POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [17.05.2014, 14:30:26] • Świnoujście

Bajki akordeonem wyczarowane

Bajki akordeonem wyczarowane

fot. Sławomir Ryfczyński

Bohaterem wieczoru 16 maja, w galerii miejsce sztuki44 był świnoujski wirtuoz akordeonu Krzysztof Naklicki. Wielbiciele jego talentu, z pewnością nie raz mieli już okazję słuchać klasycznych kompozycji napisanych na ten instrument. Tym razem jednak muzyk zaskoczył wszystkich. Przed koncertem zaprosił jak najbliżej siebie grupę najmłodszych słuchaczy. Zbliżała się akurat pora dobranocki, a to najlepszy czas na bajki. No i Krzysztof Naklicki zaczął opowiadać. A ilustracją słów były dźwięki akordeonu.

Gdy czerwony kapturek wyruszał z koszykiem do babci słyszeliśmy nie tylko rymowaną opowieść ale także muzyczne pasaże. Gdy zaś idylliczną opowiastkę o wyprawie do babci przerywa pojawienie się okrutnego wilka akordeon zareagował ostrym zgrzytem.

Bajki akordeonem wyczarowane

fot. Sławomir Ryfczyński

Oprócz muzycznego talentu Krzysztof Naklicki musiał wykazać się zdolnościami lektora i –trzeba przyznać- udowodnił, że posiada także i ten talent. Sam grał głosem rolę dziewczynki z koszyczkiem, staruszki – babci, a ochrypłym basem udawał wilka. Zainteresował nie tylko najmłodszych, zafascynował także dorosłych słuchaczy, a to właśnie oni przeważali we wnętrzu Miejsca Sztuki 44.

Bajki akordeonem wyczarowane

fot. Sławomir Ryfczyński

Po bajkowej klasyce Jana Brzechwy, w podobnej konwencji wykonawca zaprezentował także bajki „Takie coś” Edwarda Lear’a w tłumaczeniu Andrzeja Nowickiego oraz znany tekst o dwóch Michałach. Publiczność nagrodziła Krzysztofa Naklickiego huraganowymi oklaskami.

Bajki akordeonem wyczarowane

fot. Sławomir Ryfczyński

Piątkowy koncert wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez kuratora i prowadzącego miejsce sztuki44 Andrzeja Pawełczyka koncepcję artystycznej promocji naszych świnoujskich artystycznych „perełek” oraz program budowania tożsamości miejsca poprzez sztukę. W tym nurcie szczególną rolę odgrywa muzyka, dźwięki. Konkretnie-dźwięki wyspy.

Bajki akordeonem wyczarowane

fot. Sławomir Ryfczyński

Projekt / islands sounds / jest próbą opisania tożsamości miejsca, wyspy Uznam, poprzez dźwięki. Pochodzące z obszaru natury, industrialne, biologiczne, skomponowane lub zaaranżowane przez twórców mieszkających na wyspie i tożsame z jej muzyczną fakturą.

Bajki akordeonem wyczarowane

fot. Sławomir Ryfczyński

Krzysztof Naklicki jest laureatem międzynarodowych konkursów akordeonowych w Klingenthal i Wiedniu. Prowadzi działalność pedagogiczną, koncertową i kompozytorską. Jest dyrygentem polsko-niemieckiej Orkiestry Akordeonowej skupiającej młodzież ze szkół muzycznych Świnoujścia, Gryfic, Wolgast-Anklam i Stralsundu

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Wirtuoz xD • Poniedziałek [19.05.2014, 15:53:24] • [IP: 95.40.181.***]

Nie Pagini a Pigini jeśli już i to nie prawda, że wirtuozi grają na guzikowych. Akordeony guzikowe są po prostu wygodniejsze i posiadają więcej możliwości gry. A jeśli ktoś dobrze gra na klawiszowych, to też może być wirtuozem. Zamiast komentować to sami byście zagrali coś ;) Pozdrawiam.

Gość • Niedziela [18.05.2014, 17:06:03] • [IP: 93.94.187.***]

oooo! muzykowanie w miejscu sztuki :)

Gość • Niedziela [18.05.2014, 15:12:58] • [IP: 80.245.184.***]

Paupeeerrr!!

Gość • Niedziela [18.05.2014, 13:43:56] • [IP: 62.69.231.***]

Mega wieśniacki komentarz [IP: 80.245.191.**]

Gość • Niedziela [18.05.2014, 11:33:35] • [IP: 80.245.191.**]

Wieśniacki komentarz [IP: 62.69.231.***]

Gość • Niedziela [18.05.2014, 11:29:45] • [IP: 93.94.191.**]

No Krzysio napisałbym prawdę, ale tym razem ci odpuszczę. Majster złotówa...

Gość • Niedziela [18.05.2014, 11:24:16] • [IP: 88.156.233.***]

Istnieje wiele odmian akordeonu, z których szczególną popularność zdobywa ostatnio bandoneon, rdzennie niemiecki instrument, który do Europy przywędrował jednak z Argentyny, dzięki modzie na tango – na bandoneon pisał również Astor Piazzolla, choć jego artystyczne, łączące barokowe techniki z argentyńskim folklorem tanga wielu artystów z powodzeniem wykonuje na akordeonie.

GośćOjciec • Niedziela [18.05.2014, 11:08:16] • [IP: 217.231.150.***]

Panie Krzysztofie WIELKIE brawa.

Gość • Niedziela [18.05.2014, 11:03:27] • [IP: 88.156.234.***]

wirtuozi grają na akordeonach guzikowych pagini, a nie klawiszowych szkolnych weltmaistrach...

Gość • Niedziela [18.05.2014, 09:43:09] • [IP: 62.69.231.***]

Wieśniacki instrument.

Gość • Sobota [17.05.2014, 22:08:37] • [IP: 80.245.186.***]

Bardzo fajny koncert.Super są też koncerty polsko-niemieckiej Orkiestry Akordeonowej.Warto przyjść i posłuchać.

Gość • Sobota [17.05.2014, 21:48:40] • [IP: 92.42.115.***]

Mówiąc modnie-to jest dobry warsztat, nawet fabryka.

Gość • Sobota [17.05.2014, 17:57:32] • [IP: 178.238.251.***]

Z przyjemnością słuchamy Pana i podziwiamy talent i kreatywność. Brawo !!

Gość • Sobota [17.05.2014, 17:00:03] • [IP: 80.245.191.**]

piękna robota, czekam na dalsze pomysły galerii

Gość • Sobota [17.05.2014, 16:17:21] • [IP: 88.156.233.***]

B. dobry muzyk i przesympatyczny człowiek. Brawo !

Gość • Sobota [17.05.2014, 15:24:40] • [IP: 80.245.181.**]

Było cudownie!Czekamy na następne pomysły Pana Krzysztofa!

Gość • Sobota [17.05.2014, 15:20:34] • [IP: 178.238.250.***]

SUPER, Pan Naklicki to wspanialy nauczyciel i dobry czlowiek.

Gość • Sobota [17.05.2014, 15:11:07] • [IP: 80.245.189.***]

Nie mogłem być. Żałuję. Pomysłu gratuluję. :) Pozdrawiam serdecznie

Oglądasz 1-18 z 18
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■