POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [13.10.2014, 17:59:42] • Polska

Poślizg na wodzie - jak go uniknąć?

Poślizg na wodzie - jak go uniknąć?

fot. Organizator

O aquaplaningu często słyszymy oglądając wyścigi np. Formuły 1 w trakcie deszczowej pogody. Jednak wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że to niebezpiecznie zjawisko może ich spotkać także w drodze do pracy lub na zakupy. Sprawdź, jak najłatwiej uniknąć poślizgu na wodzie i co zrobić, jeśli już w niego wpadniesz.

Czym jest aquaplaning?
Zjawisko aquaplaningu występuje w trakcie deszczowych warunków pogodowych, gdy jedna lub więcej opon traci kontakt z nawierzchnią. Dzieje się tak w momencie, w którym bieżnik ogumienia nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody. Pod kołem tworzy się wtedy tzw. klin wody i opona zamiast toczyć się po drodze, zaczyna ślizgać się na wodzie. To może w konsekwencji doprowadzić do poślizgu auta.

Co wpływa na aquaplaning?
Wpływ na aquaplaning ma wiele czynników. Zjawisko występuje między innymi z powodu ciśnienia wytwarzającego się pod oponą. Im mamy wyższą prędkość, tym ciśnienie rośnie, tak samo, jak szansa na utratę kontroli nad samochodem. Dlatego też, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy dostosować prędkość to panujących warunków na drodze.

Na ciśnienie pod oponą ma także wpływ ciśnienie w samym ogumieniu. Badania wykazały, że wystarczy zaledwie o 0,5 bara mniejsze ciśnienie w oponie, aby ta straciła aż 50% kontaktu z nawierzchnią. – Ciśnienie nie powinno być ani zbyt niskie, ponieważ środek bieżnika ma gorszą przyczepność, ani za wysokie, gdyż boczne sektory nie pracują aż tak efektywnie – zauważa Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Kolejnym czynnikiem wypływającym na zjawisko aquaplaningu jest rzeźba zastosowanego w oponie bieżnika oraz jego stan. Najlepiej na wodzie sprawują się opony o bieżniku kierunkowym, który układa się w charakterystyczny kształt litery V. Dzięki temu ogumienie pcha wodę w jednym kierunku, co znacznie poprawia przyczepność na drodze. Najgorzej pod tym względem spisują się opony symetryczne, które powoli przestają być produkowane przez wiele koncernów.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym czynnikiem jest także głębokość wody. Tutaj także zasada jest prosta – więcej wody na drodze, to więcej wody pod oponami i większa szansa na wystąpienie zjawiska aquaplaningu.

Opony deszczowe, jako sposób na aquaplaning
Kierowcy dzielą opony przede wszystkim na zimowe i letnie. Jednak w przypadku tych drugich pojawia się jeszcze jeden typ – opon deszczowych. Jak sama nazwa wskazuje, powstały one po to, aby zapewnić lepsze właściwości jezdne na mokrej nawierzchni. Producentom udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu innego składu mieszanki oraz bieżnika kierunkowego, znanego przede wszystkim z ogumienia na porę zimową. - Nie można zapomnieć jednak o oponach asymetrycznych – jest to wzór bieżnika najbardziej zaawansowany i łączy w sobie tak naprawdę wszystko – przyczepność na mokrej i suchej nawierzchni oraz komfort podróżowania. Aby dobrać optymalny model przydatną informacją jest w tym wypadku również parametr na etykiecie – hamowanie na mokrej nawierzchni. Nie przedstawia on pełnych właściwości jezdnych danego modelu na takiej nawierzchni, ale przecież hamowanie jest jednym z najważniejszych parametrów decydujących o bezpieczeństwie na drodze. – dodaje Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl.

Co zrobić gdy wpadniesz w poślizg?
Aquaplaning to niezwykle niebezpieczne zjawisko, ponieważ w praktyce kierowca nie jest nic w stanie zrobić, dopóki auto nie wyjdzie z poślizgu. Wykonywanie ostrych ruchów kierownicą lub nagłe hamowanie może tylko pogorszyć sytuację. Dlatego zaleca się, aby nie skręcać kierownicą, ponieważ w momencie odzyskania przyczepności może dojść do nagłego manewru. Należy także pamiętać o tym, aby pozwolić autu na naturalne wytracenie prędkości. W praktyce okazuje się bowiem, że nie sam aquaplaning bezpośrednio wpływa na wypadek lub kolizję, a nieodpowiednia reakcja kierowcy.

Jednak w pierwszej kolejności warto zapobiegać poślizgom. W tym celu należy zadbać o dobry stan ogumienia opony były w stanie odprowadzać nagromadzoną wodę oraz odpowiednie ciśnienie w kołach. Kluczowe jest także dostosowanie prędkości do panujących warunków. Im będziemy wolniej jechać na deszczu, tym mniejsza szansa na utratę kontroli nad pojazdem.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■