POGODA

Reklama


Wydarzenia

RMF fm • Środa [23.01.2008, 08:14:29] • Świnoujście

Niebezpieczny ładunek?

Niebezpieczny ładunek?

fot. Sławomir Ryfczyński

Prezydent Świnoujścia chce wyjaśnień w sprawie niebezpiecznego ładunku, który przeładowywany jest w świnoujskim porcie. Na nabrzeżach jest prawdopodobnie kilkaset worków z rakotwórczym PAKIEM.

Policykliczne węglowodory aromatyczne (PAK) są uznawane za rakotwórcze. Ich źródłem są oleje smołowe obecne w procesie produkcji gumy. Szczególnie czarne, miękkie części gumowe o nieprzyjemnym zapachu, są podejrzane o rakotwórcze działanie.

Niebezpieczny ładunek?

fot. Sławomir Ryfczyński

Związki PAK to mieszanki bardzo wielu różnych substancji. Wiele z nich, jak na przykład benzopiren, wywołuje u ludzi między innymi nowotwory. Może też uszkadzać płód. Wystarczy krótki kontakt skóry z przedmiotem z ich zawartością, kiedy się pocimy lub właśnie posmarowaliśmy dłonie kremem, a niebezpieczne związki przedostaną się na skórę. (źródło internet )


komentarzy: 30, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 30

Gość • Czwartek [24.01.2008, 11:18:54] • [IP: 80.245.176.***]

Tutaj tylko liczy się kasa nawet kosztem zdrowia ludzi...no tak ktoś, może powiedzieć co mi po zdrowiu jak stracę pracę i wogole nie będzie za co żyć?Czy żyć jeszcze parę lat w zdrowiu dopóki nie pojawi się choroba...czy może wegetować i być zdrowym?Oto jest pytanie...

Gość • Czwartek [24.01.2008, 11:05:25] • [IP: 217.97.199.*]

przy tych workach znaleziono zdechle koty. ... ktore za zycia szwendały sie po porcie... jezeli przez ten ładunek zwierze zdycha... to taka sama szkodliwosc moze to miec dla ludzi. .. ale w tym swiecie licza sie pieniadze... ;/

mama • Czwartek [24.01.2008, 10:01:56] • [IP: 80.54.123.**]

najpierw trza wiedziec co to za substancja a potem sie wypowiadać. ludzie nie maja zielonego pojęcia o czym pisza ale chcą zaistnieć w necie. największt smród i zagrożenie dla zdrowia na warszowie stanowią wyziewy z cpnu przy porcie i palący sie wegiel a nie jakis proszek który moze byc zagrożeniem tylko w okreslonych warunkach.

Zła • Czwartek [24.01.2008, 09:32:12] • [IP: 80.245.187.***]

Gość • Czwartek [24.01.2008, 01:17] • [IP: 10.31.250.***] gdzie ty widziałeś ludzi na obcasach?? Kobiety, to rozumiem.

Portowiec • Czwartek [24.01.2008, 09:04:05] • [IP: 217.97.193.***]

Myślę, że obawy są zdecydowanie przesadzone. Szkodliwy jest nie sam pak, a to co z niego się wydobywa (gaz). A przeładunki są na wolnym powietrzu, więc nie ma mowy o tym by miał szkodliwe stężenie. Praca przy nim jest ciężka, ale potrzeba dużo ludzi i wielu ma zarobek. Źle by było gdyby po tym artykule nasz port stracił ten ładunek, na przykład na rzecz Szczecina.

Gość • Czwartek [24.01.2008, 01:17:10] • [IP: 10.31.250.***]

co to wogole znaczy prezydent chce wyjasnic. a moze prezydent chce tez kupe. jak chce to niech wyjasnia i wtedy pisac o tym artykuly. a moim zdaniem to jest szukanie dziury w calym ludzie pracuja i dla nich to jest najwazniejsze. malo kto wie ze np. chodzenie na obcasach przez 8 godzin jest rownoznaczne z siedzeniem kolo elektrowni atomowej przez 100tys lat (tak sto tysiecy) i jakos ludzie na obcasach smigaja, a tu sie pierdoly takiej czepili. . ech

Gość • Środa [23.01.2008, 19:30:50] • [IP: 217.97.199.*]

A portowcy dalej milczą. ... smutny ludek.

Gość • Środa [23.01.2008, 18:29:13] • [IP: 217.97.199.*]

Czy, już wyjaśnł Pan Prezydent? Na co czeka? Może problem się sam rozwiąże, jak wiele innych!

Gość • Środa [23.01.2008, 15:56:50] • [IP: 80.245.181.**]

Żydzi władają światem:) Wzorowy przedstawiciel Izraela;) hihi Pozdrowienia dla Izraela:)

Gość • Środa [23.01.2008, 15:44:18] • [IP: 85.226.203.***]

cos sie zza kolniezyka wylalo :D

Gość • Środa [23.01.2008, 15:37:32] • [IP: 88.156.232.***]

Zerwać pokrycia papowe na wszystkich budynkach w Świnoujściu/szczegolnie spółdzielczych/bo szkodliwy benzopiren w lepikach promieniuje poprzez dach przez wszystkie piętra aż do piwnic. Usunąć z ulic asfalt nawet z tych niedawno wyremontowanych a ulice wybrukować z zachowaniem gładkości jak na Piastowskiej i Lechickiej. Będzie napewno zdrowiej i dla kierowców i dla samochodów a dla mieszkańców w szczegolności.Ci co temat paku w workach w porcie wywołali, raka /mózgu?/ to chyba już mają.

Gość • Środa [23.01.2008, 11:48:01] • [IP: 217.97.199.*]

Co z tą blokadą, czy ktoś wie?

Gość • Środa [23.01.2008, 11:46:35] • [IP: 217.97.199.*]

Co się nie robi dla pieniędzy! A co z powietrzem zanieczyszczonym? Co za miasto, to Świnoujście? Co na to nasze władze? Mają nas gdzieś!

Gość • Środa [23.01.2008, 11:30:30] • [IP: 83.21.230.**]

Ktoś wie może kto jest spedytorem/gestorem tego paku ? Ktos przecież płaci portowi za manipulacje, przesypywanie i inne operacje. Ktoś płaci żeby sie to świństwo kurzyło w powietrzu, dostawało do ziemi i wody.

Gość • Środa [23.01.2008, 11:22:14] • [IP: 83.21.230.**]

A.- genialny jesteś ! śmietnik europy za pare srebrników ? trzeci świat się tobie marzy gdzie ludzie zdychają w męczarniach żeby właściciele zarobili ? co innego teoretycznie hermetyczna instalacja paku płynnego a co innego kurzący sie przeładunek i wysypywanie z worków. Lepiej cienko żyć w zdrowiu na zasiłku niż nie życ w ogóle.

Zła • Środa [23.01.2008, 11:13:11] • [IP: 80.245.187.***]

A. masz rację! Niech 10ciu pracuje a reszta niech skończy na oddziale onkologicznym. No genialny jesteś!!

A. • Środa [23.01.2008, 11:04:20] • [IP: 217.97.193.***]

I tak dzięki awanturze wywołanej przez nieodpowiedzialnych pseudodziennikarzy Głosu port w Świnoujściu może stracić kolejny ładunek, którego przeładunki są dochodowe i dają pracę wielu ludziom. Podobne" awantury" wywoływano kilka lat temu kiedy budowano terminal paku płynnego na Chemikach, ale na szczęście inwestycję ukończono, terminala działa, przeładowuje, a ówczesne" obiekcje" okazały się stekiem bzdur. Poza tym to co paruje z paku paruje też z asfaltu (zwłaszcza gorącego w czasie kładzenia, ale też w czasie upałów), każdego krytego papą dachu, w każdym domu z tego są wykonane uszczelnienia konstrukcji, a nawet jest na to klejony parkiet. Oby nie okazało się, że dzięki lokalnym pseudodziennikarzom iluś ludzi straciło pracę.

Gość • Środa [23.01.2008, 10:52:42] • [IP: 80.245.187.***]

mordo ty moja - posmaruj sie kremem!!

Gość • Środa [23.01.2008, 10:38:29] • [IP: 80.245.187.***]

To moze nie robmy nic w porcie, niech port zdechnie, a znim portowczy, wkoncu bezrobocie spadlo to mozna je podniesc, ludzie to jest port a w porcie jak na kolei idzie wszystko...

Gość • Środa [23.01.2008, 10:18:24] • [IP: 83.21.92.***]

a co na to wszystko portowy sanepid ? cisza od tak długiego czasu ? też ciekawa sprawa. .. a greenpeace także śpi. .. a może mają ćwierc etatu u prezesa MK ?

Gość • Środa [23.01.2008, 10:14:52] • [IP: 80.54.123.***]

Teraz jest zimno i pak paruje powoli. Jak przygrzeje słoneczko, rakotwórcze i mutagenne substancje będą ulatniać się intensywniej z ładunku lub pozostałości po nim. Wszyscy pracownicy będą narażeni na szkodliwe działanie trujących oparów. Jeżeli któryś zachoruje, np. na raka skóry lub płuc, to firmę może puścić z torbami.

Gość • Środa [23.01.2008, 10:10:59] • [IP: 195.216.109.*]

Na pewno nie wykryją sprawcy -podobnie jak było z drzewami na nab 87.

Gość • Środa [23.01.2008, 10:01:48] • [IP: 80.245.181.***]

Wygląda na to, że na terenie portu popełniane jest przestępstwo(w ciągłości) Sprawą tą powinien(musi!) się zainteresować prokuratura, zresztą policja również powinna już tam być. Czekanie na oficjalne doniesienie o popełnionym przestępstwie w tym przypadku nie ma racji bytu, gdyż jest to już praktycznie zrobione na łamach naszych lokalnych mediów. Pamiętajmy o tym że brak reakcji na zaistniałą sytuację może być powodem do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za przestrzeganie prawa.

Gość • Środa [23.01.2008, 10:00:55] • [IP: 83.21.60.*]

Tunel zagrożony a on się ładunkami w porcie zajmuje!

Gość • Środa [23.01.2008, 09:59:47] • [IP: 80.245.184.**]

Kowalewskiemu najlepiej wychodzi transferowanie kasy z Portu Handlowego do Port Serwisu, udziałowcy PHŚ powinni zdawać sobie z tego sprawę udzielając pełnomocnictw tym typom

Oglądasz 1-25 z 30
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■