POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [11.10.2014, 21:49:20] • Polska

Witamina D? Jesienią mamy jej jeszcze mniej!

Najcieplejsze, słoneczne dni już za nami i niedługo w Polsce zawita jesień. Wraz z deszczową pogodą i mniejszym nasłonecznieniem pojawią się, szczególnie u dzieci, częstsze przeziębienia i spadki nastroju. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mogą przyczyniać się do tego niedobory witaminy D, która wspomaga również rozwój kośćca malucha. Warto zadbać o dostarczanie dziecku odpowiednich jej ilości – jak mówi jedna z 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni.

Witamina D jest nazywana „słoneczną”, ponieważ nasz organizm syntetyzuje ją w wyniku oddziaływania promieni słońca na skórę. Żyjemy w klimacie, w którym liczba dni słonecznych jest ograniczona nawet w porze letniej. Jesienią i zimą szczególnie odczuwamy brak światła i ciepła, a niedobory „słonecznej witaminy” mogą bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie.
Dla małych i dużych
Organizm malucha potrzebuje witaminy D przez cały rok i to w znacząco większej ilości niż osoba dorosła w przeliczeniu na kilogram masy ciała. W okresie intensywnego rozwoju i wzrostu jest ona niezwykle ważna gdyż wspiera wchłanianie wapnia, niezbędnego budulca mocnych kości oraz zębów, umożliwiając ich prawidłową mineralizację. Bierze też udział w kształtowaniu układu odpornościowego: pomaga chronić dziecko przed infekcjami, pobudzając do działania limfocyty T, które chronią organizm przed bakteriami i wirusami.
Brak witaminy D odczuwają także osoby dorosłe. Może się on objawiać nie tylko zwiększoną łamliwością kości, a w skrajnych wypadkach osteoporozą, ale także przeziębieniami, poczuciem ogólnego osłabienia i obniżonym nastrojem.
Słońce to za mało
Promienie słońca nie są jedynym źródłem witaminy D – można ją znaleźć np. w produktach żywnościowych. Już od urodzenia warto dbać o jej prawidłową podaż u dziecka. Podczas pierwszych 6 miesięcy jego życia pokarm mamy dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, lekarz pediatra zaleci niemowlęciu suplementację witaminą D.
Dziecko, które skończy 1. rok życia, wciąż rozwija się bardzo intensywnie. Dlatego pediatra może doradzić rodzicom maluszka w tym wieku stosowanie specjalnej żywności dla niemowląt, wzbogaconej o ten składnik.
Niedobór witaminy D u dzieci może doprowadzić nawet do krzywicy. Na szczęście zapotrzebowanie na wapń i witaminę D u dziecka można łatwo sprawdzić: wystarczy skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie www.1000dni.pl. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, gdy podejrzewamy u dziecka niedobory.
Rybka i mleko
„Słoneczną witaminę” znajdziemy m.in. w serach żółtych, żółtku jaja i tłustych rybach, takich jak śledź, makrela, łosoś czy pstrąg. Zazwyczaj jednak nie dostarczamy maluszkowi odpowiednich jej ilości wraz z dietą – aby zapewnić dziecku dzienną dawkę witaminy D musielibyśmy mu podać ogromne porcje tych produktów! Jeśli weźmiemy także pod uwagę coraz mniejszą aktywność na świeżym powietrzu daje to efekt niedoboru witaminy D w niemal całej populacji polskich dzieci i młodzieży. Dlatego warto skonsultować z lekarzem odpowiednią suplementację diety, a u maluszków do 3. roku życia – stosowanie żywności specjalnego przeznaczenia. Kaszki mleczno-ryżowe i zbożowe dla najmłodszych są specjalnie wzbogacane w witaminę D, na rynku dostępne są też mleka modyfikowane ze zwiększoną zawartością wapnia i witaminy D, przeznaczone dla dzieci po 1. roku życia.
Ważna dla wszystkich
„Słoneczna witamina” jest cenna dla wszystkich, ponieważ korzystnie wpływa na profilaktykę chorób cywilizacyjnych w ciągu całego życia człowieka. Przy diecie ubogiej w tę witaminę i rzadkiej, zbyt krótkiej ekspozycji na słońce, rośnie ryzyko występowania chorób nowotworowych, sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadciśnienia, chorób autoimmunizacyjnych, chorób metabolicznych oraz depresji i demencji.
Nawet jeśli wytworzyliśmy witaminę D w trakcie wakacji, to jej zasoby wystarczą nam tylko na kolejne 2-3 miesiące. Później, w okresie jesienno-zimowym, a następnie wiosennym – a zatem przez znaczną część roku – jesteśmy narażeni na jej niedobory. Pamiętajmy o witaminie D i dbajmy o harmonijne połączenie wszystkich dróg jej dostarczania organizmowi: wraz z dietą, poprzez aktywność na świeżym powietrzu i przez suplementację.

W trakcie 1000 pierwszych dni życia trwa kluczowy proces programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. To jedyny okres w życiu dziecka, kiedy rodzice mają tak duży wpływ na całe jego przyszłe zdrowie. Więcej informacji na temat prawidłowego odżywiania dziecka można znaleźć na stronie www.1000dni.pl.


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Poniedziałek [13.10.2014, 11:52:07] • [IP: 95.40.194.**]

Ja tam kupuję swojemu maluchowi Bobika D już drugi rok z rzędu, smaczny i łatwy w podaniu. I ceny ma przystępne i jakość najlepsza.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■