POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [21.08.2014, 18:03:26] • Świnoujście

Kto na FAMIE gra (koncertowo)?

Do sekcji muzycznej 44. odsłony festiwalu FAMA zakwalifikowało się łącznie czternastu wykonawców solowych oraz dwadzieścia dwa zespoły. Przy takiej mnogości muzyków i kapel warto powiedzieć kilka słów o każdym z nich; wiedzieć, przynajmniej w niewielkim stopniu (każdy występ wciąż pozostanie rodzajem niespodzianki), czego spodziewać się na zaplanowanych przez artystów koncertach.

Na scenach FAMY zagrają nie tylko laureaci związanych z kampusem eliminacji, ale i gościnne zespoły i wykonawcy. Warto zacząć tu od Skubasa (Radosław Skubaja): gitarzysty, kompozytora i piosenkarza z Lublina. Mający miejsce w 2012 roku płytowy debiut Skubasa — album Wilczełyko — zapewnił mu rok później dwie nominacje do Fryderyków: za najlepszy debiut i utwór roku; pochodzący z rzeczonego albumu, Linoskoczek. Jego muzyka to połączenie mocnego, rockowego brzmienia z folkiem i wygrywanym na perkusjach beatem. To różnorodny, bogaty, ale wciąż bardzo spójny styl, który zdążył zyskać sobie miano prawdziwie świeżego i nowatorskiego.

Koncert Skubasa poprzedzi występ grającego na gitarze akustycznej Pawła Izdebskiego, zdobywcy nagrody dla najlepszego wokalisty festiwalu FAMA z 2012 roku, mającego na koncie już kilka wideoklipów (m. in. Chatka, zrealizowana w ramach programu Miejscovnik), nagród i występów na festiwalach i konkursach piosenki. Jedną z bohaterek sceny tegorocznej FAMY będzie Magdalena Sobkowicz, zwyciężczyni warszawskich eliminacji festiwalu. Wokalistka i gitarzystka współpracuje z działającym w stolicy zespołem RHBlues oraz współtworzy z gitarzystą i wokalistą, Mikołajem Piechockim, akustyczny duet Sturm und Drang.

Kilka koncertów zaplanowały m. in. zespoły: założony w Turku 4 a.m., poznański Hoszpital, mający już ponad dziesięcioletnią historię MadVision i Latające pięści z Warszawy. Pierwsza z wymienionych tu kapel występowała już na koncertach w Kaliszu, Łodzi i we Wrocławiu. Jej styl — jak przyznają sami członkowie zespołu — nawiązuje do klasyki muzyki rockowej, inspirując się rock'n'rollem lat sześćdziesiątych i jeszcze wcześniejszym rockabilly — mieszanką amerykańskiego folku i muzyki country. Z Hoszpital sprawa ma się mniej oczywiście: sam zespół określa swą twórczość mianem: „muzyki ze spektrum magicznego realizmu”, połączeniem silnej melodyjności, zorganizowanej rytmiki i oszczędnego wobec instrumentów i sampli wokalu. MadVision, obok niektórych występujących na tegorocznej FAMIE zespołów, prezentuje się jak zaprawiony w boju weteran. Grająca alternatywny rapcore, formacja zdążyła juz wytoczyć sobie konkretne cele artystyczne i dążyć do ich realizacji, ma za sobą koncertowanie u boku Acid Drinkers, Comy i ONA, robi za wsparcie Kultu i obecnie może już pochwalić się wydanym w 2014 roku albumem Twój raj. Zespół ten wraz z Hoszpitalem, Latającymi pięściami, Personelem i innymi laureatami tegorocznej FAMY wykona koncert Obywatel na wakacjach, prezentujący nowe wykonania piosenek Grzegorza Ciechowskiego i części repertuaru legendarnej Republiki.

Większość z przybliżonych tu pokrótce zespołów i wokalistów porusza się w przestrzeni szeroko rozumianej muzyki rockowej. Nie znaczy to, że na FAMIE posłuchać będzie można tylko wszelkiego rodzaju gitar, perkusji i towarzyszącego im wokalu. W ramach cyklu „Rozwijamy region w dobrym tonie” formacja Baltic Neopolis Orchestra wraz ze studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wykona specjalny koncert z udziałem wiolonczeli i towarzyszącej jej orkiestry smyczkowej. Plan cyklu przewiduje odgrywanie utworów najsłynniejszych kompozytorów świata w tym: Mozarta, Bacha, Andersona i Dworzaka — kompozycji tychże też należy się zatem spodziewać na 44. edycji kampusu. Samemu Bachowi poświęcony zostanie osobny koncert. Jego Sonaty Gambowe w ramach kolejnego wydarzenia specjalnego wykonają: pianista Marcin Masecki oraz grający na wiolonczeli Mikołaj Pałosz.

W nieco odmiennym tonie wystąpi także kolejny specjalny gość festiwalu – Vołosi, który został gwiazdą festiwalu Nowa Tradycja w 2010 roku, łączy on klasykę z tradycyjną muzyką ludową. Styl i podejście Vołosi do starej góralskiej melodii to coś więcej niż inspiracja; wymyka się popularnemu rozumieniu muzyki folk.

Po wszystkich tych wydarzeniach przyjdzie pora na wielki finał. Gościem tegorocznego dwuczęściowego koncertu finałowego będzie Ewa Bem, wokalistka jazzowa i autorka tekstów, zdobywczyni Złotej Płyty za album Kakadu w 2004 roku.

Paweł Walentynowicz


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■ AKTUALIZACJA KOMUNIKATU: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu potwierdził przydatność wody do spożycia z wodociągu „Granica-Wydrzany” na odcinku ul. Chrobrego obejmującym budynki przy ul. Chrobrego 19, 21, 26 i 28 ■