Adam Klocek - dyrygent, wiolonczelista i kompozytor, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Jest dyrektorem Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej, orkiestry Młoda Polska Filharmonia i Multimedia Amber Road Festiwal. Jako adiunkt wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W roku 2008 został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich.
Jako dziesięciolatek zadyrygował po raz pierwszy orkiestrą warszawskiej szkoły muzycznej z ulicy Miodowej. Zaraz potem wystąpił obok mistrza Jerzego Maksymiuka, dyrygując orkiestrami filharmonicznymi i studenckimi (m.in. w Filharmonii Bałtyckiej oraz Filharmonii Krakowskiej). Głównym nurtem rozwoju artysty stała się jednak kariera wiolonczelowa. Jako laureat licznych konkursów wiolonczelowych m.in. w Poznaniu, Kolonii, Monachium i Nowym Jorku, oraz nagród i stypendiów, występuje w liczących się ośrodkach muzycznych. Plany koncertowe ostatnich lat objęły m.in. zaproszenie do udziału w pierwszym wykonaniu pod batutą kompozytora „Concerto grosso” Krzysztofa Pendereckiego, udział w festiwalu Europalia, inauguracji VIII Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej, tournee w USA i Japonii.
Za premierowe nagranie „Concerto Grosso” z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita artysta otrzymał w 2002 roku Fryderyka. W styczniu 2003 wystąpił w galowym koncercie inaugurującym Rok Krzysztofa Pendereckiego w Filharmonii Narodowej. We wrześniu 2004 dokonał wraz z Sinfonia Varsovia prawykonania napisanego dla niego Koncertu wiolonczelowego Krzesimira Dębskiego. Wraz z Leszkiem Możdżerem występował w duecie, określonym przez BBC jako „sensational”, którego płyta została bestsellerem roku 2005, a obaj artyści jako jedyni reprezentanci świata muzyki klasycznej wystąpili podczas galowego koncertu urodzinowego TVP Kultura.
Gra na instrumencie Antonio Stadivariego z roku 1717.
W świnoujskim koncercie Baltic Neopolis Orchestra pojawi się w bogatym rozszerzonym składzie, z towarzyszeniem ośmiu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roli koncertmistrza wystąpi Tomasz Tomaszewski.
ROZWIJAMY REGION W DOBRYM TONIE
LABORATORIUM MUZYKI
25 sierpnia 2014 (poniedziałek), godz. 20:00
Muszla koncertowa przy Promenadzie w Świnoujściu
Artyści:
Adam Klocek (wiolonczela)
Tomasz Tomaszewski (koncertmistrz)
Baltic Neopolis Orchestra
z towarzyszeniem studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
Program:
Paweł Łukaszewski - Sinfonietta
Adam Klocek - Cello concerto
Mikołaj Górecki - Divertimento na orkiestrę smyczkową
Wstęp wolny.
„RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie” to cykl koncertów kameralnych odbywających się w Województwie Zachodniopomorskim, w miejscach, które skorzystały ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt jest idealnym przykładem integrowania działań inwestycyjnych i kulturalnych w regionie. Cykl koncertów wzbogaca ofertę kulturalną małych ośrodków miejskich, a umożliwiając spotkanie mieszkańców oraz turystów z wysoką kulturą muzyczną spełnia ważną funkcję edukacyjną. Koncerty są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Koncert promuje projekt „Rewitalizacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Świnoujściu - etap II”.
Utworzony pod koniec XVIII wieku Park Zdrojowy, tak chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, jest wizytówką miasta Świnoujście.
Dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na terenie Parku powstały nowe miejsca rekreacji i wypoczynku, nowe place, fontanny, zamontowano nowe lampy, ustawiono 190 nowych ławek, 6 stojaków na rowery, 86 koszy na śmieci i gruntowanie przebudowano ponad 4 kilometry parkowych alejek.
Przy skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Sienkiewicza powstały dwa boiska: jedno do piłki nożnej i drugie wielofunkcyjne (siatkówka, koszykówka, badminton). Z myślą o osobach jeżdżących na rolkach powstała niemal 300-metrowa alejka bitumiczna.
Dzięki wieloletnim zabiegom pielęgnacyjnym parkowa roślinność odzyskała dawny urok, a cały park wprost tonie w kwiatowych kompozycjach.
Lutek, czytaj uważnie, tym tłustym drukiem podano, że grać będą Łukaszewskiego, Góreckiego i samego dyrygenta Klocka.
Ciekawe czy będą grali klasyków czy własne kompozycje, bo nigdzie nie podano repertuaru!?
Dwa lata temu na Famie pod dyrekcją Adama Klocka odbył się przepiękny koncert, ale w sali MDK. Obawiam się że w Muszli Koncertowej zagłuszać ich będzie łomot z Albatrosa (czy jak się tam ta knajpa nazywa)...
Bardzo dobrze, że wreszcie prawdziwa muzyka zastępuje piosenkareczki czy inne owoce talent shows, czyli" twórców identycznych z naturalnymi"(jak aromaty w sokach). Problemem jest w świecie zachodnim tworzenie iluzji, że dla ludzi dobra jest muzyka przystępna do pewnej kreski, wyznaczonej przez producentów, że nie przyjmą tego, co kiedyś ludzie w większej liczbie przyjmowali. Przecież dziś brzmiące w wypaczonych naszych uszach jako trudne divertimenti Mozarta albo jego serenady (innych autorów też) były ówczesną muzyką rozrywkową.