Z formalnego punktu widzenia zgłaszanie projektów w ramach budżetu obywatelskiego przez instytucje publiczne nie jest zabronione - działania jednostek organizacyjnych urzędu należą do zadań własnymi gminy. Jednak z drugiej strony budżet obywatelski może rodzić pokusę, aby w ten sposób finansować zadania, które i tak powinny być przez miasto realizowane (finansowanie działalności domów kultury, szkół, przedszkoli itp.). W ten sposób ogranicza się wpływ mieszkańców na wydatki w ramach budżetu obywatelskiego. Budżet obywatelski powinien służyć rozwojowi aktywności mieszkańców, realizacji przedsięwzięć, które zgłaszają mieszkańcy, zaspokajaniu ich potrzeb. Włączenie się w ten proces instytucji może sprawić, że słabiej zorganizowani mieszkańcy mogą nie przebić się ze swoimi pomysłami. – mówi Dariusz Kraszewski, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego, koordynator działania Budżet obywatelski w akcji Masz Głos, Masz Wybór.
A zatem, w jaki sposób instytucje takie jak domy kultury czy biblioteki mogą włączać mieszkańców we współtworzenie swojej oferty? U nas zaczęło się od przygotowania wspólnie z mieszkańcami strategii rozwoju instytucji. To dało podstawę do planowania dalszych działań w oparciu o opinie mieszkańców. - mówi Piotr Michałowski, kierownik Domu Kultury w Oleśnicy, uczestnik akcji Masz Głos, Masz Wybór, który w ramach akcji badał zapotrzebowanie użytkowników Domu Kultury na konkretne działania, m.in. poprzez ankiety oraz spotkania z mieszkańcami.
Podstawowa korzyść: zadowolenie mieszkańców z funkcjonowania instytucji jest dużo większe. Mieszkańcy muszą czuć, że mają moc sprawczą. Wtedy dom kultury nie strzela kulą w płot i nie proponuje np. zajęć z modelarstwa, kiedy mieszkańcy interesują się np. śpiewaniem. Niedopasowanie oferty do oczekiwań i potrzeb mieszkańców to jeden z największych problemów domów kultury. Dzięki rozmowom z mieszkańcami rodzą się bardzo ciekawe, kreatywne pomysły. Jeden projekt rodzi drugi, jedna zrealizowana inicjatywa rodzi kolejną – dodaje Michałowski.
Co zrobić, aby instytucje w naszej gminie działały lepiej?
Zależy nam, żeby każdy, kto ma chęć zmieniania instytucji publicznych tak, aby lepiej służyły lokalnym potrzebom, odnalazł dla siebie możliwość działania w akcji Masz Głos, Masz Wybór. - mówią Katarzyna Beszczyńska i Maria Perchuć-Żółtowska z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, koordynatorki działania Lepsze Instytucje w akcji Masz Głos, Masz Wybór - W ramach wspólnego działania proponujemy m.in. przeprowadzenie tzw. warsztatów przyszłościowych - spotkania, na którym na początku trzeba trochę ponarzekać, żeby dojść do nowych, ciekawych pomysłów na zmianę. A jak dotrzeć do tych “nieprzekonanych”, do osób, które na co dzień nie korzystają z oferty danej instytucji? Proponujemy zamienienie się w badacza, który będzie przeprowadzał mini ankiety wśród mieszkańców lub zorganizowanie akcji plenerowej. Niech w dokonywanie zmiany włączy się jak najwięcej osób! – dodają.
Kto w takim razie powinien korzystać z procedury budżetu obywatelskiego?
Przede wszystkim sami mieszkańcy, którzy w ramach budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać pomysły na zmianę przestrzeni publicznej wokół siebie. Niekoniecznie instytucje publiczne, które swoją ofertę mogą dostosowywać do potrzeb mieszkańców poprzez spotkania z nimi i badanie ich potrzeb w tym zakresie. Mieszkańcami mogą też sami czuwać nad jakością ich budżetu obywatelskiego.
Aby w Polsce budżety obywatelskie rozwijały się, potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców, którzy będą przyglądali się i oceniali ich działanie, zgłaszali uwagi i zachęcali do wprowadzenia usprawnień. W miastach, w których jeszcze nie ma budżetów obywatelskich, mieszkańcy powinni zachęcać władze do ich wprowadzenia. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór pomożemy tym, którzy chcą wprowadzać lub poprawiać budżety obywatelskie w swoich gminach. Zapraszam do działania Budżet obywatelski w akcji Masz Głos, Masz Wybór – mówi Dariusz Kraszewski. Wiele jest jeszcze w tym zakresie do zrobienia.
Co już osiągnięto, a jakie wyzwania stoją jeszcze przed budżetami obywatelskimi? 1
Zdecydowana większość miast, które wprowadziły budżet obywatelski realizuje go w kolejnych latach. Na przebadane przez eksperta Fundacji im. Stefana Batorego 52 miasta, tylko w jednym przypadku nie kontynuowano procesu.
Większość z nich zwiększyła kwotę, o której mogą zadecydować mieszkańcy. Na 46 przeanalizowanych miast, które realizowały co najmniej drugą edycję budżetu obywatelskiego, aż 33 (71%) oddało do decyzji mieszkańców większe sumy pieniędzy.
Niestety nadal brakuje przestrzeni do dyskusji pomiędzy mieszkańcami o ich potrzebach i pomysłach na zmiany w mieście.
Niestety często władze ograniczają zakres zgłaszanych przez mieszkańców pomysłów do przedsięwzięć inwestycyjnych. W zadaniach własnych gminy, a co za tym idzie, również w działaniach realizowanych w ramach budżetów obywatelskich, powinny się mieścić też np. organizacja imprez integracyjnych i kulturalnych, prowadzenie zajęć edukacyjnych dla mieszkańców czy wytyczanie szlaków pieszych i ścieżek rowerowych.
Co daje udział w akcji?
Odmienicie swoją gminę
Poznacie ludzi z całej Polski, którzy zmieniają swoje gminy na lepsze
Weźmiecie udział w szkoleniach, na których poznacie swoje prawa, uzyskacie wiedzę, jak zmieniać Waszą okolicę gminę i jak nagłaśniać Wasze działania
Dostaniecie wsparcie od ekspertów, w tym specjalistów od prawa i relacji z mediami
Będziecie mieli bieżący kontakt z doświadczonym koordynatorem lub koordynatorką, którzy będą Was wspierali w codziennej pracy i w kontaktach z urzędami
Uzyskacie prawo do używania logo akcji Masz Głos, Masz Wybór
Zdobędziecie szansę na otrzymanie nagrody Super Samorząd
Do akcji Masz Głos, Masz Wybór można zapisać się do 12 kwietnia na stronie www.maszglos.pl
Jak wziąć udział w akcji?
1. Zaplanuj zmianę – zastanów się, co w Twojej miejscowości lub gminie chciałbyś/chciałabyś zmienić na lepsze?
2. Zarejestruj się na stronie www.maszglos.pl.
3. Wybierz ścieżkę działania – skorzystaj z jednego z 5 proponowanych przez nas scenariuszy: Budżet obywatelski, Dostępni radni, Inicjatywa lokalna, Lepsze instytucje, Przestrzeń dla ludzi!
4. Skorzystaj ze wsparcia – przyjedź na szkolenie, przedyskutuj problemy lokalne z ekspertami i ekspertkami oraz aktywistami i aktywistkami, którzy brali udział w poprzednich edycjach akcji.
5. Zbierz grupę mieszkańców i działaj!
6. Ciesz się i pochwal sukcesami – zmiana jest możliwa!
Dołącz do nas!
Kontakt:
Olga Skarżyńska
Fundacja im. Stefana Batorego
Masz głos, masz wybór