POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [13.11.2014, 19:47:20] • Świnoujście

Polska liderem żeglugi opartej na LNG

Sześć uczelni morskich i politechnik z Polski północnej, spółki Polskie LNG i PGNiG, a także porty w Szczecinie, Świnoujściu i w Gdyni zbudowały sojusz, który ma wprowadzić do żeglugi na Bałtyku najnowsze technologie. Czołówka naukowców i menedżmentu działająca na rynku LNG powołała Polską Platformę „Innowacyjne Technologie Morskie”.

Inicjatorem powołania Platformy jest Akademia Morska w Szczecinie – uczelnia koordynuje prace oraz pełni funkcję sekretariatu Platformy i Grupy Inicjatywnej, którą tworzą partnerzy Platformy. Liderem konsorcjum zostało Polskie LNG S.A., spółka odpowiadająca za budowę i eksploatację terminalu LNG w Świnoujściu.
Platformę „Innowacyjne Technologie Morskie” tworzą: Akademia Morska
w Szczecinie, Politechnika Gdańska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Politechnika Koszalińska i Akademia Morska w Gdyni, a także Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Port Gdynia oraz PGNiG i Polskie LNG. Konsorcjum jest otwarte dla innych członków zainteresowanych wykorzystaniem LNG w żegludze morskiej.
Polska chce wykorzystać szansę, jaką stwarza terminal LNG w Świnoujściu. Konsorcjum przygotowało szczegółowy plan badań, koncepcji i rozwiązań, które należy wprowadzić, by polski terminal stał się centrum bunkrowania statków napędzanych LNG. Wszystkie planowane działania mają charakter pionierski, bo w Europie prawie nikt tego nie robi. - Trzeba przygotować system przeładunków i transportu LNG na Bałtyku, opracować rozwiązania techniczne, które poprawią efektywność i ograniczą koszty silników okrętowych napędzanych LNG, stworzyć uniwersalną koncepcję jednostek pływających, które mogłyby transportować gaz do statków pływających po morzu. Jeżeli uda się zrealizować te plany, Polska stanie się centrum żeglugi opartej na LNG na skalę europejską - mówi prof. dr hab. inż. Stanisław Gucma, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie.
Celem Platformy jest m.in. wspólne opracowywanie strategii badań z zakresu innowacyjnych technologii morskich oraz programu ich wdrożenia na Bałtyku, jako prototypów rozwiązań europejskich oraz współpraca w zakresie działań niezbędnych do złożenia wniosku o utworzenie sektorowego programu badawczego, nakierowanego na potrzeby przedsiębiorstw oraz realizacja tego programu. Członkom konsorcjum zależy na zbudowaniu platformy pomiędzy nauką
a przemysłem w obszarze technologii morskich poprzez inicjowanie i koordynację badań
naukowo–technicznych oraz komercjalizację rozwiązań naukowych.
- Już teraz Polskie LNG SA, jako lider Platformy, złożyło w jej imieniu wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o utworzenie Programu Sektorowego – mówi Tomasz Pepliński, Prezes Zarządu Polskiego LNG.
Jego celem będzie opracowanie innowacyjnego systemu przeładunków i transportu skroplonego gazu ziemnego umożliwiającego wykorzystanie terminalu LNG w Świnoujściu, jako dystrybutora LNG na Bałtyku, a także opracowanie warunków budowy i eksploatacji oraz zaprojektowanie jednostek służących do transportu i zaopatrywania statków napędzanych LNG oraz projektowanie i eksploatacja siłowni okrętowych pod kątem zasilania silników okrętowych paliwem w postaci skroplonego gazu LNG.
Konsorcjum chce ruszyć z badaniami w 2016 roku. Program Sektorowy pod nazwą Innomar, ma się zakończyć w 2018 roku. Część nakładów finansowych ma pochodzić od podmiotów działających
w sektorze paliw LNG dla żeglugi. O dofinansowanie Platforma aplikuje także do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Platforma to pierwszy krok w kierunku rozwoju rynku LNG w Polsce. Uczelnie, porty
i obie spółki – Polskie LNG oraz PGNiG – mają zamiar stworzyć pomost między biznesem i nauką, dzięki któremu skroplony gaz ziemny stanie się podstawowym paliwem dla statków na Bałtyku. Sojusznikiem w tej sprawie jest Unia Europejska, która chce, by jednostki pływające po Morzach Północnym i Bałtyckim oraz Cieśninie La Manche zmniejszyły od 2015 r. zawartość siarki w paliwie morskim z 1 proc. do 0,1 proc. Idealnym rozwiązaniem jest LNG, surowiec ekologiczny i tańszy od innych paliw.



Bogna Bartkiewicz
rzeczniczka prasowa
Akademii Morskiej w Szczecinie

Maciej Mazur
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej
Polskie LNG S.A.



komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Piątek [14.11.2014, 17:33:17] • [IP: 62.69.231.***]

Chcą sobie uszykować zbyt na ten szajs.

Gość • Piątek [14.11.2014, 08:29:37] • [IP: 92.42.116.***]

Stek bzdur i durnej propagandy. W Polsce nie ma ani jednego statku zasilanego LNG, podczas gdy w innych krajach nadbałtyckich jest już kilka takich jednostek w tym wielki prom pływający między Finlandią i Szwecją." Specjaliści" ze Szczecina żyją chyba na jakiejś innej planecie i nie mają pojęcia co dzieje się na Bałtyku. Polska jest natomiast wiodącym krajem w budowie statków zasilanych LNG, w gdańskiej stoczni Remontowa powstaje dużo takich promów na rynek norweski i właśnie w Norwegii pływa dzisiaj już kilkadziesiąt jednostek zasilanych LNG!

Gość • Piątek [14.11.2014, 01:24:43] • [IP: 92.42.112.***]

Budowa terminalu LNG jeszcze daleko w polu, to po co ta ściema i pusty bełkot? Albo to jest kolejny mega wałek PO. Ci zdrajcy wyprzedają za grosze nasz majątek obcym. Przecież dzięki PO nie mamy stoczni, zakłady H.Cegielskiego zniszczone. Wg. ministra tylko ch..., d..., i kamieni kupa z Polski została. A nas czarują teraz jakąś tajemnicza platformą.

troll • Czwartek [13.11.2014, 19:57:56] • [IP: 178.238.252.***]

Jak toto wprowadza to Żegluga Świnoujska pierwsza pójdzie z torbami.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Awaria sieci wodociągowej usunięta. Ciśnienie w sieci wraca do normy. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu poinformował o zakończeniu prac związanych z usuwaniem awarii sieci wodociągowej. Prace naprawcze zostały zakończone dziś o godzinie 11:40. Jednocześnie przeprowadzono płukanie sieci wodociągowej przy ujęciu wody SUW „Granica” ■🚔 Zachodniopomorskie: 9 wypadków, 3 ofiary śmiertelne, 48 pijanych kierowców w długi weekend – wzrost tragicznych statystyk! W porównaniu do roku poprzedniego (2024) nastąpił znaczący wzrost wypadków ( 80%), ofiar śmiertelnych ( 200%), rannych (50%), nietrzeźwych kierujących (15%) ■ ⚠️ Uwaga! Dziś (23.06) od godz. 16:00 do 23:00 w całym woj. zachodniopomorskim możliwe burze z gradem, intensywny deszcz (do 30 mm), silny wiatr (do 90 km/h). Zachowaj ostrożność! ■ Ruch między węzłami Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje został przekierowany na nową S3. Ruch odbywa się na tym odcinku z zawężeniem do jednego pasa w każdą stronę. Częściowo uruchomiony został węzeł Międzyzdroje, nie ma już tymczasowego ronda i ruch jest płynniejszy. To kolejny etap udrażniania przejazdu nową S3 ■ W dniu 18 czerwca o godz. 11.00 w Auli SP1 przy Narutowicza 10 odbywa się gala finałowa Miejskiego Konkursu Fotograficznego na 80- lecie SP1. ■ Joanna Agatowska uzyskała absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za rok 2024 ■ Po rozpatrzeniu raportu o stanie gminy miasto Świnoujście Prezydent Joanna Agatowska uzyskała votum zaufania od Rady Miasta ■ Pełna przejezdność drogi S3 przed wakacjami jest zagrożona, wykonawcy apelują do Premiera ■ Ryszard Grobelny; "bardzo niepokojącym zjawiskiem, także w Świnoujściu, jest stale spadający przyrost naturalny" ■ Nową formułę prezentacji raportu o stanie miasta omówił specjalny gość sesji - Ryszard grobelny. Raport dostępny jest w formie strony internetowej ■ Z powodu awarii jednego z promów typu „Bielik” obsługujących przeprawę „Warszów” pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, kursowanie promów odbywa się obecnie w trybie nieregularnym. Zarząd Dróg Miejskich i Żeglugi informuje, że zespół techniczny pracuje nad jak najszybszym usunięciem usterki i przywróceniem promu do eksploatacji. Do czasu zakończenia naprawy pasażerów obsługuje wyłącznie jeden prom typu „Karsibór”. Oznacza to, że czas oczekiwania na przeprawę może się wydłużyć, szczególnie w godzinach szczytu ■ Podczas Dnia Dziecka w parku Zdrojowym trwała zbiórka na leczenie Adasia Orlika. Wolontariusze zebrali 9.308,37 zł, 176,97 euro, 2 korony czeskie i żeton do wózka ■ Byli pracownicy „Odry” spotkają się 28 czerwca o godz. 16:00 w Forcie Anioła – to coroczna okazja, by powrócić wspomnieniami do czasów, gdy zakład zatrudniał tysiące osób i tętnił życiem. W przeddzień Dnia Rybaka będzie czas na rozmowy, uśmiechy i integrację przy grillu ■