iswinoujscie.pl • Piątek [19.12.2014, 07:40:00] • Świnoujście
„Seniorze ufaj ostrożnie” policyjna debata społeczna to cenna inicjatywa

fot. Kamil Zwierzchowski
72-letnia mieszkanka Świnoujścia przekazała podstawionej osobie 15 tysięcy złotych . Niedługo, potem, w rozmowie z córką dowiedziała się, że jej wnuczek nie ma żadnych kłopotów finansowych. A przecież wręczone nieznajomej osobie pieniądze miały być ratunkiem właśnie dla niego… To jeden z ostatnich, autentycznych przykładów działania oszustów żerujących na naiwności starszych osób. Ale metoda „na wnuczka” to nie jedyny sposób działania oszustów, którzy w ostatnim czasie, szczególnie chętnie biorą na cel seniorów. Dlatego policjanci spotykają się z nimi i ostrzegają. Okazją do dyskusji była kolejna debata społeczna w Świnoujściu. Spotkanie odbyło się wieczorem, czwartek 18 grudnia, w Sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury.
Współgospodarzem spotkania była Elżbieta Bruch z Akademii Każdego Wieku w Świnoujściu. To ona wzięła na siebie funkcję moderatora dyskusji. Najważniejsza była jednak obecność osób odpowiedzialnych za publiczne bezpieczeństwo. Wstępem do dyskusji było omówienie różnorakich zagrożeń z najbliższego otoczenia. Raport w tej sprawie przygotowała i przedstawiła st. Sierżant Agata Nurkiewicz. Na pytania mieszkańców odpowiadali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji z komendantem – młodszym inspektorem Remigiuszem Myszą. Do Świnoujścia przyjechał inspektor Piotr Ostrowski zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie. W dyskusji wziął również udział komendant straży miejskiej Mirosław Karliński. Hasło przewodnie debaty brzmiało: „seniorze ufaj ostrożnie”.

fot. Kamil Zwierzchowski
Hasło to ma swój głęboki sens. Policjanci dostarczyli na to wiele dowodów. Seniorzy są częstymi ofiarami wielu przestępstw ale – przede wszystkim – oszustw. Takie przypadki odnotowuje, niestety także policja w Świnoujściu. Mówiła o nich rzecznik prasowy KMP Świnoujście st. aspirant Beata Olszewska. Prelegentka przytaczała nie tylko przykłady działania oszustów ale także przytomnego zachowania się potencjalnych ofiar. Ci, którzy zetknęli się wcześniej z informacjami o sposobie działania oszustów potrafili w kilku przypadkach nie tylko nie dać się nabrać ale także powiadomić policjantów o próbie wyłudzenia. Zamiast pieniądze do ręki przestępcy poczuli kajdanki na rękach.

fot. Kamil Zwierzchowski
Działalność oszustów nie była jedynym tematem społecznej debaty. Ideą jej organizacji było zebranie przez policjantów informacji o sytuacjach i miejscach, w których mieszkańcy miasta czują się niebezpiecznie. I wielu spośród obecnych na spotkaniu takie uwagi przekazało.

fot. Kamil Zwierzchowski
Dobrze, że w spotkaniu wziął udział członek kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji. Inspektor Ostrowski przekaże zapewne swoim przełożonym, że mieszkańcy miasta czują się bezpieczniej gdy policjanci patrolują ich okolice. Bo dla przestępców nie ma złych okazji. Nie ma dla nich także żadnych świętości. Przypomniał o tym ks. Zbigniew Rzeszótko proboszcz parafii p.w. NMP „Gwiazdy Morza”. Zabytkowy kościół był już także kilkakrotnie obiektem zainteresowania osób o nieczystych intencjach. Zagrożeń przybywa, tymczasem komendant Remigiusz Mysza raz jeszcze przypomniał, że stan kadrowy świnoujskiej policji nie zaspokaja w tej chwili wszystkich potrzeb. W sezonie wspomagają nas słuchacze szkoły policji ale w miesiącach zimowych miewamy już z tym problem.

fot. Kamil Zwierzchowski
Czwartkowa debata była już czwartą w tym roku zorganizowaną przez Komendę Miejską Policji. Warto podkreślić, że w spotkaniu, oprócz policjantów, udział wzięli także przedstawiciele innych profesji. Radca prawny Ewa Sołowińska omówiła prawne aspekty zawierania umów.

fot. Kamil Zwierzchowski
Wyczuliła słuchaczy na sprytne metody jakimi posługują się nieuczciwi sprzedawcy. Dotyczy to przede wszystkim tzw. telesprzedaży i bezprawnego wyłudzania przez telemarketerów naszych danych osobowych takich jak PESEL, NIP, czy dane teleadresowe.
źródło: www.iswinoujscie.pl
A jakby tak zaczac dzwonic do wnuczko i po prostu, bez niepotrzebnego wstydu podawac sie za chore babcie ??
Za mało Policjantów w świnoujściu zwiększyć zatrudnienie niech członek komisji komendy wojewódzkiej to przekaże swoim przełożonym 1 radiowóz w nocy to zamało na tak rozległe miasto
10:57 - najlepszym dowodem, że otępiałosć występuje w młodszym wieku to twój wpis, pełen cynizmu, brutalności, chamstwa wobec ludzi starszych, a i ty będziesz kiedyś starszy.
16:14 - w" Biedronce" na Warszowie w ostatnich dniach dwa razy w odstępie 2 dni ta sama kasjerka źle mi wydała (taka nieco przy kości, wiek.ok.50 lat), nie są to duże sumy, ale ponawiane oszustwa są dziwną jednak praktyką -raz orżnęła mnie na 50 gr, drugim razem o 20 gr, a przecież na paragonie jest wyraźnie wybite jaką resztę wydać, tak łopatologicznie, by nie odejmować. Jeśli to nie karygodne w tym zawodzie roztargnienie, to metoda nie" na wnuczka", bo obejmuje całe rodziny, ale na" śpieszącego się klienta", który nie liczy reszty.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
To, ze krajanie kradna to niejest sensacja, ale swoich okradac? Pytajcie sie Rodakow przebywajacych poza granicami Polski, kto ich oskubal? Odpowiedz jest tylko jedna, burak polak. A przyklad? Polski Sejm i jego osly posly, kradna i to zgodnie z prawem, ktore sami dla siebie ustanowili.Mafia, to oszolomy posly, ktorych chroni immunitet osla.
A jedna pani po cywilnemu, dlaczego bez munduru ?
Fajna sprawa
Nie muszę być uczestniczką takiej syt. aby zostać oszukana. W Sklepie Stokrotka na ul.Bema oszukano mojego męża przy kasie. Grzybki suszone policzono mu po 9.99 zamiast po 4.99 paczka. Kupił 4 paczki czyli kasjerka miała dla siebie też cztery, za darmo. Niestety wnuczka porysowała paragon i nie mogłam iść z awanturą... Uważajcie w Stokrotce na Bema !
Tak Panie Policjancie M - trzeba być ostrożnym i myśleć co się robi:) Okazuje się, że niektórym myślenie ogromny ból sprawia:)
Na zdjęciu pierwszym autorka licznych komunikatów Policji na nn portalu, pisząca dalekim od typowego, ociężałego stylu policyjnego, Beata Olszewska - pełna iście niepolicyjnego uroku kobieta!
No i dobrze, niech ich urabiają. Ciągle płaczą, że nie mają pieniędzy na to, na tamto, a co do czego, to wyskakują z nagle z tysięcy. Pieniądze trzeba puszczać w obieg, żeby mógł je mieć każdy, a nie kisić w skarpecie.
08:51:07] • [IP: 178.240.254.***] akurat tobie na starość się tylko pogłębi... :)
a co z seniorami którzy nie mogli uczestniczyc w tym spotkaniu??
skad maja tyle kasy te ludzie
W podeszłym wieku ruchy człowieka są spowolnione, nie ta koordynacja, myślenie opóżnione, i.t.p.Wyraz twarzy otępiały.Nic nie pomogą już porady.
Pan w krawatku, też czuje się zagrożony?
Wniosek o tym, że na starość człowiek" debilnieje" jest zupełnie nieuzasadniony. radzę nauczyć się czytać ze zrozumieniem, bo kretynizm jest już tuż za rogiem, nie musisz nań czekać do starości.
Umiesz liczyć - licz na siebie.
Od czasu kiedy Pan Policjant kupił mieszkanie w naszym budynku to mamy spokój i ciszę. Pozdrawiam Pana sąsiada.
Z tego artykułu wnioskuję, że na starość człowiek debileje.Czy to znaczy, że ja na starość też będę kretynem?
Nasza świnoujska Policja i Straż Miejska naprawdę fajnie działają. Mam porównanie z Kamieniem Pomorskim, tam pomieszkuje u syna. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!
Policji też trzeba ufać ostrożnie !
To jest potrzebne, więcej takich akcji.