Najwięcej wypadków latem
Lipiec i sierpień sprzyjają długim wakacyjnym podróżom. Właśnie na przestrzeni tych dwóch miesięcy ma miejsce co piąty wypadek drogowy. W ubiegłym roku w okresie wakacyjnym zginęło 639 osób, a 9 004 zostało rannych. I choć na przestrzeni lat liczba tragicznych zdarzeń na drogach maleje, policyjne statystyki przestrzegają, by w czasie wyjazdów zachować szczególną ostrożność.
Duże prędkości za miastem
Latem ulice miast pustoszeją, a natężenie ruchu wzrasta poza ich granicami. Choć na przestrzeni roku do większej liczby wypadków dochodzi na terenie zabudowanym, teren niezabudowany zbiera więcej ofiar, również śmiertelnych. W 2013 roku śmiercią zakończyło się 18% wszystkich wypadków na terenie niezabudowanym. Na terenie zabudowanym odsetek ten sięga 6,6%. Często za miastem kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, a to ona jest przyczyną 24% wypadków – wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Do największej liczby wypadków doszło w ubiegłym roku w wojewódzkie śląskim (4 529) i łódzkim (3 830) i mazowieckim (2 473 bez danych Komendy Stołecznej Policji).
Dobre warunki sprzyjają wypadkom
Teoretycznie gorsze warunki atmosferyczne zmniejszają bezpieczeństwo na drodze, w praktyce wymuszają one ostrożną i spokojną jazdę. Policyjne statystyki odnotowują dużo mniej niebezpiecznych zdarzeń drogowych zimą. Podobnie jak w 2012 roku, tak i w ubiegłym roku najwięcej wypadków (60% wszystkich zdarzeń) miało miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych. – W pogodny dzień kierowcy czują się swobodnie i pewnie, więc chętniej rozwijają duże prędkości – zauważa Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. – Jeśli dojdzie do wypadku, jego skutki są dużo poważniejsze.
Uwaga na dzieci i kierowców jednośladów
Latem nasilają się wypadki z udziałem najmłodszych. W wakacyjnych miesiącach ubiegłego roku doszło do ponad 400 zdarzeń, w których zginęło prawie 20 nieletnich. Dla porównania w styczniu było 155, a w listopadzie 216 wypadków z udziałem najmłodszych użytkowników drogi. Letnia pogoda sprzyja samodzielnemu poruszaniu się dzieci po drogach: pieszo i na rowerach. W czasie rodzinnych wyjazdów kierowcy powinni pamiętać o obowiązku przewożenia w foteliku pasażerów, którzy nie ukończyli 12. roku życia i nie przekroczyli 150 cm wzrostu. Jazda bez fotelika stwarza ryzyko trwałych uszkodzeń i śmierci dzieci w przypadku kolizji lub konieczności nagłego hamowania.
Ze względu na trwający sezon motocyklowy od maja do sierpnia dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem motocyklistów. Tylko w sierpniu 2013 roku zanotowano prawie 19% wszystkich wypadków z ich udziałem. Rowerzyści do największej liczby wypadków doprowadzili w lipcu ubiegłego roku (89 wypadków, 287 rannych, 20 ofiar śmiertelnych), natomiast najwięcej osób w wypadkach spowodowanych przez rowerzystów zginęło w sierpniu (22).
Spokojną podroż i bezpieczny powrót z wakacji zapewni przestrzeganie kilku reguł. - Technicznie sprawne auto, wypoczęty, trzeźwy i uważny kierowca, który przestrzega przepisów ruchu drogowego to podstawa bezpiecznej jazdy – mówi ekspert z Oponeo.pl. Alkohol oraz zmęczenie negatywnie wpływają na koncentrację i wydłużają czas reakcji na bodźce. Miesiące wakacyjne są tymi, w których odnotowuje się najwięcej wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Lipiec ubiegłego roku przyniósł 235, a sierpień 239 wypadków.
Michalina Pietkiewicz
Specjalista ds. PR