POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [26.03.2014, 06:59:23] • Świnoujście

W co przebiorą naszych dorożkarzy? Czekamy na wyniki konkursu

W co przebiorą naszych dorożkarzy? Czekamy na wyniki konkursu

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

Słomkowe kapelusze lub cylindry. Płaszcze z dużymi kołnierzami, koszule z kamizelkami i krótkie spodenki. Już niedługo dowiemy się, co będą nosić świnoujscy dorożkarze. Dotychczasowy ich strój nie podobał się władzom. Teraz ma być elegancko.

Miasto ogłosiło konkurs na projekt renowacji świnoujskich dorożek oraz ubioru powożących nimi. Projekt renowacji bryczek ma obejmować poprawę ich wyglądu, estetyki, uprzęży oraz innego osprzętu i wyposażenia na bazie istniejących dorożek - informował ogłaszając konkurs magistrat.-Ważne też, by nawiązywał do charakteru miasta. Propozycje ubioru woźnicy powinny uwzględniać wariant letni oraz wiosenno-jesienny.

Zgłoszono osiem propozycji ze Świnoujścia, Szczecina i Wrocławia. Ostatecznego wyboru projektu ,według którego uszyte będą stroje, dokona komisja konkursowa do końca miesiąca.

- Jej obrady są tajne, więc nie można aktualnie przedstawić wizualizacji projektów - twierdzi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. - Mogę tylko zdradzić , że są bardzo ciekawe. Obejmują stroje zimowe i letnie. Są w nich kapelusze słomkowe, ale i cylindry. W lecie dorożkarze mogliby jeździć przykładowo w...krótkich spodenkach, w koszulach z kamizelkami, w zimie w płaszczach z dużymi kołnierzami, stylizowanymi na strój przedwojennych powożących. Ogólnie dominuje kolorystyka biała, żółta i niebieska.

Komisja konkursowa będzie oceniała zgłoszone prace pod względem oryginalności pomysłu, nawiązania do charakteru miasta, sposobu prezentacji oraz wrażeń artystycznych . Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody w wysokości 2,5 tys. złotych za pierwsze miejsce, 1 tys. złotych za drugie i 500 złotych za trzecie.

Prace oceni komisja konkursowa złożona z dziesięciu członków (architekci, plastycy, młody świnoujski projektant Piotr Popiołek, przedstawiciele wydziału ochrony środowiska i leśnictwa oraz promocji, turystyki, kultury i sportu, no i sami dorożkarze zrzeszeni w Stowarzyszeniu „Pegaz”).

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 49, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-49 z 49

Gość • Środa [26.03.2014, 12:06:19] • [IP: 62.69.241.***]

jeszcze taxówkami mogliby się zająć, ze też nie ma jakiś przepisów, przecież do niektórych, i to zrzeszonych normalnie strach wsiąść. Już 2 razy nie wsiedliśmy do zamówionej taxówki bo byla tak zdezelowana a z jednej wysiedliśmy bo w środku okrutnie śmierdziało papierosami.

Gość • Środa [26.03.2014, 11:48:52] • [IP: 62.69.251.**]

Porażający pomysł Michalskiej, to Miasto zostało już tak zepsute beton placem, beton parkiem, rondami, bałaganem na każdym kroku, targowiskiem starzyzną (zwanym pchlim targiem) w centrum. .. a teraz pomysł w przebieranie dorożkarzy! Żenada!

Gość • Środa [26.03.2014, 11:34:03] • [IP: 62.69.231.***]

Powinni jeździć karetami

Gość • Środa [26.03.2014, 11:04:53] • [IP: 37.31.34.***]

Japonka wymyśli pulowerki dziargane na szydelku.

Gość • Środa [26.03.2014, 11:02:11] • [IP: 93.94.187.***]

Przebrac dorozkaza za konia

Gość • Środa [26.03.2014, 10:52:57] • [IP: 88.156.235.**]

Ubiór na pewno ważny ale nie tylko!Ważne tez jest żeby dorożka wyglądała jak dorożka a nie tak jak wiele wehikułów które widzimy na naszych ulicach!Bo w wielu przypadkach są to drewniane pudła z kołami od fiata 126.Czy ktoś sprawdza te pseudo-dorożki pod katem bezpieczeństwa i dopuszcza je do ruchu drogowego!Jak to jest w przypadku jakieś kolizji drogowej?Czy ci wozacy i ich furmanki mają jakieś ubezpieczenie?Trzeba też tym wozakom uświadomić że jak już założą te uniformy to muszą być też czyści, ogoleni i trzeźwi.Tak samo konie powinny być czyszczone a dorożki myte! Widziałem kiedyś rodzinę na takiej dorożce gdzie wszyscy korzystali z tej atrakcji mając zakryte nosy-nic dziwnego bo za jadącą dorożką ciągnął się fetor jak z odkrytego szamba!Dobrze by było gdyby ten problem podnieść tak żeby ci ludzie to w końcu pojęli!Przydałby się jakiś podstawowy kurs higieny dotyczący koni i tych wozaków!Piszę wozaków bo dorożkarz to była kiedyś szanowana profesja a tym naszym na kozłach ich pudeł jeszcze do tego daleko.

Gość • Środa [26.03.2014, 10:36:53] • [IP: 62.69.252.***]

BUDDA GORA !

Gość • Środa [26.03.2014, 10:31:26] • [IP: 62.69.229.**]

mam dwie propozycje. Pierwsza, to klasyczny dres. Druga - klasyczny ubiór rybaka łodziowo-kutrowego: kaptur, płaszcz i gumowce.

Gość • Środa [26.03.2014, 10:27:35] • [IP: 80.55.205.***]

Ja się zastanawiam w co należałoby przebrać urzędasa, który zezwala na ruch dorożek po ulicy Wojska Polskiego? Może w kaftan bezpieczeństwa?

Gość • Środa [26.03.2014, 10:11:32] • [IP: 80.245.182.***]

Dresy ortalionowe.strój uniwersalny.

Gość • Środa [26.03.2014, 09:46:06] • [IP: 62.69.252.***]

Do jakiego charakteru miasta? To miasto utraciło charakter dzięki Żmuromichalskiej. hehe dzieki mnie zatracilo pozdrawiam

Gość • Środa [26.03.2014, 09:40:58] • [IP: 46.76.46.***]

TYLKO sutanny i piuski. ..ale we wzorki łowickie !!

Gość • Środa [26.03.2014, 09:39:09] • [IP: 83.23.139.**]

Dorożki są wyposarzone i w światła i hamulec nie znacie się nie popatrzycie a głupoty wypisywać tylko potraficie.

Gość • Środa [26.03.2014, 09:21:31] • [IP: 80.245.191.***]

Dorożka to lekki pojazd konny. Pojawiła się w połowie XIX wieku, używana była jako środek transportu miejskiego. Obecnie używana jako atrakcja turystyczna. to co te konie ciągną na pewno nie jest dorożką

Gość • Środa [26.03.2014, 09:19:47] • [IP: 80.245.191.***]

jakich dorożkarzy jakie dorożki to coś na kołach od nie wiadomo czego szkoda tylko tych koni

Gość • Środa [26.03.2014, 09:02:10] • [IP: 62.69.251.***]

Ubiór - ważna rzecz. Ale kto sprawdza bezpieczeństwo tych dorożek? Kto dopuszcza je do ruchu drogowego? Żadnych świateł, kierunkowskazów, żadnych hamulców. Rower musi spełniać pewne wymogi, a dorożka przewożąca ludzi - nie?! Czy te dorożki przechodzą przeglądy? Nic na to nie wskazuje. Czy dorożkarze posiadają prawo jazdy na pojazd zaprzęgowy?

Gość • Środa [26.03.2014, 08:12:23] • [IP: 10.52.182.**]

A ja proponuje zamianę miejsc, koń na dorożkę, a dorożkarz w uprząż. To dopiero atrakcja.

Gość • Środa [26.03.2014, 08:08:52] • [IP: 193.110.130.***]

Do Gość • Środa [26.03.2014, 07:18:49] • [IP: 80.245.191.***] - to woźnicy powinno zależeć żeby wyglądać przyzwoicie (zarówno on jak i jego dorożka). Jeśli kiedykolwiek, gdziekolwiek podróżowałeś to wiesz, że zawsze dorożki i dorożkaże są" ujednoliceni", np. Kraków, La Valetta na Malcie, oraz wiele innychw wielu miastach Europy

Gość • Środa [26.03.2014, 08:08:38] • [IP: 62.69.251.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Środa [26.03.2014, 07:57:44] • [IP: 66.90.121.***]

Do jakiego charakteru miasta? To miasto utraciło charakter dzięki Żmuromichalskiej.

Gość • Środa [26.03.2014, 07:39:02] • [IP: 178.240.41.***]

Wreszcie ta hołota furmańska będzie jakoś wyglądała ale nie za długo bo szybko te uniformy zagnoją.Wszystkich furmanów powinni z miasta pogonić na wieś bo w mieście paskudzą a na wsi to by przynajmniej urzynali glebę zarówno konie jak i ich właściciele.

Gość • Środa [26.03.2014, 07:18:49] • [IP: 80.245.191.***]

Ale czy te stroje będą obowiązkowe? A jak woźnica nie założy takiego stroju to co?

Gość • Środa [26.03.2014, 07:13:14] • [IP: 37.8.215.***]

A tak dokładnie, to czy w Świnoujściu potrzebne są dorożki ? Miasto małe i wszędzie blisko...

Gość • Środa [26.03.2014, 07:02:56] • [IP: 72.15.236.**]

do nich najlepiej pasuja kufajka i gumofilce no i jabol w kieszeni

Oglądasz 26-49 z 49
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■