

arty sobie robicie? Błękitna flaga na plaży nad tak brudną wodą? To jakiś kawał, prawda?

Gość • Środa [27.05.2015, 12:41:31] • [IP: 92.42.113.***]

Właśnie się Platformie odwidziało i wykreślili tunel z planów. Brawo, podziękowali wam za poparcie.

Gość • Środa [27.05.2015, 12:09:42] • [IP: 62.69.231.***]

Tej plaży przysługuje Sraczkowata Flaga, a nie Błękitna. Trochę to wszystko jest albo naciągane, albo są bardzo niskie kryteria do odznaczenia danej plaży.

Gość • Środa [27.05.2015, 12:05:50] • [IP: 80.245.178.***]

a marina w dziwnowie to niby nie jest morska i srodladowa? -.-

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W dniu 18 czerwca o godz. 11.00 w Auli SP1 przy Narutowicza 10 odbywa się gala finałowa Miejskiego Konkursu Fotograficznego na 80- lecie SP1. ■ Joanna Agatowska uzyskała absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2024 ■ Po rozpatrzeniu raportu o stanie gminy miasto Świnoujście Prezydent Joanna Agatowska uzyskała votum zaufania od Rady Miasta ■ Pełna przejezdność drogi S3 przed wakacjami jest zagrożona, wykonawcy apelują do Premiera ■ Ryszard Grobelny; "bardzo niepokojącym zjawiskiem, także w Świnoujściu, jest stale spadający przyrost naturalny" ■ Nową formułę prezentacji raportu o stanie miasta omówił specjalny gość sesji - Ryszard grobelny. Raport dostępny jest w formie strony internetowej ■ Z powodu awarii jednego z promów typu „Bielik” obsługujących przeprawę „Warszów” pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, kursowanie promów odbywa się obecnie w trybie nieregularnym. Zarząd Dróg Miejskich i Żeglugi informuje, że zespół techniczny pracuje nad jak najszybszym usunięciem usterki i przywróceniem promu do eksploatacji. Do czasu zakończenia naprawy pasażerów obsługuje wyłącznie jeden prom typu „Karsibór”. Oznacza to, że czas oczekiwania na przeprawę może się wydłużyć, szczególnie w godzinach szczytu ■ Podczas Dnia Dziecka w parku Zdrojowym trwała zbiórka na leczenie Adasia Orlika. Wolontariusze zebrali 9.308,37 zł, 176,97 euro, 2 korony czeskie i żeton do wózka ■ Byli pracownicy „Odry” spotkają się 28 czerwca o godz. 16:00 w Forcie Anioła – to coroczna okazja, by powrócić wspomnieniami do czasów, gdy zakład zatrudniał tysiące osób i tętnił życiem. W przeddzień Dnia Rybaka będzie czas na rozmowy, uśmiechy i integrację przy grillu ■