iswinoujscie.pl • Wtorek [26.08.2014, 22:09:44] • Świnoujście
Gwiazdy muzyki klasycznej wystąpiły na FAMIE
Ten koncert byłby gratką dla prawdziwych koneserów muzyki klasycznej. Nawet jednak dla przeciętnych zjadaczy chleba okazja do wysłuchania fantastycznej Baltic Neopolis Orchestra z wirtuozem wiolonczeli Adamem Klockiem w roli solisty była prawdziwa gratką.
Widownia muszli koncertowej, w poniedziałek 25 sierpnia wypełniła się do ostatniego miejsca. Adam Klocek nie po raz pierwszy uczestniczy w Famie. W ubiegłych latach, wraz z Filharmonią Kaliską, której jest dyrektorem, realizował tu już autorskie projekty muzyczne. W poniedziałek był jednak prawdziwą gwiazdą.

fot. Sławomir Ryfczyński
Nawet absolutny laik w dziedzinie muzyki klasycznej byłby pod wrażeniem wirtuozerskich zdolności mistrza Adama. Warto jednak podkreślić, że grał także w mistrzowskim w towarzystwie. Towarzysząca mu Baltic Neopolis Orchestra to międzynarodowy zespół gromadzący najzdolniejszych młodych instrumentalistów państw bałtyckich. W programie koncertu znalazły się następujące utwory: Paweł Łukaszewski – Sinfonietta / Adam Klocek – Cello concerto / Mikołaj Górecki – Divertimento na orkiestrę smyczkową.

fot. Sławomir Ryfczyński
ADAM KLOCEK – Dyrygent, wiolonczelista i kompozytor, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Jest dyrektorem Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Multimedia Amber Road Festiwal. Jako adiunkt wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie.

fot. Sławomir Ryfczyński
Jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W roku 2008 został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z ulicy Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Jerzego Maksymiuka, dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej). Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku, oraz nagród i stypendiów, występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. Plany koncertowe ostatnich lat objęły m.in. zaproszenie do udziału w pierwszym wykonaniu pod batutą kompozytora „Concerto grosso” Krzysztofa Pendereckiego, udział w festiwalu Europalia, inauguracji VIII Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej, tournee w USA i Japonii. Za premierowe nagranie „Concerto Grosso” z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita artysta otrzymał w 2002 roku Fryderyka. W styczniu 2003 wystąpił w galowym koncercie inaugurującym Rok Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej. We wrześniu 2004 dokonał wraz z Sinfonia Varsovia prawykonania napisanego dla niego Koncertu wiolonczelowego Krzesimira Dębskiego. Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005, a obaj artyści jako jedyni reprezentanci świata muzyki klasycznej wystąpili podczas galowego koncertu urodzinowego TVP Kultura. Gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.

fot. Sławomir Ryfczyński
BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA – Smyczkowa orkiestra kameralna, powstała w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych. Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Piotrem Mossem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Vaskiem Vassilevem, Bernardem Le Monnierem, Richardem Galliano. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek, koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, profesor Tomasz Tomaszewski. Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów.

fot. Sławomir Ryfczyński
W świnoujskim koncercie Baltic Neopolis Orchestra pojawi się w bogatym rozszerzonym składzie, z towarzyszeniem ośmiu studentów UNIWERSYTETU MUZYCZNEGO FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE. W roli koncertmistrza wystąpił Tomasz Tomaszewski.
Koncert odbył się w ramach projektu realizowanego udziale środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.
źródło: www.iswinoujscie.pl
A o tym, że p.Adam Klocek w tym roku otrzymał nagrodę Grammy to już nikt nic powie.. cóż za imponujący research.