POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [11.05.2014, 21:08:39] • Świnoujście

Zamknęli jerzykom wejścia do gniazd. To wbrew prawu! Zobacz film!

Zamknęli jerzykom wejścia do gniazd. To wbrew prawu! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Niepozorny jerzyk to nasz największy naturalny sprzymierzeniec w walce z letnią plagą Świnoujścia-komarami. Jeden taki ptak potrafi zjeść w ciągu doby nawet 20 tysięcy tych kłujących owadów! Ale ludzie potrafią być prawdziwymi niewdzięcznikami. Tak jak wspólnota mieszkaniowa budynku przy ul. Kołłątaja 2. Przy termomodernizacji budynku postanowiono tu pozatykać otwory wentylacyjne na poddaszu specjalnymi kratkami. Jeszcze w zeszłym roku gnieździły się w nich jerzyki. Teraz, gdy wraz z wiosną chcą wrócić do swoich domków odbijają się od kratek wentylacyjnych. Możecie zobaczyć to na naszym filmie!



Oglądając te ujęcia, na pewno wielu z nas może wzruszyć się losem stworzenia, któremu człowiek, w wyniku bezmyślnej swojej działalności zniszczył najważniejszą bazę egzystencji. Sprawdziliśmy jednak i możemy także poinformować zarządcę wspomnianej nieruchomości, że sprawa nie jest kwestią widzimisię albo ludzkich odruchów czy też ich braku. Sprawę regulują przepisy!!!

Zamknęli jerzykom wejścia do gniazd. To wbrew prawu! Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Poniższe zaczerpnęliśmy z bazy Dyrekcji Ochrony Środowiska:
Jerzyk, podobnie jak większość innych żyjących w naszym kraju ptaków, jest gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dziennik Ustaw Nr 220 z 2004 r., poz. 2237). Także przepisy dotyczące ochrony środowiska art. 75 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 129 z 2006 r., poz. 902, z późniejszymi zmianami), nakazuje dbałość o ochronę przyrody, której jerzyki i inne ptaki są istotną częścią.

Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała też szczegółowe rozporządzenie odnoszące się do modernizacji budynków w kontekście ochrony gniazd jerzyka:

„Wysokie budynki mieszkalne, a w szczególności stropodachy stanowią obecnie podstawowe siedlisko jerzyka w Polsce, dlatego uniemożliwianie dostępu ptakom, poprzez zamykanie otworów wlotowych można uznać za niszczenie siedlisk tego gatunku, a wszelkie działania związane z modernizacją budynków mieszkalnych siedliska”.

Z tych zapisów wynika, że administracja budynku z ulicy Kołłątaja 2 powinna jak najszybciej udostępnić ptakom ich miejsce zamieszkania!”.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 78, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 78

Gość • Piątek [16.05.2014, 22:45:59] • [IP: 88.156.235.***]

Ludzie pożałują za to że niszczą przyrodę tylko dlatego że im jakieś pierdoły przeszkadzają

GośćTURYSTA • Poniedziałek [12.05.2014, 21:38:14] • [IP: 37.197.193.***]

od wiekow zwierzeta mialy swoje miejsca no niestety ludnosci jest coraz wiecej buduje sie i zwierzetą zabiera sie ich srodowisko tak jest na calym swiecie foki wciaz przychodzą do miast ba tam mialy kiedys swoje miejsca. biale niedzwiedzie tez okupuja swoje tereny na Aasce i nic juz na to nie poradzimy . ...albo sie wyprowadzic...

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 20:37:03] • [IP: 80.245.181.***]

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 15:28:41] • [IP: 62.69.241.***] Ty pustaku, jak chcesz to spróbuj debilu!

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 19:02:17] • [IP: 80.245.183.***]

Wszystko tylko dla człowieka, pana i wlasciciela wszystkiego co lata, pełza, człowiek wszystko zezre, może nawet samego siebie! zadnego szacunku dla istot słabszych od nas. Kocham przyrodę, uwielbiam te przepiękne ptaki jakimi sa wdzięczne jerzyki, mysle, ze w końcu ludzie się opanują. Jerzykom zycze, aby znalazły w końcu oparcie w człowieku!.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 18:25:36] • [IP: 109.74.97.***]

Myślę, że tą sprawą jak najszybciej powinni zająć się ornitolodzy.A Was mieszkańcy komary już od dziś niech nie dają Wam żyć, niech Was kąsają aż do zimy. Brawo komary.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 18:25:10] • [IP: 95.129.229.***]

bzdura

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 18:17:08] • [IP: 87.106.215.***]

No patrzcie, ja głupi myślałem, ze to spóldzielczy blok a to posiadłość jest. A jak posiadłość to i jaśniepaństwo tam pewnie zamieszkuje. Nie dziwota, że jerzyki przeszkadzają.

jełop uznamski • Poniedziałek [12.05.2014, 18:12:49] • [IP: 62.69.251.***]

Matka, zatłucz no tego jerzyka bo mnie 'Warsaw shore' zagłusza.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 17:36:19] • [IP: 80.245.189.***]

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 15:28:41] • [IP: 62.69.241.***]...dobre. a golebie?jak=?

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 17:18:10] • [IP: 93.94.190.***]

Swinoujście to zlepek ludności z różnych zakątków i dlatego są tacy niedobrzy wszystkie zwierzaczki i co żyje to im przeszkadza nie jeden w gó...ch się paplał a teraz udaje miastowego panocka

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 16:50:09] • [IP: 31.2.63.**]

prywatna posiadlosc to prywatna posiadlosc a jak wam nie pasuje to wezcie sobe te ptaszki do domu albo budujcie ptasie domki. ...

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 16:27:24] • [IP: 89.174.73.**]

WYSTARCZY PTASI SZEREGOWIEC POD DACHEM I BEDA JAK U SIEBIE SKORO PRZYWYKŁY DO TEGO MIEJSCA

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 16:25:51] • [IP: 178.238.249.***]

Te ptaszti są takie pożyteczne !! DZIENNIE zjadają prawie 2000 komarów ! Przeleciały taką długą drogę, żeby założyć tu gniazda ! Ludzie są bezduszni i poprostu głupi !

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 15:47:37] • [IP: 213.158.217.***]

A mówiłem szwagrowi żeby zabetonował, to by teraz pisali o całej sprawie na wsi24, a nie tutaj.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 15:28:41] • [IP: 62.69.241.***]

MAMY ŚWIRÓW OD PIESKÓW, OD KOTÓW, TERAZ OD JEŻYKÓW. A propos kotów to podobno bardzo lubią trutkę na szczury zmieszaną z whiskasem.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 14:12:57] • [IP: 31.175.20.***]

19o POWIES SIE BEDZIE NASZ LUDZKICH BANDYTOW MIEJ PA .

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 14:12:04] • [IP: 109.69.88.**]

wszystko co zjada komary powinno być chronione! niech tępią tych krwiopijców !

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 14:02:38] • [IP: 195.116.25.***]

Ludzie co wy chcecie to podczas ocieplania wstawiono kratki ba tak ma być.. O jakim przestępstwie mówicie chyba o waszej głupocie. Wyrzucając jedzenie przez okna to jest dopiero przestępstwo. Ptaszki się nauczyły i tylko srają po balkonach, ubraniach i samochodach.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 13:18:53] • [IP: 5.173.61.**]

Lutek Narożniak to chyba pseudonim, bo z takich głupot nie można być chyba dumnym?

co,znowu wOparach chemii? • Poniedziałek [12.05.2014, 11:53:29] • [IP: 5.173.61.**]

A zamiast chemizowania nam środowiska, dymienia tymi oparami, by odkomarzyć, warto zwiększać ilość jerzyków w mieście, sprzyjać im poprzez pozostawianie otworów, może mnożenie nawet tych miejsc na gniazda.

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 11:53:12] • [IP: 80.55.205.***]

Jeden kundel narąbie dziennie wiecej niż 1000 jerzyków przez rok. Kundlom dupy zakorkujcie, czyścioszki zakłamane

Lutek Narożniak • Poniedziałek [12.05.2014, 11:45:08] • [IP: 88.156.234.**]

TO JAK ZŁOŻĄ PRZEZ LATO GNIAZDO W KOMINIE TO NIE BĘDĘ MÓGŁ PALIĆ W PIECU W ZIMIE? A TO CIEKAWE? A CO NA TO SZCZURY PIWNICZNE I MYSZKI? A MOŻE TAK SANEPID BY SIĘ WYPOWIEDZIAŁ NA TEMAT TEGO GNIAZDA GRYPY PTASIEJ, SALMONELLI I PCHEŁ?

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 11:37:48] • [IP: 80.245.189.***]

Kiedy w koncu zaczna karac smieciarzy wyrzucajacych resztki jedzenia przez okna??to tez milosnicy ptaszkow??

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 11:18:50] • [IP: 93.94.190.**]

Durne komentarze świadczą o poziomie intelektualnym niektórych mieszkańców tego miasta.. ale do rzeczy, czy wreszcie ktoś poniesie ODPOWIEDZIALNOŚĆ za takie 'wypadki przy pracy' ?!

Gość • Poniedziałek [12.05.2014, 11:11:54] • [IP: 80.245.189.***]

skoro czytelnik jest takim milosnikiem ptakow to niech zajmie sie domkami dla nich w jakims ustronnym miejscu.

Oglądasz 1-25 z 78
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■