POGODA

Reklama


Wydarzenia

Stanisław Możejko • Wtorek [22.01.2008, 22:55:59] • Świnoujście

TUNEL ZAGROŻONY!

TUNEL ZAGROŻONY!

www.funduszestrukturalne.gov.pl/NSS/programy/krajowe/poiis/studium/
(fot. internet )

Zamiast wielostronicowego bełkotu wystarczyło napisać, że studium wykonalności powinno odpowiadać wymaganiom zawartym w powszechnie dostępnej Niebieskiej Księdze!

W listopadzie ubiegłego roku szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na wykonanie studium wykonalności tunelu pod Świną. Byłem przekonany, że fachowcy z GDDKiA ten bardzo prosty przetarg ogłoszą prawidłowo. Już po informacji o otwarciu ofert, z ciekawości zajrzałem na stronę internetową państwowego drogowego zarządcy, aby zapoznać się z materiałami przetargowymi. I tu ogarnęło mnie zdumienie i przerażenie. Tak zwana SIWZ (Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia) jest sporządzona ewidentnie błędnie!
Jak wiadomo, tunel pod Świną został zakwalifikowany do finansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). 4 grudnia 2007 Komisja Europejska zaakceptowała wstępnie listę inwestycji z tego programu, w tym i nasz tunel. Oznacza to, że programy sfinansuje UE pod warunkiem, że inwestycje będą prowadzone na każdym etapie zgodnie z regułami ustalonymi przez Komisję Europejską. Na prowadzonym przez ministerstwo rozwoju regionalnego Portalu Funduszy Strukturalnych znajdujemy powszechnie dostępną wiedzę, że (cytat):
Zakres studium wykonalności dla projektów transportowych realizowanych w ramach POIiŚ jest tożsamy ze strukturą zakresu przedstawionego w Niebieskiej Księdze Analiza kosztów i korzyści projektów inwestycyjnych w sektorze transport.
Treść przytaczanej Niebieskiej Księgi jest również opublikowana na tym portalu internetowym. Każdy może ją przeczytać, a także ściągnąć na swój komputer. Gdy porównamy wymagania zawarte w Niebieskiej Księdze, ze specyfikacją przetargową opracowaną przez szczeciński oddział GDDKiA, zauważymy wówczas, że drogowcy ogłosili przetarg według zupełnie innego wzorca, który nawet w minimalnym stopniu nie spełnia wymagań europejskiego funduszu!
Jeśli wybrana firma sporządzi studium wykonalności zgodnie z sufitowymi wymaganiami postawionych przez szczeciński oddział GDDKiA, wówczas tunel pod Świną pozostanie nadal w sferze naszych marzeń!
W piątek odbyłem rozmowę telefoniczną z zastępcą dyrektora do spraw przygotowania inwestycji, Mariuszem Mierzwą. Chciałem podzielić się z nim swoimi obawami w sprawie dalszych losów tego projektu, w związku z ewidentnie błędnym zamówieniem publicznym. Okazało się jednak, że to młody człowiek, absolutnie nieprzygotowany do rozmowy na ten temat... Jeśli na tym etapie nie będzie jakiejś skutecznej interwencji, która doprowadzi do naprawy błędu GDDKiA, to inwestycja na pewno padnie, a pieniądze wydane z budżetu państwa na „studium wykonalności” będą zmarnowane.

www.funduszestrukturalne.gov.pl


komentarzy: 44, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 44

Gość • Niedziela [27.01.2008, 16:37:34] • [IP: 83.21.81.**]

W GDDKiA chyba się dogadał, żeby spieprzyli, bo postkomuniści byli od zawsze przeciw tunelowi! Teraz intryga się wydała i fasola jest mocno wnerwiony

Gość • Środa [23.01.2008, 22:08:42] • [IP: 217.97.199.*]

W GDDkiA prezydent powinien łatwo się dogadać, bo tam nadal obsada z jego opcji.

Gość • Środa [23.01.2008, 20:46:47] • [IP: 83.21.18.**]

o promiarza z 20.31 Czy ciebie porąbało? Przecież bład w przetargu jest oczywisty, to dlaczego martwi cie to, że Możejko ten bład odkrył? Gdyby było inaczej, to nie atakowałbyś tak wściekle! Spadaj na prom rzucać cumy!!

Gość • Środa [23.01.2008, 20:31:00] • [IP: 80.245.186.***]

Do wszystkich którzy wierzą Panu M.: ŻAL MI WAS. JESTEśCIE NAIWNI DO BóLU!! Panu M. tunel jest tak samo potrzebny jak Kaczyńskiemu samochód, jak eunuchowi doda, jak ślepcowi lornetka, itd itp. Pan M. ma w DU*IE tunel!! Przecież on nie ma prawa jazdy, on nie ma samochodu. Mało tego on nigdy tego mieć nie będzie. Tunel jest dla niego instrumentem do ataku na osobę z którą dwukrotnie przegrał wybory!! Ludzie, kiedy wy zrozumiecie że należy szanować którzy COś ROBIą!! RAZ LEPIEJ, RAZ GORZEJ ALE ROBIą!! PRZESTAńCIE SłUCHAć PIENIACZY!! BłAGAM

Gość • Środa [23.01.2008, 19:56:22] • [IP: 83.21.40.**]

Do promiarza z 19.46 Czy ciebie porąbało? Przecież bład w przetargu jest oczywisty, to dlaczego martwi cie to, że Możejko ten bład odkrył? Gdyby było inaczej, to nie atakowałbyś tak wściekle! Spadaj na prom rzucać cumy!!

Gość • Środa [23.01.2008, 19:46:07] • [IP: 80.245.186.***]

Do wszystkich którzy wierzą Panu M.: ŻAL MI WAS. JESTEśCIE NAIWNI DO BóLU!! Panu M. tunel jest tak samo potrzebny jak Kaczyńskiemu samochód, jak eunuchowi doda, jak ślepcowi lornetka, itd itp. Pan M. ma w * tunel!! Przecież on nie ma prawa jazdy, on nie ma samochodu. Mało tego on nigdy tego mieć nie będzie. Tunel jest dla niego instrumentem do ataku na osobę z którą dwukrotnie przegrał wybory!! Ludzie, kiedy wy zrozumiecie że należy szanować którzy COś ROBIą!! RAZ LEPIEJ, RAZ GORZEJ ALE ROBIą!! PRZESTAńCIE SłUCHAć PIENIACZY!! BłAGAM

Gość • Środa [23.01.2008, 19:38:51] • [IP: 83.21.60.*]

do gościa z 19.18 A to Możejko był odpowiedzialny za zrobiebie prawidłowej specyfikacji? To GDDKiA oraz żmurkiewicz ze swoją na... pełnomocnikem do spraw tunelu Barbarą Michalską! Możejko nie musiał a jednak błąd znalazł! Tylu urzędników, rzekomych fachowców w Szczecinie i Świnoujściu a to Możejko potrafi pokazać, ze robią szkolne błędy. Teraz, wbrew temu co piszesz sprawa jest do uratowania, tylko potrzeba woli tych co decydują. Ty patrz na realia, niech ci niechęć do Mozejki rozumu nie przesłania! Prawda wyszła na jaw! Możejko ma wiecej wiedzy, niż ta cała urzędnicza sfora opłacana grubo z naszych podatków!

Gość • Środa [23.01.2008, 19:37:49] • [IP: 217.97.199.*]

Ale jesteś śmieszny.Jest w mieście pełnomocnik prezydenta d/s budowy stałej przeprawy - p.B.Michalska a ty winisz Możejkę, że nie wykonał za nią roboty.

Gość • Środa [23.01.2008, 19:19:11] • [IP: 172.209.203.***]

Specyfikacja była ogłoszona przez GDDKiA juz dwa miesiące temu. Gdzie był wtedy Możejko? Dlaczego uwagi zgłasza dopiero teraz, po otwarciu ofert? Odpowiadam: bo teraz nie można już niczego w specyfikacji poprawić. Gdyby Możejk zgosił wcześniej uwagi (przed otwrciem ofert) można było je na bieżąco wnieść do specyfikacji. Kto więc jest sabotażystą stałej przeprawy? Panu Możejce zalezy wyłącznie na udowadnianiu błedów innych, na pewno nie na dobru tego miasta.

Gość • Środa [23.01.2008, 16:39:40] • [IP: 80.245.176.***]

Zastanawiałem się kto w Świnoujściu tak błysnął. Zobaczyłem podpis i już WIEM!

Gość • Środa [23.01.2008, 15:41:06] • [IP: 85.226.203.***]

Chcialbym zauwazyc ze tunel, jesli zostanie zbydowany, to zawdzieczac bedziemy wylacznie mozejce...on ten temat rozbujal juz dawno jeszcze jak sie z kurszewska lubieli;) a zmur tylko przeja sprawe w momencie jak kasa UE byla na horyoncie. I owszem jak by zmur postanowil minowac projekt to pewnie tak by sie stalo wiec chwala mu za to iz sie nie mieszal do samego konca...miejmy nadzieje ze teraz sie wlaczy w ponadpodzialowa wspolprace z mozejka i sprawdzi ta sprawe.

Gość • Środa [23.01.2008, 15:12:23] • [IP: 80.245.176.***]

A Ponton ma iść na ministra. On nam pomoże zbudować tunel!

Gość • Środa [23.01.2008, 13:29:55] • [IP: 80.245.176.***]

Co za niedouczeni analfabeci siedza w tym urzedzie...ZENADA KOMPROMITACJA w tym miescie do końca świata i jeden dzień dluzej...nigdy nie bedzie dobrze a o stalym połączeniu to możemy sobie tylko POMARZYĆ!! marzenia to piękna rzecz...choc ponoć czasami się sprawdzają o...oby bylo tak w tym przypadku...

NEWS • Środa [23.01.2008, 13:24:32] • [IP: 83.21.60.*]

Z ostatniej chwili: Wybór firmy która wykona studium wykonalności, został przełożony o tydzień, czyli do 30 stycznia 2008

Gość • Środa [23.01.2008, 11:44:57] • [IP: 80.54.123.***]

Możejko już odniósł sukces. Odezwali się wieczni pesymiści i plują na prezydenta. Mżejce wcale nie zależy na budowie czegokolwiek w tym tunelu, bo on do tej pory nic pozytywnego nie zbudował. Ja wierzę w Prezydenta dał słowo że zbuduje tunel, on jak dotychczas słowa dotrzymuje.

Gość • Środa [23.01.2008, 11:40:11] • [IP: 80.245.176.**]

rany, nauczcie się czytać, bo widzę, że niektórzy z tym problemy wyraźne mają - Możejko nigdzie nie pisze, że szczeciński oddział GDDKiA podlega Żmurkiewiczowi lub że to nasz UM jest winien, on tylko apeluje o interwencję w tej sprawie i tyle chyba nasi" władcy" powinni zrobić, co?

Gość • Środa [23.01.2008, 11:38:56] • [IP: 80.245.176.***]

dość mam słuchania problemu od lat o tym tunelu najlepiej zasypcie kanał czym się da nasz Polski rząd buduje szybko autostrady na pewno szybciej będziemy przyłączeni do reszty kraju a towar do Szczecina transportowany będzie koleją oraz tirami wywrotkami pieniądze zamiast wydawać na paliwo na promy będą miały tiry bo towar miedzy Swinoujściem a Szczecinem będzie musiał być transportowany

Turystek • Środa [23.01.2008, 11:38:22] • [IP: 77.115.38.***]

Panie Mozejko! Prosze sobie uswiadomić, że jeszcze nie wiadomo, czy to będzi tunel czy most! Niech sie Pan tak uparcie nie trzyma tego tunelu. Wiem, ze gdyby okazało się, że ma być most, będzie to osobista porażka. Ale tu chodzi i całe miasto, a nie tylko jednego obywatela.

Gość • Środa [23.01.2008, 11:17:15] • [IP: 83.21.60.*]

Tom. Nie kracz! W tym kraju jest za dużo pesymistów i dlatego ciągle w błotku grzęźniemy!

Tom • Środa [23.01.2008, 11:05:10] • [IP: 217.97.193.**]

Zbyt piękne żeby to było prawdziwe ze nie będzie problemu na temat budowy tunelu.Nie ma co się oszukiwać tunelu nie będzie.A jak już powstanie to kto inny będzie rządził tym miastem a nie ludzi którzy maja i tak już dużo gotówki w portfelach i na kontach.

enoo • Środa [23.01.2008, 10:44:24] • [IP: 80.245.176.***]

Panie prezydencie, nic sie nie stało, w koncu to tylko kolejne podatki płacone przez nas ktore pojda w błoto.

Gość • Środa [23.01.2008, 10:40:14] • [IP: 83.21.60.*]

na świnoujskich portalach dywersanci zawsze byli górą. To nie przypadek, to metoda

Gość • Środa [23.01.2008, 10:24:00] • [IP: 80.245.176.***]

Żmije górą?

Gość • Środa [23.01.2008, 09:56:21] • [IP: 83.21.60.*]

Tunel to najważniejsza sprawa, powinna być ponad podziałami, wyłaczcie się jadowite żmije!!

Gość • Środa [23.01.2008, 09:53:55] • [IP: 83.21.60.*]

Promiarze, precz z tego portalu! Załóżcie swój, gdzie będziecie zachwalać rozkosze stania w kolejkach!

Oglądasz 1-25 z 44
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■