iswinoujscie.pl • Czwartek [16.04.2015, 15:29:19] • Świnoujście
„Jak ugryźć gruz” czyli podsumowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Świnoujściu. /część I/

fot. Kamil Zwierzchowski
Wydział Ochrony Środowiska i Leśnictwa koordynował prace nad podsumowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Świnoujściu, systemu, który funkcjonuje już od lipca 2013. Dokładna analiza jakie są osiągnięcia, a jakie bolączki posłużyć ma dalszemu usprawnianiu systemu. Radni Rady Miasta mieli okazję zapoznać się z tym raportem podczas seminarium, które odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu 15 kwietnia.
Dawno minęły już czasy gdy miasto samodzielnie radziło sobie z odpadami komunalnymi własnymi siłami. Dziś aby sprostać rosnącym potrzebom w zakresie odbioru odpadów, coraz większej ich ilości, a przede wszystkim – konieczności segregacji – działamy wspólnie z sąsiednimi gminami tworząc Związek Celowy Gmin R XXI z siedzibą w Nowogardzie. Gros naszych odpadów trafia do potężnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Słajsinie koło Nowogardu. O funkcjonowaniu samego związku jak i nowoczesnego zakładu w Słajsinie mówili radnym Antoni Bielida –prezes ZCG RXXI oraz dr inż. Jolanta Kamińska - Borak Dyrektor Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami.

fot. Kamil Zwierzchowski
Zdaniem gości, od 2013 roku, kiedy rozpoczęto wdrażanie zintegrowanego systemu odbioru odpadów od gmin w regionie, potrzeba 5 do 6 lat aby ten system w pełni zdołał się dotrzeć. Radnym zależy również na zminimalizowaniu, wciąż niemałych kosztów utylizacji odpadów.
Zarówno goście jak i działający w Świnoujściu przedsiębiorcy widzą tu jednak poważne przeszkody. Mówił o tym m.in. Bogusław Żaczek –dyrektor świnoujskiego oddziału spółki Remondis. Z analizy odbieranych odpadów w Świnoujściu wynika m.in., że aż czterokrotnie wzrosła w ostatnim okresie czasu ilość gruzu odbieranego od mieszkańców miasta.
Radny Ryszard Teterycz ujął temat „literacko” i głośno zastanawiał się:
„Gruz, gruz, gruz… Jak ugryźć gruz ???!!?” Sprawa to o tyle istotna, że kolejne tony odpadów z prywatnych inwestycji zwiększają i tak wielomilionowe obciążenia, które musi pokrywać miasto za utrzymanie porządku i utylizację odpadów.

fot. Kamil Zwierzchowski
Był to najpoważniejszy bodaj wątek środowej dyskusji. Spotkanie dostarczyło jednak znacznie więcej ciekawych informacji, spostrzeżeń i znaków zapytania. Powrócimy do nich już wkrótce w kolejnych publikacjach na ten temat.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Gruz i odpady w gigantycznych ilościach trafiają do Łunowa i Przytoru. Przecież to teren NATURA 2000!! Urząd nie ma nad tym kontroli. Podwyższa się teren w niekontrolowany sposób a środowisko na tym cierpi.
Beton i gruz... trafiła kosa na kamień !
I tak doicie nas jak dojne krowy ZA DUŻO PŁACIMY !!
droga przez las rycerską do jeziora wolgast see niedługo utonie w bajorze, śmialo można ją podeprzeć 1000 tonami zwykłego gruzu
wszyscy radni na zdjęciu to emeryci
Chcecie wiedzieć, dlaczego jest odbierane więcej gruzu przez Remondis? Dlatego, że nie trzeba za to płacić i nie opłaca się wywozić do lasu. Jeśli zostaną wprowadzone opłaty, będzie jak dawniej - kupy gruzu w lesie. Więc niech będzie za darmo. I tak wyjdzie dla miasta taniej niż sprzątanie dzikich wysypisk.
Same betony.
Koszta śmieciowe będą rosły i to szybko, bo jak jest tylko monopol Remondisu, to oni dyktują ceny.
Zdzisiu M. to porażka, lepiej, zeby się nie odzywał.
Intelekualny kwiat osady zawsze na pierwszym planie.
Zdzisiu M. mordo ty moja - fotka godna world press photo ale czy naprawdę jesteś taki jak na zdjęciu Kariera przed tobą były strażniku miejski.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Gość • Czwartek [16.04.2015, 17:17:23] • [IP: 31.61.138.***] A która to pani prrzydent odpowiads za śmieci w mieście? Jak to" która"? Przecież Świnoujście ma jedną Panią Wiceprezydenty, drugim Wiceprezydentem jest mężczyzna!
Gdyby we władzach byli prawdziwi GOSPODARZE, to przy kiepskim stanie dróg miejskich, gruz betonowy stanowiłby bardzo dobry materiał do wykorzystania. Pewnie jednak takich GOSPODARZY brak i dlatego nagle zrobił się" problem". Pozostały gruz też można doskonale wykorzystać wewnątrz budynków. Niekonieczny jest wywóz z miasta, bo transport kosztuje. To wszystko trzeba posegregować i wykorzystać na terenie miasta.
lesne dziadki..i tak nic nie wymysla nie stac ich.
"Po weryfikacji dokonanej przez prokuraturę okazało się, że opłaty za wywóz śmieci są zbyt wysokie, co powoduje, że mieszkańcy płacą więcej niż wynika z rzeczywistego kosztu funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy. - W świetle obowiązujących przepisów opłaty za wywóz odpadów nie mają stanowić dodatkowego dochodu dla gminy, a wyłącznie pokrywać koszty gospodarowania odpadami, dlatego też przerzucanie na mieszkańców kosztów np. zatrudnienia dodatkowych pracowników w urzędzie, bez rzetelnego uzasadnienia, nie powinno mieć miejsca - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że po wyroku WSA rada gminy Stare Kurowo musi na nowo zająć się sprawą i uchwalić nową uchwałę regulująca ceny i zasady odbioru śmieci od mieszkańców gminy."
Kiedyś ten cały gruz lądował w lesie, teraz jest wasz to sobie z nim radźcie. Chowajcie po kieszeniach czy co? Za wywóz śmieci płacimy tak dużo, że prezes powinien osobiście dziękować przy każdym kuble.
A która to pani prrzydent odpowiads za śmieci w mieście? Boo niestety mam uwagi
lasy miejskie jak były zaśmiecone tak są, widzę śmieci paroletnie i świerzyznę. opłaty coraz wiższe a bałaga nadal że aż strach
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin