POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [01.05.2014, 12:59:36] • Świnoujście

Robert Karelus o współpracy z Rosjanami: Jesteśmy na siebie skazani

Robert Karelus o współpracy z Rosjanami: Jesteśmy na siebie skazani

fot. Sławomir Ryfczyński

Miasto ma podpisaną umowę partnerską z miastem Swietłyj, w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji. Czy wobec tego, co Rosja zrobiła z Ukrainą, nie powinniśmy zakończyć tej współpracy?- pyta nasz Czytelnik. - Co w ogóle ta współpraca z Rosjanami nam dała, poza wyjazdami władz na "wycieczki"?

Położone w Obwodzie Kaliningradzkim miasto Swietłyj jest jednym z miast partnerskich Świnoujścia.Miastu ani w głowie zrywanie nawiązanej współpracy.

-Współpracy Polska-Wschód,w ramach której współpracuje wielu mieszkańców naszego miasta, jest organizacją ogólnopolską, obywatelską i apolityczną - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta.- Swoje oddziały ma w innych polskich miastach, także w stolicy województwa - Szczecinie. Celem działalności stowarzyszenia jest nawiązywanie kontaktów typowo międzyludzkich pomiędzy obywatelami obu krajów, niemających nic wspólnego z polityką. Świnoujścianie, którzy są jego członkami, podkreślają, że w obecnej sytuacji zrywanie tych kontaktów pomiędzy obywatelami obu narodów mogłoby negatywnie odbić się na wspólnej przyszłości, na którą jako kraje sąsiadujące jesteśmy na siebie skazani. Jako przykład podają choćby województwa bezpośrednio graniczące z Obwodem Kaliningradzkim, w których z uwagi na obecną sytuację na Ukrainie, również nie przekreśla się bezpośrednich kontaktów ze swoimi sąsiadami; nie zmniejsza się tam ruch przygraniczny.

Rzecznik dodaje, że podobnie, jak w przypadku innych miast partnerskich nie tylko w Polsce, ale i całej Europie, celem partnerstwa miast jest apolityczna, oddolna współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych.

- Przede wszystkim na płaszczyźnie turystycznej ,kulturalnej - mówi Robert Karelus. -Wiele rodzin od lat odwiedza się nawzajem; powstają nowe przyjaźnie. Wiele osób mieszkających w Obwodzie Kaliningradzkim , z powodów historycznych, niezależnych od siebie, urodziło się w Świnoujściu. Poza tym nawiązanie i rozwiązanie umów partnerskich wymaga zgody odpowiednich instytucji państwowych odpowiedzialnych za współpracę na szczeblu regionu i samorządu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 43, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-43 z 43

Gość • Czwartek [01.05.2014, 16:59:28] • [IP: 92.24.18.**]

czegos tu nie rozumiem - jest organizacją ogólnopolską, obywatelską i apolityczną i dalej -nawiązanie i rozwiązanie umów partnerskich wymaga zgody odpowiednich instytucji państwowych odpowiedzialnych za współpracę na szczeblu regionu i samorządu.

Gość • Czwartek [01.05.2014, 16:12:11] • [IP: 88.156.235.***]

PLUTON to droga do raju, jeśli go nie masz to jesteś nikim !

Gość • Czwartek [01.05.2014, 16:10:16] • [IP: 178.238.252.***]

Tadeusz-u zasiewający ziarno putinowskiej propagandy. Zapomniałeś oczywiście dodać przez roztargnienie i wpojona przez partie miłość do braci sowieckich kto w zbrodniczy sposób rozstrzelał oficerów i nie czuje się za to w żaden sposób odpowiedzialny. I rzecz najważniejsza banderowców dawno przerobiła na ziemny nawóz liczna rzesza robali. a jako potomek rzeźników ze służby bezpieczeństwa przywieziony tu na sowieckich bagnetach jesteś tak samo wiarygodny jak owi potomkowie banderowców.

Gość • Czwartek [01.05.2014, 15:50:34] • [IP: 46.204.91.***]

Putinowski imperializm wymaga zdecydowanej reakcji całego Zachodu, w tym Polski! Nie chcemy już wąchać ruskich, brudnych onuc! Nie jesteśmy na siebie skazani, z wyjątkiem Karelusa i jemu fasolopodobnych!

Gość • Czwartek [01.05.2014, 15:49:57] • [IP: 79.186.121.**]

Ów czytelnik to chyba Ukrainiec, poczytaj sobie chłopie o tej nacji. A na marginesie to jest tej swołoczy full w Swinoujsciu i jeszcze przybywa. Nigdy Polak i Ukrainiec nie będą sobie" bliscy" choćby nie wiem jak nasze władze tego chciały!

Gość • Czwartek [01.05.2014, 15:42:44] • [IP: 62.69.251.***]

Proponuję, żeby sformować brygadę z takich czytelników i ruszyć na Moskwę. Może Putin umrze ze śmiechu.

GośćWyspiarz • Czwartek [01.05.2014, 15:07:01] • [IP: 178.238.249.***]

Czerwona brać na tym forum chętnie by s powrotem przyjęła by swoich sowieckich promotorów i oddała by im cześć.

Gość • Czwartek [01.05.2014, 14:37:13] • [IP: 88.156.233.***]

tzn, że jak się nie podoba to powinni podpisać umowę z Massachusetts...

Tadeusz • Czwartek [01.05.2014, 14:34:35] • [IP: 178.238.246.**]

Radzę temu" czytelnikowi" tak zatroskanemu o Ukrainę, aby poczytał co nieco historii o tej wymagającej" troski" Ukrainie.Tan Ukraina sama sobie zgotowała taki los jaki teraz doświadcza.Aż dziw bierze, że nagle znalazło się tylu jej wielbicieli.Ukraińcy, to naród niereformowalny od wieków.O zbrodniczym systemie jaki pokazali ci" biedacy" w latach 1939-1945 wobec ludności polskiej na terenach Wołynia, a później również na terenach polskich niech świadczy liczba pomordowanych w sposób niewyobrażalny naszych rodaków tylko za to, ze byli polakami!Nigdy za te zbrodnie nie przeprosili narodu polskiego.Ten" zatroskany" czytelnik powinien psłuchać co na temat Ukraińców mają do powiedzeni ci, którzy tylko cudem uniknęli śmiercizadawanej przez tych" nieszczęśników".Nigdy nie zaufam tym potomkom banderowców!

Gość • Czwartek [01.05.2014, 14:08:56] • [IP: 62.69.203.***]

Durny czytelnik - głupie pytanie a pozatym ta ukraina wielu wyjdzie jeszcze bokiem...

Gość • Czwartek [01.05.2014, 14:04:15] • [IP: 80.245.189.***]

Ukraina ma to na co zaslorzyla...my sie jakos wygrzebujemy z bagna oni wszystko przeje...Z Rosja spokojnie interesy robic a nie na sile walczyc:Z NATO konwencjonalnie nie maja szans wiec bez przeady z tym zagrozeniem.

RP • Czwartek [01.05.2014, 14:02:00] • [IP: 80.245.178.**]

Churchill powiedział, nie ma wiecznych wrogów, wieczny jest interes państwa, ale nasi politycy tego nie pojmą.

Gość • Czwartek [01.05.2014, 13:51:24] • [IP: 80.245.190.*]

Nie przyjadą czasem pośpiewać w naszej Muszli ?

Gość • Czwartek [01.05.2014, 13:40:59] • [IP: 80.245.182.**]

najgorsi są ci rusofoby to oni mieszaja

Gość • Czwartek [01.05.2014, 13:38:51] • [IP: 62.69.253.***]

współpracę powinnismy zakonczyć, po podpisaniu paktu Ribentrop-Mołotow, bo od tego się zaczeło.ten pakt to było przyzwolenie stalina na wojnę, tylko stalin nie przewidział, że hitler dobierze się do skóry Rosji, a potem [poszło jak po bandzie, wiec dla Polaków nie ma takiej opcji, że jeste śmy skazani, nie, mamy ich traktowac tak jak oni nas, tak samo i Niemców, bo pamietajmy, że dwie czarne i czerwone wrony się dokadaj, aby dokopać nam!

Gość • Czwartek [01.05.2014, 13:38:34] • [IP: 92.42.116.***]

Władze się zmieniają, ustroje i nastroje polityczne, ale narody pozostaną obok siebie niezależnie od wszystkiego. Musimy pokazać światu, że niezależnie od rozrabiactwa polskich władz, naród nie zgadza się ani nie popiera takiego awanturnictwa. To, co się dzieje na Ukrainie, to tylko walka USA z Rosją. Mieszanie się tam Polski jest piramidalną głupotą. Ale będąc wasalami USA, musimy, prawda?

troll • Czwartek [01.05.2014, 13:20:23] • [IP: 138.124.53.**]

Ważne że Oni chcą jeszcze współpracować, po tych wystąpieniach naszych władz centralnych. Współpraca z silnym zawsze przynosi korzyści, chociaż niektórzy woleli by współpracę z Burkina Faso, nie obrażając w/w, chociaż mało kto wie gdzie to leży...

Gość • Czwartek [01.05.2014, 13:09:10] • [IP: 92.42.114.**]

Zabrać Rosji rejony, które z nami graniczą i nie będziemy z nimi sąsiadami raz na zawsze, jeśli państwa dawnego ZSRR utrzymają swą niepodległość ;-)

Oglądasz 26-43 z 43
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■