iswinoujscie.pl • Środa [06.05.2015, 15:28:32] • Świat
Ludzie duchy Martyny Wojciechowskiej w National Geographic Polska
fot. Organizator
W majowym numerze magazynu National Geographic Polska redaktor naczelna podejmuje szokujący temat polowań na albinosów w Tanzanii. W tym kraju bielactwo oznacza wyrok śmierci, i to nie z powodu groźnych dla skóry promieni słonecznych. W XXI wieku, w turystycznej Tanzanii, na chorych na albinizm urządza się polowania, a z części ich ciał produkuje magiczne eliksiry i amulety.
Film dokumentalny pod tytułem Ludzie duchy (reżyseria Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz), traktujący o tym problemie został właśnie nominowany do prestiżowej nagrody Złotej Nimfy na festiwalu w Monte Carlo.
Na łamach National Geographic Polska Czytelnicy znajdą obszerną analizę problemu w artykule autorstwa Martyny Wojciechowskiej, najnowsze informacje na temat sytuacji albinosów w Tanzanii
i fotoreportaż Marka Arcimowicza.
W języku suahili albinosi nazywani są zeru-zeru, czyli ludzie duchy. Od chwili narodzin żyją w zagrożeniu śmiercią lub kalectwem, a części ich ciał są na czarnym rynku warte więcej niż kość słoniowa. Niektórzy Tanzańczycy wierzą bowiem, że wytworzone z nich eliksiry przynoszą szczęście i bogactwo, a albinosi po śmierci wcale nie umierają, lecz znikają.
Temat polowań na albinosów w Tanzanii był poruszany przez Martynę Wojciechowską w cyklu dokumentalnym Kobieta na krańcu świata (produkcja TVN). Bohaterką jednego z odcinków była 17-letnia Kabula – albinoska dziewczyna z okładki tego wydania National Geographic Polska. Kilka lat temu została brutalnie napadnięta, a oprawcy odrąbali jej rękę maczetą. Kabula trafiła do zamkniętego ośrodka Buhangija na północy kraju, gdzie zamieszkała wraz z innymi dziećmi chorymi na bielactwo. W tej chwili jedynym sposobem rządu Tanzanii na zapewnienie albinosom bezpieczeństwa jest izolacja, trzymanie ich za wysokim murem i drutem kolczastym.
fot. Organizator
Historia Kabuli poruszyła Polaków tak bardzo, że w zorganizowanej przez Martynę Wojciechowską i Fundację „Między Niebem a Ziemią” akcji zebrano 100 tys. zł na spełnienie jej największego marzenia – Kabula chce zostać prawnikiem.
Podróżuję od lat i byłam w wielu miejscach, które niejednokrotnie zadziwiały mnie ze względu na odmienność kulturową. Zawsze jednak powtarzam, że jestem tylko dziennikarzem i nie mam prawa oceniać i mierzyć świata swoją miarą. To, co zobaczyłam w Tanzanii, jest jednak przykładem jawnego łamania praw człowieka w imię czarnej magii. Tym ludziom odrąbuje się ręce i nogi, codziennie grozi im ogromne niebezpieczeństwo, dlatego trzyma się ich w zamkniętych ośrodkach, pozbawiając tym samym kontaktu z rodziną. Stopień okrucieństw popełnianych bardzo często także wobec dzieci sprawił, że nie mogłam tak po prostu wrócić do rzeczywistości, musiałam podjąć jakieś działania. Chcę nagłośnić ten temat, wszyscy musimy wywrzeć nacisk na rząd Tanzanii, żeby zajął się tym problemem, trzeba prowadzić akcje edukacyjne na ten temat – powiedziała redaktor naczelna Martyna Wojciechowska.
Odcinek programu Kobieta na krańcu świata o albinosach nominowany został w 2014 roku do nagrody Grand Press w kategorii reportaż telewizyjny. Film dokumentalny Ludzie duchy (obszerniejsza wersja festiwalowa, 45 minut, reżyseria Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz) zgłoszony został na liczne zagraniczne festiwale filmowe. Przyznanie Złotej Nimfy w Monte Carlo nastąpi 18.06, ale sama nominacja spośród setek nadesłanych dokumentów jest już wyróżnieniem – dodała Martyna Wojciechowska.
Poza okładkowym artykułem o ludziach duchach w majowym wydaniu National Geographic Polska można przeczytać m.in. o mieście Detroit, symbolu amerykańskiego przemysłu samochodowego, które po spektakularnym upadku czeka na odrodzenie. Miłośników zwierząt i lepszego poznawania świata może zainteresować artykuł o wzbudzających sympatię i fascynujących inteligencją delfinach – okazuje się, że niektórzy naukowcy wierzą w możliwość rozmowy z tymi ssakami. Redakcja sprawdza również, jakie mogą być skutki wyginięcia pszczół, przybliża wciąż dziką rzekę Mekong w Azji Południowo-Wschodniej, na której mnożą się jednak zapory, proponuje także na łamach marsz Drogą św. Jakuba – doznanie duchowe zarówno dla chrześcijan, jak i ludzi niereligijnych.
W multimedialnym e-wydaniu na tablety Czytelnicy znajdą fragmenty filmu Ludzie duchy, rozmowę z Martyną Wojciechowską o kulisach powstawania artykułu i filmu, wywiad z fotografem Markiem Arcimowiczem, autorem fotoreportażu z Tanzanii oraz dodatkowe galerie zdjęć. Wydanie można pobrać w Google Play oraz App Store.
Informacje o numerze 05/2015:
Pierwszy dzień sprzedaży: 27 kwietnia 2015 r.
Objętość: 132 strony
Cena: 12,99 zł.
Więcej na www.national-geographic.pl
Fajnie jest być takim zagrożonym albinosem.