POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [23.06.2014, 21:45:57] • Świnoujście

Czytelnik: Gdzie jest dzisiaj Świnoujście?

Czytelnik: Gdzie jest dzisiaj Świnoujście?

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zanim na przeprawie pojawiły się Bieliki i Karsibory, stałe połączenie z krajem zapewniały nam między innymi promy sing-sing. -Ciekaw jestem, czy ktoś z Czytelników zna dalsze losy albo całą historię promu Świnoujście - pisze nasz Czytelnik i przesyła nam archiwalne zdjęcie.

W Narodowym Archiwum Cyfrowym znalazłem stare zdjęcie promu "Świnoujście" autorstwa pani Grażyny Rutowskiej, pochodzące prawdopodobnie z lat sześćdziesiątych - pisze nasz Czytelnik.- Prom z silnikiem parowym przystosowany był również do funkcji lodołamacza.

Pływał jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a później jako wycieczkowiec i statek z knajpą na pokładzie, przez bywalców zwany sing-sing, ze względu na malowanie komina w poprzeczne pasy. Ciekaw jestem, czy ktoś z Czytelników zna jego dalsze losy albo całą historię.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 38

Gość • Środa [25.06.2014, 12:27:14] • [IP: 62.69.203.***]

Tibor czyli Teodor Kantor był na promie kapitanem, do samego końca promu, niestety Teodor nie żyje już trzeci rok, wiem że był dumny ze swojej pracy, napewno jego załoga może dużo więcej powiedzieć na temat mojego męża i promu, żona.

Gość • Środa [25.06.2014, 04:51:01] • [IP: 92.42.114.***]

Promy na węgiel, teraz Unia zakaże palenia węglem w domu i nic z tamtych czasów nie pozostanie.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 21:41:57] • [IP: 93.94.184.**]

A pamietacie filutki ;)

Gość • Wtorek [24.06.2014, 20:38:31] • [IP: 80.245.186.***]

PROM SWINOUJSCIE ZOSTAL SPRZEDANY DO KOPENHAGI11tam stoi przy kei blisko przystani promow jako kawiarnia!!pieknie odnowiony!!oczywiscie, ze szkoda!nikomu wtedy nie zalezalo na historii, zawsze brakowalo na jego utrzymanie, wspanialy prom.widzielismy go w Kopenhadze 5 lat temu, czy jeszcze tam cumuje-sami jestesmy ciekawi?!

Gość • Wtorek [24.06.2014, 18:31:24] • [IP: 88.156.235.***]

Najladniejszy prom w histori Swinoujscia. Jakze cichy i w pomieszczeniu na rufie zima bylo tak cieplo jak w domu. Ciekawe kto sie go pozbyl ze Swinoujscia a wczesniej co za madry kazal ten prom zeszpecic nieudana przebudowa ?

Gość • Wtorek [24.06.2014, 18:00:02] • [IP: 83.25.173.***]

Gość • Wtorek [24.06.2014, 08:49:20] • [IP: 178.238.252.***] była jeszcze" MARIA". Awodoloty ze Świnoujścia pływają w ZADARZE w Chorwacji.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 17:56:56] • [IP: 83.21.149.**]

;ROZA WENEDA " stoi przy WŁadysława4 jako wycieczkowiec z DZIWNOWA i następny z FAFIKA - KORSARZ

Gość • Wtorek [24.06.2014, 15:49:00] • [IP: 95.129.226.***]

To naprawde byłaby atrakcja Miasta

Gość • Wtorek [24.06.2014, 13:51:16] • [IP: 88.156.235.**]

Stary kochany" czajnik"! Zimą przez zsuwisko kry na Świnie przepływał po odbiciu od przystani /na Uznamie lub Warszowie/ w czasie 7 do 10 minut. Latem potrzebował tylko 5 -6 minut /łącznie z odbiciem i dobiciem po drugiej stronie/. Dzisiaj Bieliki zimą podczas zalodzenia/kry/ na Świnie potrzebują od 20 minut do pół godziny. Latem od 8 minut do 2-ch godzin/jak pierdyknie" wysoka technika", czyli wężyk od pędnika.

wm2 • Wtorek [24.06.2014, 13:27:48] • [IP: 62.69.203.***]

Jeden Fafik pływał w Sassnitz i miał się dobrze, redakcja powinna mieć zdjecie.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 11:44:34] • [IP: 62.63.61.***]

Lepiej zapytajcie gdzie jest Cała nasza flota . S{PRZEDANA|

Gość • Wtorek [24.06.2014, 10:54:50] • [IP: 80.245.185.***]

pamietam wszystkie promy bylo fajnie i ciekawiej stodola plywa jako wycieczkowiec tu gdzies w skandynawii

Gość • Wtorek [24.06.2014, 10:35:19] • [IP: 77.253.155.**]

ŚWINOUJŚCIE -WYREMONTOWANE MĄŻ WIDZIAŁ GO JAKO WYCIECZKOWCA FIORDACH W FINLANDII

Gość • Wtorek [24.06.2014, 10:01:13] • [IP: 178.238.246.**]

Jeśli ktoś ma zdjęcia starych promów to bardzo proszę niech pokaże je na łamach iŚwinoujście. Dziękuję.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 09:57:19] • [IP: 31.174.125.*]

FAFIK jest przycumowany w Dziwnowie! widziałem i mam zdjęcia.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 09:43:27] • [IP: 94.250.233.**]

Witam Serdecznie, moj tata sp.Bronislaw Kownacki plywal na promoie Swinoujscie jako bosman. Kapitanem byl Gapinski, marynarze: Kardzis i Stafaniak.Marynarze mieszkali w na wyspie Karsibor.Panietam jak zanosilem posilki dla taty.Zawsze bylo ciekawie na mostku i maszynie (maszyna parowa na wegiel, telegraphy na mostku. Wielka szkoda, ze nie mamy tego promu w naszym miescie.A moze bysmy odkupili prom od Szwedow ??

Gość • Wtorek [24.06.2014, 08:58:57] • [IP: 83.12.196.**]

Najpopularniejsza nazwa to była STODOŁA.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 08:49:20] • [IP: 178.238.252.***]

A moze sa zdjecia Wolina, Wolina 2, Uznama, Telimeny, Olesnicy i serii Filutek.Na przystani w Karsiborzu kursowal Piotr. Jezeli sa warto je pokazac na portalu iSwinoujscie.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 08:35:01] • [IP: 83.11.72.**]

OJ WYPLYWALAM SIE TYM PROMEM ALE BYL JESZCZE WOLIN POZNIEJ BYLY UZNAMY AZ ZAL SERCE SCISKA ZE ZNIKNELY ZE SWINOUJSCIA A NASZE FAFIKI PLYWAJA I ZARABIAJA W INNYCH MIEJSCOWOSCIACH A U NAS POZOSTALY TYLKO WSPOMNIENIA. ..

Gość • Wtorek [24.06.2014, 07:41:34] • [IP: 93.94.190.***]

pamietam p.tadka s.p. byl kapitanem ja , jako maly chlopak -sasiad-pozwalal mi przebywac w sterowce i moglem dzwonic do odplyniecia na druga strone -cos wspanialego

Gość • Wtorek [24.06.2014, 07:34:20] • [IP: 80.245.176.***]

Pływałem nim do pracy i z pracyw MSR, najpiękniejsze były powroty po pracy bo piwko można było kupić na nim, łza się w oku kręci

Gość • Wtorek [24.06.2014, 07:01:55] • [IP: 10.52.182.**]

Przerobiono go na okręt desantowo - transportowy i zmodernizowano go do standardów NATO.

Gość • Wtorek [24.06.2014, 02:29:00] • [IP: 83.11.102.***]

Są i jeszcze żyją załogi z tego statku.Pozdrawiam ich wszystkich.(jeden z nich)promiarz

Gość • Wtorek [24.06.2014, 01:21:23] • [IP: 95.129.224.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [24.06.2014, 00:01:45] • [IP: 62.69.231.***]

A pamiętacie tą drewnianą łódkę uszczelnianą smołą, którą jeden gościu przeprawiał ludzi i bydło przez Świnę odpychając takim cztero-metrowym kijem od dna rzeki w Ⅻ wieku?

Oglądasz 1-25 z 38
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■