Obserwuj objawy – reaguj na czas
Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki. Pojawiają się bóle kości, mięśni i stawów, dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Grypie towarzyszyć mogą również rzadziej spotykane objawy, takie jak ból brzucha i biegunka. Jest to efekt zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit wywołany przez wirusa.
W przypadku grypy trzeba być bardzo ostrożnym. U osób starszych objawy mogą przybrać zupełnie inną postać. Otępienie, zaburzenia świadomości i zaburzenia równowagi to objawy neurologiczne wynikające z zapalenia wyściółki naczyń krwionośnych, a także naczyń mózgowych – dodaje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Wirus grypy A/H1N1 posiada zdolność atakowania zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Zwiększa się wówczas niebezpieczeństwo wirusowego zapalenia oskrzeli lub płuc. W takich przypadkach, do typowych objawów dołączają duszność, bóle w klatce piersiowej, przyspieszony oddech czy uporczywy kaszel.
Gdy grypa zaatakuje… Lecz się świadomie!
Jak tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, mimo rosnącej wiedzy Polaków na temat przeziębienia i grypy, wciąż nie potrafimy unikać niebezpiecznych błędów. Niepoprawne postępowanie, zamiast leczyć i łagodzić objawy, może wywołać dodatkowe, niekiedy poważniejsze dolegliwości.
Aby ich uniknąć, warto przestrzegać podstawowych zasad:
nie stosuj antybiotyków, ponieważ nie działają na wirusy grypy
nie łącz leków bez konsultacji z lekarzem – między niektórymi mogą zachodzić niepożądane interakcje zawsze zwracaj uwagę na substancje czynne leku – w wielu produktach leczniczych o różnych nazwach mogą znajdować się te same substancje, które łatwo przedawkować jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, nie przyjmuj leków bez konsultacji z lekarzem
zawsze czytaj informacje zamieszczone w ulotce leku
Wciąż popularna jest nieprawdziwa opinia, że przyjęcie antybiotyku przy grypie to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. Tymczasem, działające na bakterie antybiotyki nie wyleczą wirusowej grypy – jedynie zniszczą fizjologiczną florę bakteryjną organizmu. Istnieje również przekonanie, że jednoczesne stosowanie wielu leków objawowych przyspiesza powrót do zdrowia. W rzeczywistości to prosta droga do zatrucia i niepożądanych interakcji lekowych. Przekraczanie dozwolonych dawek i łączenie wielu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych może skutkować uszkodzeniem błony śluzowej żołądka czy dysfunkcją nerek i wątroby.
Leczenie na własną rękę jest szczególnie przeciwwskazane u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby np. astmę, cukrzycę czy choroby serca. Wówczas, przyjmowanie przeciwgrypowych leków objawowych może prowadzić do poważnych konsekwencji, związanych z niepożądanymi reakcjami leków – dodaje dr Paweł Grzesiowski.
Wiedza jest najważniejsza
Badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę” na zlecenie marki Theraflu pokazują, że 29% osób uważa Internet za wiarygodne źródło informacji1. Ważne jest jednak, aby zawsze sięgać po sprawdzone materiały. Edukacyjna strona internetowa www.zwalczmygrype.pl zawiera eksperckie porady i tematyczne informacje o grypie i przeziębieniu. Na stronie dostępna jest również interaktywna mapa Polski, która na bieżąco wskazuje regiony zagrożone atakiem grypy.