POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [03.06.2014, 23:17:11] • Świnoujście

Polowanie z Bielikiem – już w księgarniach!

Polowanie z Bielikiem – już w księgarniach!

fot. Sławomir Ryfczyński

Cierpliwość jaką wykazał się Krzysztof Chomicz – autor najnowszego albumu poświęconego wspaniałemu Bielikowi – jest godna podziwu. Ukryty w podmokłych szuwarach Zalewu Szczecińskiego spędził dziesiątki godzin wyczekując momentów niepowtarzalnych; godowego tańca w powietrznym bezkresie, a przede wszystkim nadwodnych akrobacji najlepszego skrzydlatego łowcy archipelagu 44 wysp.

To nie pierwszy album w dorobku Chomicza ale pierwszy, w całości poświęcony istocie króla naszych przestworzy . Doprawdy, nie ma nic wspanialszego w życiu morskiego orła jak moment gdy z tafli wody wyrywa szponami zdobycz. Żeby się o tym przekonać nie trzeba beznadziejnie próbować zbliżyć się do siedlisk Bielika z lornetką. Można już teraz wertować strona po stronie to ciekawe wydawnictwo.

Prace Krzysztofa Chomicza znają i doceniają już także wybitni naukowcy-badacze naszego koronnego orła. Ale tymi ujęciami można się po prostu-zachwycić. Aby powstały, autor musiał przejąć również cechy swojego modela, stać się myśliwym z aparatem fotograficznym. Na szczęście jego model nie tylko, że nie potraktował go jak obce ciało w żywej tkance natury ale zdaje się, że zaakceptował człowieka z obiektywem jako żywą jej część. I nie chowa się, nie skrywa ale jest modelem, pozuje.

Przyjaciele Krzysztofa Chomicza pragną by jego prace miała okazję obejrzeć szersza publiczność. Być może uda pomysł na organizację wieczoru autorskiego. To jednak melodia przyszłości. Już teraz, każdy z nas może mieć wydawnictwo, które nie ma precedensu w Polsce. Choć przecież żaden inny ptak tak z Polską nam się nie kojarzy. Wierzymy, że za sprawą naszego redakcyjnego kolegi, Krzysztofa Chomicza powszechne stanie się też skojarzenie wspaniałego Bielika i Świnoujścia!

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Sobota [07.06.2014, 01:01:25] • [IP: 93.94.191.**]

Krzysiu zazdroszczą Ci my z W.nadal czekamy na wieczór autorski:))Gratulacje!!

Gość • Czwartek [05.06.2014, 21:42:20] • [IP: 5.172.246.***]

Kopernik był kobietą

Gość • Czwartek [05.06.2014, 17:15:44] • [IP: 95.129.225.***]

Widziałam w ksiegarni Neptun na Bohaterów Września album. Haliaeetus albicilla -orzeł morski to grecka nazwa bielika. Seeadler -orzeł morski..niemiecka nazwa, i można mnożyc w innych językach a z punktu widzenia systematyki nie jest orłem. Bielik jest uznawany za pierwowzór godła Polski.Za omawianym gatunkiem opowiadają się historycy kojarząc jego wygląd z majestatem i wielkością.Ptak na godle ma nieopierzony w całości skok, co wyklucza orła przedniego. Dalsza dyskusja to poziom czy Kopernik był kobietą.

Żega • Czwartek [05.06.2014, 13:57:48] • [IP: 178.238.246.***]

KRZYSZTOF CHOMICZ tak wiele potrafi - już jest WŚRÓD ORŁÓW... polskiej fotografii!

ornitolog • Środa [04.06.2014, 16:00:35] • [IP: 80.245.189.***]

Uporządkujmy kilka rzeczy. Po pierwsze z punktu widzenia taksonomicznego bielik istotnie nie jest orłem. Bliżej mu do rybołowa. Mamy w Polsce orła, który wg wieloletnich sporów historyków był protoplastą naszego godła narodowego - jest nim orzeł przedni. Pamiętajmy aby nazwy gatunkowe pisać małą literą. Nazwy np. promów można pisać dużą literą;)

Gość • Środa [04.06.2014, 13:57:56] • [IP: 95.91.233.***]

I sprzęt za 50 tyś.

Gość • Środa [04.06.2014, 11:14:56] • [IP: 178.238.246.***]

Brawo Krzysiu! Gratulujemy! Album, to miła niespodzianka, bo zrobiona w tajemnicy, nawet przed rodziną. Jednym słowem po cichutku, po malutku i do skutku...Pozdrawiamy. Ciocia i Wujek- T i J.

Gość • Środa [04.06.2014, 11:02:14] • [IP: 62.69.251.***]

Krolem naszych przestworzy jest ORZEL PRZEDNI prosze o tym pamietac bielik n NIE JEST orlem zapytajcie ornitologow Bielik jest padlinozerca i rybolowem w zime kilkanascie bielikow przysiada na lodzie i czeka ktora kaczka padnie czesty widok w rejonie przeprawy karsibor.Krotko piszac w godle mamy padlinozerce!!Album jest sliczny!!

gość • Środa [04.06.2014, 10:27:59] • [IP: 95.129.224.***]

Jestem szczęśliwym posiadaczem owego albumu, szczerze polecam. Gratuluję panie Krzyśku i czekam na kolejne wydania.

Gość • Środa [04.06.2014, 10:05:48] • [IP: 62.69.231.***]

Gość • Środa [04.06.2014, 08:50:25] • [IP: 80.245.184.***]

Mamy tak szumnie otwartą galerię przy ul. Armii Krajowej i mamy człowieka z pasją, który przybył do nas z Wielkopolski. Na co jeszcze czekać? Chyba po to ma służyć to miejsce, żeby prezentować tam prace m.im. takich osób jak Krzysztof Chomicz. Krzysztof - pozdrawiam i gratuluję.

Wojtek • Środa [04.06.2014, 08:20:52] • [IP: 62.69.241.***]

Gratulacje i jak ostatnio wspomniałem czekam Krzysiu na ten wieczór autorski. Pamiętaj że autograf już zamówiłem :)

Gość • Środa [04.06.2014, 08:17:20] • [IP: 62.69.241.**]

Ale to orzeł bielik jest w godle!

Gość • Środa [04.06.2014, 07:50:37] • [IP: 88.156.235.***]

ten obiektyw większy od fotografa prawie:) a jaka cena tego albumu?

Adrianna • Środa [04.06.2014, 07:26:05] • [IP: 5.172.247.***]

Album z pięknymi zdjęciami.Świetna promocja naszego regionu-gratulacje Krzysiu.Pewnie zaraz pojawią się komentarze, że Bielik to nie orzeł ale nie to jest tutaj najważniejsze tylko WIELKA PASAJA.Dzięki za śliczną łyskę w albumie wprawdzie jako menu dla Bielika ale to jeden z najpiękniejszych chruścieli zamieszkujących nasza wyspę.

Gość • Środa [04.06.2014, 07:17:37] • [IP: 92.42.117.**]

Wszystko OK, tylko jedna uwaga - nazwy gatunków w języku polskim piszemy z małej litery! Zatem orzeł bielik, a nie orzeł Bielik! Proszę to poprawić, bo to wstyd publicznie robić tak rażące błędy!

Gość • Środa [04.06.2014, 01:27:49] • [IP: 68.67.1.***]

Orzeł Bielik nie jest naszym koronnym orłem Panie redaktorze!! Koronnym orłem jest orzeł przedni!! Orzeł Bielik jest znany z tego, że jest płochliwy i nasi praojcowie takiego srającego w majty ze strachu nie wybraliby jako godło narodowe!!

Gość • Środa [04.06.2014, 01:08:00] • [IP: 57.66.78.*]

Krzysiek brawo, dzięki za zdjęcia

Gość • Środa [04.06.2014, 00:19:40] • [IP: 93.94.191.**]

Naprawdę warto, tak trzymaj Krzysiu czekamy na wieczór autorski.

Gość • Środa [04.06.2014, 00:10:08] • [IP: 77.254.79.***]

Piękna rzecz warta kupienia!!

Jelop • Wtorek [03.06.2014, 23:24:45] • [IP: 80.245.184.***]

Krzychu robisz cos naprawde warosciowego. Podziwiam! Wrzuc linke do ksiegarni internetowej kupie na 100%.

Oglądasz 1-21 z 21
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■