iswinoujscie.pl • Sobota [27.09.2014, 11:57:48] • Szczecin
Cztery odsłony designu na targach WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne
fot. Organizator
Na 23. targach WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne, które odbędą się w Szczecnie w pierwszy weekend października, zobaczyć będzie można sporo dobrego polskiego designu. Będą meble i inne sprzęty znanych projektantów oraz ich najzdolniejszych uczniów, będą też prototypy mebli studentów Akademii Sztuki w Szczecinie. W programie targów są ponadto ciekawe warsztaty, spotkania z projektantami i pokazy.
W dniach 3-5 października w halach Międzynarodowych Targów Szczecińskich będzie można zapoznać się nie tylko z ofertą wystawców. Tegoroczna edycja będzie obfitowała w szereg wydarzeń uzupełniających, skierowanych do profesjonalistów branży wnętrzarskiej i wszystkich miłośników designu.
Dwie strefy – kilkadziesiąt designerskich „perełek”
Strefa Designera i Strefa Wnętrz Komercyjnych zainspirują aranżacjami wnętrz, a w nich najnowszymi trendami w dziedzinie projektowania przestrzeni, mebli i elementów użytkowych. Zaprezentowane zostaną tam meble i inne sprzęty mistrzów polskiego designu oraz ich najzdolniejszych uczniów. Część z nich to prototypy, inne już zostały wdrożone do produkcji (przez fundację Nowymodel.org, która jest partnerem organizującym obie strefy).
fot. Organizator
W Strefie Designera, w ramach wystawy „Design z naszego podwórka”, zobaczymy m.in.: regał Rajmunda Hałasa, fotel bujany Karola Starczewskiego, lampy Michała Kowalskiego i Ryszarda Mańczaka, stolik ZUCH Tomasza Augustyniaka, porcelanę Marka Cecuły. Będą też całkiem nowe projekty - przede wszystkim krzesło Czesława Kowalskiego, zaprojektowane w czasach PRL-u, stanowiło część legendarnego zestawu „mebli Kowalskich” , choć do produkcji weszło dopiero teraz. W związku z tą premierą, 3 października o g. 17:30 odbędzie się na targach wernisaż. Weźmie w niej udział historyk sztuki oraz bard Jacek Kowalski, syn legendarnych projektantów Bogusławy i Czesława Kowalskich.
Z kolei w Strefie Wnętrz Komercyjnych przedstawiona zostanie aranżacja butiku odzieżowego. Znajdzie się tam wszystko to, co jest potrzebne w każdym eleganckim sklepie. Wśród elementów ekspozycji znajdą się m.in.: regał LOKOSYSTEM Karola Starczewskiego, krzesło wielofunkcyjne KANWA Karola Starczewskiego, lampy COSY Michała Kowalskiego. Po raz pierwszy w Polsce pokazane zostaną tutaj mobilne wieszaki Karola Starczewskiego. Wnętrze sklepu wypełnią kreacje zaprojektowane przez młodych polskich projektantów związanych z butikiem TUTU Agaty Królikowskiej.
fot. Organizator
Coś ciekawego dla każdego
Strefa Designera będzie też miejscem spotkań z projektantami. To propozycja dla przyszłych i obecnych projektantów. Na 4 października, g. 12:00 zaplanowane jest spotkanie z Ryszardem Mańczakiem i Karolem Starczewskim „Jak być designerem i nie zwariować?”. 5 października, o g. 12:00 odbędzie się dyskusja „Gdzie jest polski design?”. Powinna ona zainteresować także animatorów i dziennikarzy – tych wszystkich, którym leży na sercu przyszłość polskiego designu. 5 października, o g. 14:00 Tomasz Augustyniak poruszy temat „Sukces polskiego designera: prawdy i mity”.
Przez wszystkie trzy dni trwania targów odbywać się będą warsztaty "Rzucamy nowe światło na lampę". Podczas nich uczestnicy wykonają tekturowe abażury z gotowych elementów pomysłu Zofii Żadan (zajęcia zarówno dla miłośników designu, jak i dla młodych projektantów). Wszystko to przygotowane będzie pod czujnym okiem fundacji Nowymodel.org.
fot. Organizator
Pokój, który stymuluje rozwój dziecka
Dobry design, stworzony z myślą o małym użytkowniku, pokazany zostanie w ramach aranżacji pokoju dziecięcego. Wystawa skierowana jest do rodziców i dzieci. Każde z nich znajdzie na niej coś dla siebie (dla rodziców spora dawka wiedzy dotyczącej zależności pomiędzy rozwojem dzieci, a przestrzenią, w której przebywają, a dla dzieci część interaktywna), stąd nazwa wystawy „MAMO! TATO! ROZWIŃ MNIE, czyli co kolory i meble potrafią”. Wystawa da nam odpowiedź m.in. na pytania: w jakich kolorach niemowlęta wybrałyby obrazki na ścianach swojego pokoju jeżeliby mogły do nas przemówić?, czy co oznacza określenie “osobiste meble”?
Więcej praktyki na targach
Dobrego polskiego wzornictwa - innowacyjnych i funkcjonalnych mebli i wnętrz, nie zabraknie również w 5.Nawie Designu. W części pokazowej strefy, na wystawie pod tytułem Idea Design, zaprezentowane zostaną projekty i prototypy mebli, które powstały w Szczecinie. Będą to prace studentów tutejszej Akademii Sztuki.
W programie targów WSZYSTKO DLA DOMU + wnętrza komercyjne są również warsztaty w temacie tkaniny meblowej. Te pod tytułem „Tkanina meblowa – rodzaje, zastosowania i właściwości” zainteresują przede wszystkim projektantów. Poprowadzi je firma Deca. Właścicielki Deca opowiedzą też o swoich doświadczeniach i inspiracjach w metamorfozie mebli na zamówienie - będzie co nieco o wykończonych oryginalną tapicerką fotelach z ich kolekcji.
Dla amatorów i entuzjastów designu zaplanowano ponadto warsztaty z renowacji mebli. Podczas nich uczestnicy pod okiem twórcy bloga „Rzuć Pan okiem” odnowią krzesła, które potem będą mogli zabrać do domu. Krzesła i materiały do pracy zapewniają organizatorzy.