Dobry stan techniczny pojazdu
Sprawdzenie auta przed dłuższym wyjazdem jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Ma to szczególne znaczenie, gdy jednym z pasażerów jest dziecko. Zapobiegliwy kierowca uniknie w ten sposób stresu i niepotrzebnego wydłużenia czasu podróży spowodowanego awarią. Samodzielnie może sprawdzić stan oleju, wycieraczek, oświetlenia oraz uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Bardzo ważny jest stan opon. - Przed wyruszeniem warto skontrolować bieżnik, pamiętając, że dobrą przyczepność zapewnia ogumienie, którego bieżnik ma głębokość 4 mm – zaznacza Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Istotne jest także, by ciśnienie w oponach skorygować zgodnie z zaleceniami producenta.
Kierowca, który nie jest pewien stanu technicznego samochodu, szczególnie układu hamulcowego, zawieszenia i akumulatora, może skorzystać z pomocy pracowników stacji obsługi.
Bezpieczne wnętrze auta
Po sprawdzeniu stanu technicznego auta należy zadbać o jego wnętrze. Czysty samochód wpłynie na komfort jazdy, a usunięcie zbędnych przedmiotów na bezpieczeństwo: nie będą miały szans trafić w ręce dziecka, a dodatkowo w razie nagłego hamowania nie zrobią mu krzywdy. Pomocne są organizery zakładane na tył przednich siedzeń, w których umieścić można niezbędne w czasie podróży nawilżane chustki, pieluszki, zabawki i przekąski. Warto zablokować również drzwi i okna od strony siedzenia dziecka, by nie otwierało ich w czasie jazdy. Wybierając się w podróż z dzieckiem, należy pamiętać o zabraniu niezbędnych leków oraz torebek na wypadek wystąpienia choroby lokomocyjnej.
Bez fotelika ani rusz
Dziecko do 12. roku życia i osiągnięcia 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku. Dopasowany do wzrostu dziecka, dobrze umocowany fotelik i przypięcie dziecka pasami gwarantuje bezpieczną podróż. Jak wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 88% dzieci przewożonych jest w Polsce w fotelikach i innych urządzeniach zabezpieczających. Najwyższy stopień stosowania tego typu urządzeń zaobserwowano wśród najmłodszych dzieci (0-3 lata): 92%. W pozostałych grupach wiekowych wyniósł on w ubiegłym roku ok. 85-87%.
Najbezpieczniejszym miejscem do zamontowania fotelika środek tylnej kanapy. Jeśli nie ma możliwości, by właśnie tam przymocować fotelik, warto wybrać miejsce za pasażerem, gdyż w przypadku potrzeby zatrzymania się na ruchliwej ulicy, łatwiej będzie wyjąć małego pasażera. Do montażu służą trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system Isofix. Fotelik można przymocować z przodu tylko jeśli w tym miejscu auta nie ma poduszki powietrznej.
Warto również zadbać o wygodę małego podróżnika: zaopatrzyć się koc oraz poduszkę stabilizującą szyjny odcinek kręgosłupa. Nie wolno zapominać o regularnych przerwach służących zaczerpnięciu świeżego powietrza i zmianie pozycji.
Jazda komfortowa i atrakcyjna
Dla dziecka podróż samochodem powinna być nie tylko bezpieczna, ale i atrakcyjna. Dzięki czemu nawet długie kilometry w samochodzie upłyną spokojnie i wesoło. Dobrze sprawdzą się ulubione zabawki, książki lub audiobooki. – Rodzinna wyprawa to okazja, obserwować i z fantazją komentować to, co dzieje się za oknem, śpiewać oraz opowiadać bajki – mówi Arleta Dankowska, mama dwójki przedszkolaków. - Spokojne i zajęte zabawą dziecko nie odwraca uwagi kierowcy i pozwala mu się skoncentrować się na jeździe.
Przygotowując się do rodzinnych podróży kierowca powinien pamiętać nie tylko o stanie technicznym auta, ale również o bezpieczeństwie swoich pasażerów. Dodatkowa dbałość o komfort sprawi, że wyjazd przebiegnie w miłej atmosferze.