POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [20.05.2014, 07:52:16] • Świnoujście

Taksówki pod specjalnym nadzorem

Taksówki pod specjalnym nadzorem

fot. Sławomir Ryfczyński

Nie pierwszy raz radni Świnoujścia postanowili aktem prawa lokalnego narzucić taksówkarzom jak mają wyglądać ich samochody i oznaczenia na nich. Pierwszy raz zdarzyło się to już 10 lat temu. Podjętą w marcu 2004 roku uchwałę unieważnił wówczas wojewoda, który swoją decyzję motywował faktem, że taksówkarzy obowiązują przepisy ustawy o transporcie drogowym, a wskazany przez Radę przepis nie jest podstawą do podjęcia uchwały o charakterze aktu prawa miejscowego. Obecna Rada podjęła 24 kwietnia br. uchwałę w sprawie dodatkowych oznaczeń i dodatkowego wyposażenia technicznego taksówek, której zapisy rozjątrzyły taksówkarzy.

Dotychczas obowiązujące kierowców taksówek przepisy określały w co powinien być wyposażony samochód i jak oznaczony. Obecne jednak zostały sformułowane tak szczegółowo, że nad wykonawcą cennika trzeba stać już nawet nie z centymetrem. Żeby nie być gołosłownym-oto cytat ze wspomnianej uchwały: „Cennik usług powinien być wykonany dwustronnie, czarną czcionką liter i cyfr na białym tle, w formie prostokąta o wymiarach nie mniejszych niż 12 cm wysokości oraz 8 cm szerokości, z literami o wysokości nie mniejszej niż 5 mm i cyframi o wysokości nie mniejszej niż 10 mm.”

Pomyślicie, że cennik powinien być wydrukowany i udostępniany klientowi na żądanie? Nic z tych rzeczy” Cytujemy: „Cennik usług powinien być umieszczony w górnym rogu szyby tylnych, prawych drzwi pojazdu, w sposób umożliwiających odczytanie danych zawartych w cenniku zarówno ze środka, jak i z zewnątrz pojazdu. Jeżeli konstrukcja drzwi na to pozwala cennik może być umieszczony w dolnym rogu trójkątnej szyby tylnych, prawych drzwi pojazdu.”

Taksówki w Świnoujściu od lat jeżdżą z herbem miasta. Teraz samo posiadanie tego znaku nie wystarczy! Trzeba wiedzieć, że „Emblemat Herbu Miasta Świnoujście winien być umieszczony w taki sposób, aby górna i dolna krawędź tarczy herbowej przebiegały w linii prostej z górną i dolną krawędzią numeru bocznego pojazdu.” Taksówkarz musi też wiedzieć, że numer boczny musi mieć wysokość 14 cm i znać dokładny sposób jego rozmieszczenia na karoserii.

No i jakby tego wszystkiego było mało kierowcy muszą obowiązkowo posiadać przypisany do taksówki telefon komórkowy.

Podobno na najbliższą sesję Rady Miasta ma zostać zgłoszony projekt drobnej korekty budżetu. Chodzi o zakup suwmiarek dla strażników miejskich, którzy będą sprawdzać czy taksówkarze stosują się do zapisów nowego prawa miejscowego. Milimetr w tą czy tamtą może być już podstawą do wypisania mandatu. W końcu prawo to prawo. A gdyby tak jakiś strażnik pojawił się z plikiem mandatów na sesji Rady i wypisywał je za każdą wypowiedź nie na temat…/?!/

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 63, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-50 z 63

z USA • Wtorek [20.05.2014, 12:47:11] • [IP: 88.156.233.***]

W St. Zjednoczonych Ameryki są żółte taksówki. Dlaczego? Bo założyciel firmy taksówkarskiej uważał że kolor żółty jest najbardziej widoczny na drogach. Więc może i u nas tak samo, tzn w Świnoujściu...

Gość • Wtorek [20.05.2014, 12:22:47] • [IP: 92.42.114.**]

Niedługo podwożący kogoś będą ścigani jak przestępcy widzę. Świetne przepisy i ograniczanie coraz więcej swobód ludziom ;-) A jeszcze jak dasz koledze jabłko za podwiezienie to Cię skarbówka zacznie ścigać. Do czego to zmierza? Ogarnijcie się w końcu. Do życia potrzebne jest kilka podstawowych zasad życia w społeczeństwie, a nie prawa i obowiązki, w których idzie się zakopać, a nie żyć!

Gość • Wtorek [20.05.2014, 12:21:31] • [IP: 92.42.119.***]

nie taksowki tyklko trepikowki i policjanttowki takie nazwy pasuja do naszych przewoznikow.a bryczki chlejowki.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 12:21:13] • [IP: 188.33.84.***]

proponuję wziąść się jeszcze za łamanie przepisów przez taksówkarzy szczególnie znaków zakazu.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 12:19:48] • [IP: 213.30.15.***]

I bardzo dobrze - jeszcze powinny byc ofoliowane jak np. w Niemczech, Portugalii itp. I przestancie biadolic o jakis suwmiarkach - jaki problem ustawic w edytorze tekstu wielkosc tabeli i czcionki, no chyba, ze rzeczywiscie zaslyszany dowcip o taksowkarzach jest prawda, tzn. co tzreba zrobic zeby zostac taksowkarzem: wyciac 3/4 mozgu, pozostawiona 1/4 jest tylko po to zeby nie robili pod siebie w taksowce...

Gość • Wtorek [20.05.2014, 12:07:29] • [IP: 80.245.184.***]

przepisy dotyczace taksowek sa ustalone na caly kraj a nie kazde miasto sobie

Gość • Wtorek [20.05.2014, 12:05:19] • [IP: 80.245.184.***]

rozumiem ze miasto zakupi komorki wszystkim taksowkarzom, mam nadzieje ze dotykowe heheh

Gość • Wtorek [20.05.2014, 11:57:14] • [IP: 92.42.113.***]

hahaha, kolejny bzdet. I nawet wiem kto go wymyślił, bo do wymyślania takich regułek to Michalska jest najlepsza. tylko że tę regułkę szybko wyśmieje i unieważni inna instancja. Czekamy teraz na przepis makazujący blondunkom przefarbowanie się na inny kolor w domyśle taki jak ma jasnie wielmożna pani vice kredensik.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 11:55:37] • [IP: 62.69.251.***]

To jest właśnie to, co nas różni od Niemców. U nich wprowadza się prawo i ono jest przestrzegane. Dlatego mają u siebie porządek i są bogaci. Na całym świecie taksówki odróżniają się zasadniczo kolorem od innych pojazdów, i to bardzo ułatwia życie. My, Polacy, jesteśmy anarchistami. Nam jest zawsze" wszystko jedno" co prowadzi do" bylejakości". Uważam, że bardzo dobrze, że dokładnie określono, jak ma wyglądać cennik. Jako klient taksówki mam prawo do rzetelnej i czytelnej informacji ile kosztuje usługa. Słusznie, że Rada zajęła się oznakowaniem i wyposażeniem taksówek w Świnoujściu.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 11:49:43] • [IP: 62.69.231.***]

Może niech jeszcze wszyscy wieszają takie same zasłony w oknach, jakie wywiesi prezydent? Normalnie Alternatywy 4.

Rozsądny • Wtorek [20.05.2014, 11:36:04] • [IP: 93.94.190.**]

i wszystkie powinny być jednego koloru, najlepiej różowe :-)

Gość • Wtorek [20.05.2014, 11:04:51] • [IP: 78.129.148.***]

Przecież te cepy z ℠ nawet nie wiedzą co to jest suwmiarka, a co dopiero nią mierzyć. Czy miasto wyśle ich na kursy?

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:58:23] • [IP: 80.245.179.***]

zaprowadzanie porządku jest bolesne

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:42:43] • [IP: 92.42.119.***]

gaz palki i kajdanki najlepiej bo w dzisiejszych czasach jest masakra co sie dzieje dlaczego nikt o tym nie mowi

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:39:59] • [IP: 92.42.119.***]

idioci i barany to wymyslili a sa przepisy dla dorozek k...a mac juz nie macie warzniejszych spraw imbecyle

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:35:16] • [IP: 80.245.180.***]

koniowi potrzebna ta uchwała

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:24:48] • [IP: 92.42.114.***]

Proponuje niebieski kolor na taksowkach, oraz jedna marke pojazdu, oraz pas o wzorze szachownicy w kolorach bialym i błękitnym(ewentualnie czarny).

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:21:39] • [IP: 18.187.1.**]

Już niedługo czerwona zaraza żmur dostanie kopa i wyleci ze stołka wraz ze swoimi przydupasami.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 10:19:11] • [IP: 88.156.233.**]

Może Straż Miejska zajmie się taksówkami stojącymi koło teatralnej, w końcu stoi tam wyraźny znak, że postój jest od 23 - 5 rano, a oni stoją tam całymi dniami.

Artur Marach • Wtorek [20.05.2014, 09:58:39] • [IP: 93.94.191.***]

jak widać chorzy psychicznie są nie tylko wśród polityków w Brukseli.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 09:54:27] • [IP: 62.69.231.***]

Akcja typu: "Co by tu jeszcze * "

Gość • Wtorek [20.05.2014, 09:54:25] • [IP: 62.69.254.***]

Czas najwyższy wziąć sie za taksówki i to w całym kraju. Nieuczciwość zwłaszcza tych niezrzeszonych, naciaganie na cenniku, kasowanie zamiast w zlotowkach to w euro i to tyle ile wybilo na liczniku, zawyżanie stawek i to nawet kilkukrotne to norma. Sam tego doswiadczyłem.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 09:54:03] • [IP: 80.245.182.***]

przepis z herbem jest nie do zrealizowania bo numer będzie miał 14 cm ale naklejka z herbem kupiona w urzędzie miasta ma tylko 13, 5 cm wiedz linii prostej nie będzie więc suwmiarek strażnikom nie trzeba kupować budżet może pozostać bez zmian strażnik będzie to widział gołym okiem KOLEJNY BÓBEL RADNYCH weście się panowie za sprawy istotne których pełno jest w tym mieście np. dlaczego dachy mają różne kolory dachówek i wielkość proponuje ustawę niech wszyscy maję takie same i strażnicy na dachy sprawdzać wielkość dachówek

Gość • Wtorek [20.05.2014, 09:52:04] • [IP: 80.245.190.**]

OBECNIE HERB MA 13, 5 cm. TRZEBA KUPIĆ NOWE KTÓRE MAJĄ 14 cm. JAK TE 5 mm MOŻE KOMUŚ W CZYMŚ POMÓC ? CENNIK, HERBY I NUMERY BOCZNE BYŁY CAŁY CZAS WIĘC W CZYM TA INNOWACJA ? NIE MA JUŻ KURSÓW NA TAXI TO TRZEBA JAKOŚ ŚCIĄGNĄĆ PIENIĄDZE OD LUDZI.

Gość • Wtorek [20.05.2014, 09:47:19] • [IP: 66.90.121.***]

O marne i głupie urzędaski, długo nie zagrzejecie dupy na stołkach, oj, nie zagrzejecie. Przecież te buce ze straży dziadowskiej nie wiedzą co to jest suwmiarka, a co dopiero nią mierzyć. Widzę, że nierobą ʝebiɛ się w bani, Słoneczko przygrzało dyńkę.

Oglądasz 26-50 z 63
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■