Tematem przewodnim tegorocznej, nowej odsłony kampanii Sprzątanie świata – Polska, jest odpowiedzialna turystyka. Od maja prowadzone są działania edukacyjne mające na celu zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców Polski, w tym m. in. projekt „Wpłyń na czyste Mazury”. W jego ramach, przeprowadzono ekosondę, wynikiem której jest raport „Ekologiczny Portret Mazurskiego Turysty”. Badanie, zrealizowane we współpracy z kampanią „7 cudów Mazur” dało niepokojące wyniki – prawie połowa ankietowanych (49%) uważa, że turyści nie dbają o środowisko, a wynika to - według 73% badanych - z egoizmu i lenistwa. Badani turyści jako największy problem Mazur wymieniali wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach (93%), a jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazali brak w Polsce kultury dbania o dobro wspólne (65%) oraz brak edukacji ekologicznej (54%).
Pełna treść raportu dostępna będzie w piątek 19 września, na stronie Fundacji Nasza Ziemia www.naszaziemia.pl i stronie kampanii 7 cudów Mazur www.7cudowmazur.pl.
Ta sroga ocena postępowania turystów na Mazurach podkreśla rolę, jaką Sprzątanie świata - Polska ciągle ma jeszcze do spełnienia: pomoc w edukacji ekologicznej i wychowaniu w szacunku do środowiska. „Coroczne zaangażowanie setek tysięcy wolontariuszy w akcję Sprzątanie świata – Polska jest dowodem, że nie wszystkim brakuje poczucia odpowiedzialności i chęci działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest poszanowanie i poprawa stanu środowiska naturalnego Polski. Jestem szczęśliwa, że mogłam zapoczątkować taki ruch w mojej Ojczyźnie.” - powiedziała Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji i założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
„To wspaniałe i trochę niesamowite, że Sprzątanie świata – Polska tak wielu ludzi inspiruje i motywuje do działania. Wierzę, że te liczne przez lata podejmowane inicjatywy społeczne dokonają trwałej zmiany w naszym codziennym postępowaniu wobec środowiska i w naszych małych ojczyznach, a także w całej Polsce.” - dodał Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji.
Wydarzenia centralne – sprzątamy Mazury i warszawską Wisłę
W ramach tegorocznego finału kampanii odbędą się trzy centralne akcje:
Sobota, 20 września
Węgorzewo, godz. 10-13 na podsumowanie wakacyjnego projektu „Wpłyń na czyste Mazury” organizowane jest, wspólnie z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich i Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, sprzątanie Kanału Węgorzewskiego z nurkami.
Warszawa - sprzątanie brzegów Wisły z Zarządem Mienia M. St. Warszawy i mieszkańcami stolicy. Start
o godz. 12:00 na plaży Poniatówka (przy moście Poniatowskiego, po praskiej stronie). Udział wezmą: inicjatorka idei Sprzątania świata w Polsce Mira Stanisławska – Meysztowicz, Wiceprezydent m. st. Warszawy Michał Olszewski oraz Ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia: Ewelina Flinta, Grzegorz Kasdepke i Andrzej Pągowski.
Niedziela, 21 września
Warszawa - podwodne sprzątanie glinianek w parku Moczydło na warszawskiej Woli, godz.10-15. Akcja zorganizowana w partnerstwie z Grupą Eksplorującą Podwarszawskie Nurkowiska. Wejście od ulicy Czorsztyńskiej.
Szczegóły działań będą publikowane na bieżąco na stronach
www.sprzatanieswiata-polska.pl, www.naszaziemia.pl oraz www.facebook.com/naszaziemia
Wydarzenia lokalne
Wydarzenia w ramach finału Sprzątania świata organizowane są także przez wiele lokalnych instytucji, organizacji i pojedynczych działaczy - od szkół i przedszkoli po miasta, gminy i fundacje. Na stronie www.sprzatanieswiata-polska.pl znajduje się wykaz oficjalnych koordynatorów lokalnych tegorocznej akcji oraz kalendarium zaplanowanych przez nich działań.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY I ŻYCZYMY POWODZENIA!
Fundacja Nasza Ziemia, jak co roku, życzy wszystkim lokalnym organizatorom i uczestnikom wytrwałości i powodzenia podczas ich akcji oraz dziękuje za zaangażowanie! Zachęcamy również do przesyłania relacji z lokalnych działań. Będą one zamieszczane w serwisach internetowych Fundacji jako inspiracja dla innych .
Obawiam się napiętnowania za udział w czynach społecznych, bo to już przeżyłam po zmianach w naszym kraju.
Niżej widzę komentarz dzikiego człowieka:" my śmiecimy a sprzątać ma ktoś inny". I jeszcze głupcowi zaplątał się tam jakiś" gender". Kościół ludziom zrobił kupę do mózgu.
Ja naprawdę nie wchodzę w taki typowy styl forum, że trzeba skrytykować, ale OD DAWNA dziwię się tej głupiej imprezie. Od sprzątania są określone służby, przygotowane do tego dobrze, a goni się młodzież po krzakach z cienkimi rękawiczkami, czasem tylko jedną na jednej ręce i ma ona robić to, co powinny zrobić służby, co powinny robić kilka razy na rok, a nie ruszają pewnych miejsc wiele, wiele miesięcy, może czekając na takie akcje. W śmieciach są czasem niebezpieczne przedmioty; już tak totalnie mnie dziwi sprzątanie świata przez. ..dzieci. Może chodzi o szybki dokształt w duchu gender, jak znajdą prezerwatywę lub reklamówkę erotycznej TV.
A ja mam to gdzieś. Nie będę po brudasach zap__r___ał.
U nas sprzedający na ul.Wojska Polskiego, powinni posprzątać po sobie sterty śmieci przy ulicy i w lesie.Pokażmy" sąsiadom", że i u nas może być czysto!