POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [29.04.2014, 08:14:31] • Świnoujście

Zbigniew Pomieczyński: Nie wierzcie w mrzonki o tunelu!

Zbigniew Pomieczyński: Nie wierzcie w mrzonki o tunelu!

fot. Sławomir Ryfczyński

Idea tunelu podoba mi się bardzo - mówi Zbigniew Pomieczyński, prezes Stowarzyszenia Most dla Świnoujścia. - Ale znacznie bardziej nie podoba mi się w jaki sposób przy pomocy tej idei robi się ludziom wodę z mózgów.

Dlaczego tak bardzo nie podoba się Panu idea budowy tunelu łączącego Wolin i Uznam?
Zbigniew Pomieczyński: Idea tunelu podoba mi się bardzo. Ale znacznie bardziej nie podoba mi się w jaki sposób przy pomocy tej idei robi się ludziom wodę z mózgów. Bo można mieć wspaniałe idee, ale nie można próbować ich realizacji w całkowitym oderwaniu od realiów. A ludzie, którzy wymyślili tunel dla Świnoujścia i z uporem godnym lepszej sprawy upierają się przy niej od dwudziestu lat – to niepoprawni fantaści, albo…

Albo kto?

Albo niebezpieczni polityczni szarlatani. Bo ten tunel najczęściej wyciągany jest, niczym trup ze starej szafy, w okresie przedwyborczym. Ostatnio mamy w Polsce niemal bez przerwy jakiś czas przedwyborczy więc i tunel niemal nie schodzi z ust kandydatów na różne funkcje, stanowiska, czy do mandatów samorządowych lub parlamentarnych. I tym trupem mamią naiwnych, zdesperowanych mieszkańców Świnoujścia, którzy mają już serdecznie dosyć stania w długich kolejkach do promów. A ta desperacja rośnie z roku na rok, bo przybywa samochodów, a ubywa szans na zwiększenie liczby promów. Rośnie natomiast groźba, że ich zacznie ubywać. Bo są coraz starsze, coraz droższe w eksploatacji i coraz mniej chętnie chce dopłacać do nich państwo.

No to chyba trzeba zacząć budować ten tunel. I to natychmiast!

Natychmiast, to można co najwyżej ogłosić, że projekt takiej inwestycji udało się wpisać w nic nie znaczący dokument rządowy na odległą przyszłość. Można więc między bajki włożyć te wszystkie deklaracje i obietnice lokalnych i stołecznych polityków. Nikt rozsądny palcem nie kiwnie przy „przepychaniu” tej inwestycji w budżecie państwa. Nie ma bowiem takiego rachunku ekonomicznego, według którego budowa takie tunelu ma jakiekolwiek uzasadnienie. Koszmarnie drogi w budowie i równie kosztowny w eksploatacji. A intensywne wykorzystanie takiego tunelu odbywać się będzie – w najlepszym wypadku - przez kilka miesięcy w roku. Powtarzam więc raz jeszcze. Ludzie nie wierzcie w te mrzonki! Ja też chciałbym żeby Świnoujście mogło się rozwijać i wykorzystywać cały swój potencjał Chciałbym żeby było prawdziwą nadmorską perłą całego Bałtyku. Ma ku temu wszelkie szanse, ale żeby je wykorzystać, trzeba być realistą. W związku z tym trzeba natychmiast zabrać się za budowę mostu!

A kto miałby ten most zbudować?
Zważywszy na fakt, że taka inwestycja jest kilka razy tańsza od tunelu – znacznie łatwiej będzie pozyskać niezbędne środki. I to zarówno w budżecie państwa, budżecie regionu jak i w budżecie europejskim. Bo ciągle są tam jeszcze dostępne pieniądze na rozsądne i ekonomicznie uzasadnione projekty infrastrukturalne. Najlepszym przykładem mogą być nasi sąsiedzi, którzy właśnie budują kolejny zwodzony most po swojej stronie wyspy Uznam. Niemcy jakoś nie obawiają się, że uniemożliwi on zarówno komunikację wodną, jak i sparaliżuje tamtejsza gospodarkę morską. A oni umieją liczyć i znają się na gospodarce.

Ale przeciwnicy mostu zwodzonego twierdzą, że takie rozwiązanie się nie sprawdzi w Świnoujściu.
Skoro sprawdza się m.in. w Nowym Jorku, a to trochę większy port niż Świnoujście, to nie wiem skąd te obawy przeciwników zwodzonego mostu w naszym mieście. Podobnie jest we wszystkich portowych miastach świata. Tylko u nas musi być tunel. A dlaczego? Bo most trzeba zbudować, a tunel można obiecywać. A to jest nie tylko łatwiejsze dla politycznych oszustów, ale i nie grozi żadnymi konsekwencjami. Bo przecież, w gruncie rzeczy, nikt rozsądny i tak nie wierzy w ten tunel. Ale miło jest posłuchać jak się licytują różni kandydaci do europarlamentu, samorządu wojewódzkiego, na prezydenta miasta, a w przyszłym roku kandydaci na posłów i senatorów. Gdyby nie te codzienne kolejki do promu świnoujscy wyborcy mogli by popękać ze śmiechu. A tak, po kolejnych wyborach, pękać będą ze złości, że znowu dali się nabić w tunelową butelkę. Chyba, że skończymy wreszcie ten cyrk i powiemy – dosyć! Koniec kopania tego mitycznego tunelu. Zabierzmy się za rzeczywistą budowę mostu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 90, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-75 z 90

Gość • Wtorek [29.04.2014, 12:42:54] • [IP: 80.245.189.*]

Zbychu daj se siana i zamilcz.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 12:32:13] • [IP: 80.245.178.**]

53m przepustu lub zwodzony z kolejkami jak na promach, o co chodzi panie Pomieczyński?

Roman • Wtorek [29.04.2014, 12:21:35] • [IP: 83.21.37.**]

W środku czerwony z wierzchu zielony kto to? (arbuz i kto?)

Gość • Wtorek [29.04.2014, 12:08:32] • [IP: 92.42.112.**]

O !! Wygląda już na zdrowego. Może teraz odda sztandar PSL-u

Gość • Wtorek [29.04.2014, 12:05:26] • [IP: 83.21.123.***]

Tunel zrobić, to 32 metry po dnem kanału.Czyli wjazd w AKBECK a wyjazd w Międzyzdrojach, to dla kogo, dla niemiaszków?Chyba że taki jak najstarszy w Hamburgu z win dami do 5 ton, a most z obrotowym przęsłem i podgrzewaną nawierzchnia 1o razy taniej, bezpieczniej i szybko

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:49:22] • [IP: 80.245.187.**]

Przypominam, że ten osobnik był wiceprezydentem miasta i przewodniczącym rady miasta. I wtedy jak realnie mógł coś zrobić to co robił? Ano to samo co żmurkiewicz, czyli nabijał sobie kabzę mając w dupie mieszkańców. Widocznie kasiora mu się skończyła to uznał, że najłatwiej jest buchnąć z kasy miasta.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:45:15] • [IP: 88.79.170.***]

To zróbmy tak, do połowy kanału most a dalej tunel, wtedy wszyscy beda zadowoleni.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:44:03] • [IP: 213.23.239.***]

Ruda na prezydenta, ona nas uwolni od marzen, bedzie piknie, bez mostu, bez tunelu, bez szpitala, bez policji ktora tez sprywatyzuje ;), i nie bedzie niczego jak kiedy powiedział pewien kandydat na prezydenta.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:31:40] • [IP: 62.69.231.***]

LANSOWANIE TUNELU PRZEZ OBECNYCH WŁODARZY JEST OCZYWISTE BO NIE WIĄŻE SIĘ Z NATYCHMIASTOWĄ REALIZACJĄ A WIĘC SPEŁNIENIEM OBIETNIC. ALE KAŻDY REALNIE MYŚLĄCY WIDZI ŻE TUNEL TO UTOPIA. TO JAK PLANOWANIE TURYSTYKI KOSMICZNEJ. JEDYNIE JAKAŚ WERSJA MOSTU JEST REALNA I SENSOWNA EKONOMICZNIE. i nie dlatego że mówi o tym pan Pomieczyński czy ktokolwiek inny.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:21:15] • [IP: 178.56.220.***]

Panie Zbigniewie P., Pan nie masz juz żadnej siły przebicia. Pan politycznie jesteś już skończony. Od 4 lat nikt się z Panem już nie liczy. Przegrałeś Pan w wyborach 2010 r, Pana wizerunek to skandale i kłamstwa. zycze powodzenia w dalszej kampanii " przedwyborczej" , tylko gdzie Pan kandydujesz z tym swoim nowym stowarzyszeniem ? nie wspólpracujesz Pan z Miastem, nie wspólpracujesz Pan z innymi stowarzyszeniami, nie współpracujesz Pan nz partiami politycznymi. Cóz wy dziadkowie chce osiągnąc ?

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:10:47] • [IP: 83.8.53.***]

Haaa !! Świete słowa !

Gość • Wtorek [29.04.2014, 11:06:18] • [IP: 80.245.189.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:58:58] • [IP: 93.94.185.***]

WODĘ Z MÓZGU TO PAN ROBI WSZYSTKIM.TYLE LAT BYŁ PAN W RZĄDZIE I CO PAN ZROBIŁ-NIC!!

ALEX • Wtorek [29.04.2014, 10:35:37] • [IP: 79.186.164.***]

Kto ten most będzie odladzał?moze podgrzewany?, a może chodzi o zamknięcie portu w Szczecinie i nowa droga powstanie na Pianie. Niemcy mają pieniądze i potrafią szybko przystosować się do sytuacji- nie to co nasi ciężko myślący decydenci.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:30:47] • [IP: 46.171.117.***]

Zbysiu ty niedowiarku. Zrób coś lepszego jeśli potrafisz? A jeśli nie to bierz się za robotę fizyczną.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:24:33] • [IP: 213.158.216.**]

Wystarczająco bajerowałeś teraz zamilcz i zniknij?

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:22:52] • [IP: 80.245.190.**]

To, że tunelu nie będzie to jest wszem i wobec znane. To, że jest to przdwyborcza ściema i kiełbasa wyborcza, tak jak twoja kiedyś, również wszem i wobec wiadome. Jedynie Baśka ma pretekst do pobierania dodatkowych apanaży za rzekomą pracę w sprawie tuneliku.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:10:28] • [IP: 93.94.184.***]

Most jak najbardziej. Ale niestety zwodzony most musiałby się ''zwodzić '' zbyt często. Każdy mieszkaniec albo przynajmniej część z nich dobrze wie jaki ruch panuje na kanale. Moim zdanie m taki most jest o 100 kroć bardziej realny niż tunel.

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:10:03] • [IP: 83.23.104.*]

Most ma Go doprowadzić do Głównego Fotela w mieście?? Chyba to jest najważniejsze. Przecież tak naprawdę on chyba ma nas w d..ie

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:07:48] • [IP: 83.26.168.***]

PRECZ !!

Gość • Wtorek [29.04.2014, 10:07:20] • [IP: 92.42.115.***]

Czy te oczy mogą kłamać...?

Polak • Wtorek [29.04.2014, 10:02:01] • [IP: 46.46.210.**]

30 lat wałkowania o tunelu teraz będzie wałkowanie o moście przez następne 30 lat aż Świna wyschnie i będzie po problemie :)

Gość • Wtorek [29.04.2014, 09:50:28] • [IP: 46.77.124.**]

Zbyszku, masz rację!!To co mówisz wydaje się realne i sensowne!

Gość • Wtorek [29.04.2014, 09:49:50] • [IP: 95.129.228.***]

W Roku 2021 jak Rząd Polski da zgodę to Unia Europejska da Pieniądze na Tunel w Świnoujsciu ale już z nowego Budzetu

Gość • Wtorek [29.04.2014, 09:48:06] • [IP: 5.172.252.**]

Mój sąsiad ma rację. Tunelu tu nigdy nie będzie.A co do mostu? Może i dobre rozwiązanie. Ale Polska to kraj biedny, zacofany w stosunku do innych państw zachodniej Europy, Wciąź brakuje funduszy. Póki co, przez najbliższe lata tak czy owak czeka nas to samo. Stoimy w jednym miejscu, a kolejka się wydłuża i to w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Coraz więcej aut i marne szanse na zmiany, aby żyło się lepiej, łatwiej i szybciej. Szkoda.

Oglądasz 51-75 z 90
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■