6 lat temu rząd podwyższył kwotę subwencji na utrzymanie przepraw promowych z 19,3 do 22 mln złotych. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i dotychczasowe pieniądze już nie wystarczają.
Główną przyczyną stale rosnących kosztów utrzymania przepraw promowych jest znaczący wzrost cen paliw.
- Miasto jest zmuszone z własnego budżetu dopłacać znaczne środki finansowe, aby przeprawy mogły funkcjonować - przynajmniej na dotychczasowym poziomie usług – mówi prezydencki rzecznik, Robert Karelus. - Należy podkreślić, że oczekiwania użytkowników przepraw rosną, wskutek ogólnego wzrostu natężenia ruchu samochodowego. Według szacunków Żeglugi Świnoujskiej, środki niezbędne do utrzymania obu przepraw ,na poziomie zadawalającym mieszkańców i gości miasta, oscylują w granicach 30-31 milionów złotych.
Wielu naszych Czytelników zastanawiało się, czy wzrostu kosztów utrzymania przepraw nie spowodowały też ostatnie zmiany. Wszak często zdarzało się, że promy odbijały od brzegu prawie puste.
Zdaniem magistratu, zmiana regulaminu przepraw nie miała wpływu na wzrost kosztów ich utrzymania.
- Po pierwsze, jednostki kursowały zgodnie z rozkładem, który od lat nie uległ zmianie – mówi rzecznik prezydenta. - To oznacza, że ilość kursów nie uległa zwiększeniu, co wiązałoby się chociażby z większym zużyciem paliwa, a tym samym wzrostem kosztów. Po drugie, samo stwierdzenie, że było dużo przypadków, kiedy promy kursowały puste jest nieprawdą. Podobnie, jak w przypadku przeprawy „Centrum” to, że zdarza się, iż promy kursują nie w pełni obłożone, nie jest niczym nowym i wynika z tego, że w danym momencie, na konkretny prom nie ma chętnych, uprawnionych do przeprawy, zmotoryzowanych, a nie z faktu zbyt dużej ilości kursów. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często. Na promach typu „Bielik” najczęściej - co zrozumiałe - występują w godzinach późno wieczornych i nocnych, kiedy ruch jest mniejszy, a przypominam ,że w godzinach nocnych, z przeprawy Warszów, mogą korzystać osoby spoza Świnoujścia. Niezmienna od kilku lat kwota rządowej subwencji powoduje, że coraz więcej do utrzymania przepraw zmuszone jest dokładać Miasto ze swojego budżetu. Nikt przecież nie wyobraża sobie, aby promy przestały pływać z powodu braku środków.
Wszystkich podatników z rejestracją ZSW powinno się w takim razie kasować za przejazd drogami przez inne gminy bo to przecież drogi remontowane za podatki tamtejszych mieszkańców. A najlepiej zlikwidować promy i stworzyć nową atrakcję turystyczną " Polska Wenecja".
Trzeba zainteresować Ministerstwo, powinni przyciąć dotację na utrzymanie połączenia promowego z Warszowem i dotować tylko przeprawę Centrum, może wtedy częściej będą pływały Karsibory i nie będzie trzeba stać po trzy godziny w kolejce.
Dla magistratu żadna różnica czy goście stoją w kolejce na prom godzinę czy trzy godziny. Mieszkam na wyspie Wolin i osobiście omijam szerokim łukiem drugą stronę, na szkodę Świnoujścia, robiłem zakupy sprzętu elektronicznego, komputerowego czasami kilka razy w tygodniu teraz szybciej dojadę do Goleniowa lub Szczecina, wolę tam zostawić pieniądze. Myślę, że nie jestem jedyny.
PO co ciągle piszecie o tym samym. Żenada.
Do [IP: 217.153.7.***] ja też płacę podatki m.in. na przeprawę w Ś-ciu
"Czekamy na most lub tunel" - dobre sobie. Już po wyborach teraz należy się spodziewać kolejnej myjni samochodowej.
pieniądze na dotacje przeprawy promowej są wszystkich Polaków a nie tylko mieszkańców Świnoujścia. Przeprawa promem to jest przedłużenie drogi dojazdowej.Nie macie więc prawa wprowadzać zakazów dla zamiejscowych.Jeśli chcecie mieć swój prom na wyłączność to proszę sobie go opłacić za pieniądze miejskie i pływać nim wtedy do woli, promy które opłacane są z dotacji są wszystkich obywateli bo to oni składają się na dotacje.Powodzenia
"Główną przyczyną stale rosnących kosztów utrzymania przepraw promowych jest znaczący wzrost cen paliw." ... To najgłupszy argument jaki można sobie wyobrazić. Cena za baryłkę ropy jest już poniżej 70$ Ceny na stacjach paliwowych od pół roku spadają. A w Ś-ciu wzrastają ? Powiedzcie lepiej, że LENISTWO INTELEKTUALNE nie pozwala włodarzom miasta na sprawne zarządzanie przeprawami promowymi.
Od godz 20 stej Bieliki pływają w 30% zapełnione.
A ja jestem zameldowana w Świnoujściu i płacę tu podatki. Zgadzam się, że" Z przeprawy Bielikami powinny korzystać wyłącznie samochody, których właściciele płacą podatki w Świnoujściu. " Tak więc oczekiwałabym jakichś innych możliwości wjazdu na Bieliki, a nie tylko na rejestrację ZSW, bo samochodu nie posiadam na siebie zarejetrowanego, ale autem czasem przyjeżdżam.
Urodziłam się i wychowałam w Świnoujściu. Teraz mieszkam 70 stąd. Kocham to miasto i chętnie bym tu przyjeżdżała częściej, ale przeprawa zajmuje mi ok 2 godz. (w sezonie oczywiście o wiele dłużej). Zablokowanie promów w centrum znacznie wydłużyło czas oczekiwania, nie wspominając o okresie wakacyjnym, w którym dzieją się dantejskie sceny. Doszło do tego, że jeżdżę nad nasze morze w okolice Trzęsacza, bo jest duuużo szybciej...
Jakby normalne jest że w okresie poza sezonem wakacyjnym natężenie ruchu na obu przeprawach jest znacznie mniejsze. I jeśli przywrócimy poprzednie zasady to prawie puste będą kursowały Karsibory. .. A jednak teraz mieszkańcy mają znacznie lepiej zwłaszcza jeśli muszą przeprawiać się kilka razy dziennie bo pracują na jednej stronie a na drugiej mieszkają.
O O !! ile tu , , piesków, , z poza Świnoujścia szczeka !!
a pracownicy dalej bez podwyżek od wielu lat
Jeśli" Świnoujście dla Świnoujścian" to proszę się odpitolić od pieniędzy z budżetu. Zmiana hasła na" Śwnoujście finansuje się samo". Nie ma strachu, będziemy was dopuszczać do naszych śmietników!
Bardzo dobry pomysł a koszty są takie same jakie przedtem były a nawet dużo mniejsze gdy pomyślę o straconym czasie stojąc po 2-3 godz. w kolejce Chyba brak Wam wyobrażni Promy jak pływały tak pływają a my mieszkańcy Ś-CIA mamy z tego powodu spokój i pewien komfort W końcu nam się to należy i nie widzę powodu dlaczego miałoby to się zmienić
zrobic jeden pas dla innych rejestracji i w momenie wolnych miejsc- wpuszczać.To jest proste! Nie można marnotrawić pieniędzy i pozwolić, żeby prom płynął z wolnym, choć jednym miejscem, kiedy sa chętni do przeprawy.
A co z pieszymi?
Przede wszystkim - Świnoujście dla świnoujścian. Promy miejskie dla" miasta". Czy to nie jest oczywiste?
Brawo Panie Prezydencie. Nareszcie ktoś pomyślał o mieszkańcach którzy chcą w sobotę czy niedzielę wyjechać z miasta.
Z przeprawy Bielikami powinny korzystać wyłącznie samochody, których właściciele płacą podatki w Świnoujściu. Nie powinno tu być ŻADNYCH wyjątków. Podobna zasada powinna również obowiązywać rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkoli, żłobków lub chodzą do szkoły podstawowej.
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
TO SKANDAL. JAKIEŚ MENELE SRAJĄ WE WŁASNE GNIAZDO. Z TEGO CO POWSZECHNIE WIDAĆ NA PROMACH SPORADYCZNIE SĄ WOLNE MIEJSCA, ALBO W NIEDZIELĘ
Dobrze jest jak jest. Starczy tego narzekania i płakania. Idą święta czas się radowć. Czekamy na most lub tunel albo coś podobnego.
Puste? O których godzinach? Mam to 'parszywe szczęście', że zawsze muszę w przydługiej kolejce czekać na następny kurs w weekendy, jak i dni powszednie. Wybierałem Bieliki, a nie wiem jak długo musiałbym czekać na Karsiborach.