POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [11.05.2014, 21:08:39] • Świnoujście

Zamknęli jerzykom wejścia do gniazd. To wbrew prawu! Zobacz film!

Zamknęli jerzykom wejścia do gniazd. To wbrew prawu! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Niepozorny jerzyk to nasz największy naturalny sprzymierzeniec w walce z letnią plagą Świnoujścia-komarami. Jeden taki ptak potrafi zjeść w ciągu doby nawet 20 tysięcy tych kłujących owadów! Ale ludzie potrafią być prawdziwymi niewdzięcznikami. Tak jak wspólnota mieszkaniowa budynku przy ul. Kołłątaja 2. Przy termomodernizacji budynku postanowiono tu pozatykać otwory wentylacyjne na poddaszu specjalnymi kratkami. Jeszcze w zeszłym roku gnieździły się w nich jerzyki. Teraz, gdy wraz z wiosną chcą wrócić do swoich domków odbijają się od kratek wentylacyjnych. Możecie zobaczyć to na naszym filmie!



Oglądając te ujęcia, na pewno wielu z nas może wzruszyć się losem stworzenia, któremu człowiek, w wyniku bezmyślnej swojej działalności zniszczył najważniejszą bazę egzystencji. Sprawdziliśmy jednak i możemy także poinformować zarządcę wspomnianej nieruchomości, że sprawa nie jest kwestią widzimisię albo ludzkich odruchów czy też ich braku. Sprawę regulują przepisy!!!

Zamknęli jerzykom wejścia do gniazd. To wbrew prawu! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Poniższe zaczerpnęliśmy z bazy Dyrekcji Ochrony Środowiska:
Jerzyk, podobnie jak większość innych żyjących w naszym kraju ptaków, jest gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dziennik Ustaw Nr 220 z 2004 r., poz. 2237). Także przepisy dotyczące ochrony środowiska art. 75 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 129 z 2006 r., poz. 902, z późniejszymi zmianami), nakazuje dbałość o ochronę przyrody, której jerzyki i inne ptaki są istotną częścią.

Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała też szczegółowe rozporządzenie odnoszące się do modernizacji budynków w kontekście ochrony gniazd jerzyka:

„Wysokie budynki mieszkalne, a w szczególności stropodachy stanowią obecnie podstawowe siedlisko jerzyka w Polsce, dlatego uniemożliwianie dostępu ptakom, poprzez zamykanie otworów wlotowych można uznać za niszczenie siedlisk tego gatunku, a wszelkie działania związane z modernizacją budynków mieszkalnych siedliska”.

Z tych zapisów wynika, że administracja budynku z ulicy Kołłątaja 2 powinna jak najszybciej udostępnić ptakom ich miejsce zamieszkania!”.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 78, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 78

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 11:06:42] • [IP: 93.94.190.***]

czlowiek jest najwiekszy mordeca na calej kuli ziemskiej, zniszczy wszystko co stanie mu na drodze, bez skropulów zniszczy przyrode zwierzeta i drugiego czlowieka jak tylko nie po jego mysli.czlowiek to bestia bez serca nie ma litosci dla nikogo.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 11:03:59] • [IP: 93.94.184.*]

A łajno na oknach i balkonach też byście chćieli mieć miłośnicy ptaków, one znajdą nowe miejsce na gniazdo.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 10:53:33] • [IP: 79.184.208.***]

a co gdyby wam ptaki s**ły do wentylacji

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 10:46:04] • [IP: 37.24.157.***]

Z jednej strony szkoda tych ptaszków. Z drugiej też, szkoda tych ludzi ktorzy mają nad sufitem 'kolegów'. Może jest jakieś inne rozwiązanie ? Jakieś budki dla ptaków czy cuś?...

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 09:49:47] • [IP: 2.243.75.*]

Jesli ludzie-bestie tak beda postepowac ze zwierzetami i przyroda to sami zgina!!Arabowie strzelaja do bocianow a co robia u u nas z jerzykami, ktore tepia komary, ktorych jest w Swinoujsciu sporo!!Brak slow, ludzie zastanowcie sie!!

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 09:41:26] • [IP: 62.69.229.***]

ludzie są beznadziejni, głupi, samolubni, leniwi, bezduszni -brak słów - niech ich zjedzą komary...

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 09:29:20] • [IP: 80.245.189.***]

W BREW PRAWU TO BYLO WCZESNIEJ JAK PTAKI GNIEZDZILY SIE W BUDYNKU MIESZKALNYM:

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 09:10:13] • [IP: 62.69.253.***]

jak zwyle problem z egzekwowaniem prawa-wstyd..Gzie ochrona srodowiska?

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 08:50:34] • [IP: 46.231.56.***]

brak wyobrażni!! okrucieństwo!! działanie na własną szkodę.nie potrafimy żyć w zgodzie z naturą, wszystko niszczymy!! zapominamy, że oprócz NAS!! żyją też inne stworzenia, natura jednak potrafi odpłacić!!

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 08:44:05] • [IP: 62.69.241.***]

zawiadomić policję która pojedzie do administratora i nakaże natychmiastowe zaprzestanie łamiania prawa poprzez odblokowanie otworów wentylacyjnych stropodachu.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 08:41:18] • [IP: 95.129.228.***]

To Józka ludzie, ale to nie ich wina

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 08:39:59] • [IP: 95.129.228.***]

Może po prostu nie wiedzieli co czynią. ..

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 08:33:03] • [IP: 80.245.179.***]

Jaką ludzką głupotę Ludzie zastanówcie się co piszecie Wspólnota ociepliła swój budynek miała do tego prawo zrobiła to zgodnie z pozwoleniem na budowę A to są wentylacje a nie gniazda jak chcecie im pomóc to niech ta Dyrekcja może zrobi coś od siebie A czy nikt nie myśli o mieszkających tam ludziach latem fetor z tych odchodów jest niesamowity może niech Dyrekcja przyjedzie i posprząta (tylko jak tam wejdą)

Mewa • Poniedziałek [12.05.2014, 08:26:11] • [IP: 92.42.116.**]

Ktoś powinien się tym zająć ! Brak słów. ..

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:58:42] • [IP: 80.245.181.***]

A może tak Dyrekcja ochrony Środowiska razem z ekologami wybudują i zainstalują budki lęgowe dla Jeżyków zamiast wydawać szmal na wycieczki dla siebie i nikomu nie potrzebną masę pracowników którzy nic nie robią poza krytyką. Budynek mieszkalny nie jest naturalnym środowiskiem ptaków. Jeżeli już ptaki w naszych blokach się gnieżdżą to właśnie takie instytucje powinny zrobić wszystko aby zapewnić im lokum zastępcze poza naszymi blokami a nie tylko wydawać bzdurne rozporządzenia.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:43:46] • [IP: 195.116.25.***]

To są wentylacje a nie gniazda

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:40:21] • [IP: 80.245.188.***]

Na ludzką głupotę nie ma rady. Jest taki rodzaj ludzi, którzy myślą że świat powinien wyglądać tak jak tego pragną, nie licząc się z innymi.Życie jest takie, że to co dajesz innym wraca do ciebie po pewnym czasie.Pamiętaj więc człowieku!!Ta złość i brak szacunku wobec innych wróci do ciebie w momencie w którym najmniej się tego spodziewasz...

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:31:11] • [IP: 80.245.186.**]

można uznać za niszczenie siedlisk tego gatunku, - można a więc to słowo ma bardzo duże znaczenie i dla wspólnoty i dla ochrony środowiska. A wiec wspólnota uznała że można zatkać otwory bo nie było tam żadnego gniazda lub gniazdo było opuszczone

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:27:02] • [IP: 31.61.138.***]

112 akurat ten blok jest kolejowy mule

Dziub-Dziub • Poniedziałek [12.05.2014, 07:26:09] • [IP: 83.3.70.***]

Czy to jest ścigane z urzędu czy trzeba złożyć zawiadomienie o przestępstwie ?

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:17:27] • [IP: 178.238.240.**]

Jak zwykle portal nie do końca douczony . Reporterzy przeczytajcie całą ustawę o ochronie to dowiecie czy jest to zgodne czy niezgodne :) )))))

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 07:07:54] • [IP: 88.199.162.*]

autor niech zamieszka w mieszkaniu z ptakami na suficie

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 02:22:05] • [IP: 92.42.114.**]

biedne jeże

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 01:33:13] • [IP: 92.42.112.***]

Do nas czesto w lecie wpadaja do mieszkania jerzyki przez okno.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 00:47:56] • [IP: 31.175.128.**]

Rewelacja zakratować zabetonować wszystko co się da a pieski niech srają dalej dookoła.

Oglądasz 26-50 z 78
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■