POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [11.05.2015, 13:32:03] • Świnoujście

EFRWP: Uczniowie z woj. zachodniopomorskiego w poszukiwaniu skarbów przyrody

EFRWP: Uczniowie z woj. zachodniopomorskiego w poszukiwaniu skarbów przyrody

fot. Organizator

Wraz z nadejściem wiosny młodzi odkrywcy wyruszyli do parków narodowych, aby poznać bogactwo przyrodnicze swojego regionu. W ramach projektu „Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” uczniowie z klas 4-6 ze szkoły podstawowej z województwa zachodniopomorskiego wezmą udział w zajęciach przyrodniczych podczas zielonych szkół. Program realizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ze środków EOG.

Z woj. zachodniopomorskiego na zieloną szkołę wyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sławęcinie (powiat choszczeński). Podczas tygodniowego pobytu w Wolińskim Parku Narodowym uczniowie wezmą udział w zajęciach przyrodniczych pod okiem pracowników parków oraz nauczycieli. Oprócz tropienia śladów zwierząt, nauki posługiwania się mapą i kompasem oraz rozpoznawania gatunków roślin, będą mieli okazję rozwijać swoje talenty fotograficzne i redaktorskie. Zdobytą wiedzą i nowymi umiejętnościami młodzież będzie mogła wykazać się podczas udziału w konkursie międzyszkolnym, przewidzianym po powrocie z parków.

– Zajęcia w parkach narodowych będą odbywały się według specjalnie przygotowanych scenariuszy. Uczniowie odkryją nie tylko sekrety danego parku narodowego, ale też zdobędą cenne umiejętności, które przydadzą im się np. w późniejszych podróżach. Liczymy na to, że dla wielu z nich wizyta
ta będzie inspiracją i zachęci do poznawania przyrody i szacunku do niej – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.

„Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” to cykl zajęć przyrodniczych dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjów z obszarów wiejskich. Zajęcia dydaktyczne zostały poprzedzone szkoleniem metodycznym, w ramach którego nauczyciele i pracownicy parków zostali przygotowani do prowadzenia zajęć oraz zapoznali się z materiałami dydaktycznym. Uczestnicy projektu, po wprowadzeniu w jego tematykę, wezmą udział w zajęciach terenowych w pobliskim parku narodowym. Na zakończenie projektu odbędzie się konkurs międzyszkolny. W programie bierze udział 7 200 uczniów ze 100 szkół podstawowych i 100 gimnazjów z całej Polski.

Wyjazdy na zielone szkoły w ramach projektu odbędą się w okresie:
kwiecień – czerwiec 2015 r. w szkołach podstawowych
wrzesień – listopad 2015 r. w gimnazjach

Szczegółowe informacje projektu można znaleźć na stronie www.efrwp.pl oraz www.misjaprzyroda.pl

Projekt „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

O Projekcie:
„Misja Przyroda-Zielone Szkoły w Parkach Narodowych” to cykl zajęć przyrodniczych, którego celem jest budowanie wśród młodzieży z obszarów wiejskich świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju.

We wcześniejszych edycjach projektu, które były realizowane w 2013 i 2014 roku w 10 parkach narodowych, wzięło udział łącznie ponad 1100 uczniów. Jak pokazują wyniki ankiet, przeprowadzonych po zakończeniu zajęć, niemal każdy z uczniów  (99%) pogłębił swoją wiedzę i dowiedział się czegoś nowego o parku narodowym. Natomiast blisko 82% z nich poznało zwierzę, roślinę czy zjawisko przyrodnicze, którego wcześniej nie znało.
Więcej informacji na stronie: www.misjaprzyroda.pl

O EFRWP:
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży, zamieszkujących wsie i małe miasta.

Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl


Izabela Wójtowicz
Junior Account Executive


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Od wtorku do niedzieli pulsujące serce w centrum miasta przypomina o zbliżającym się finałowym finale WOŚP ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■