POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [28.02.2014, 16:23:51] • Polska

Ekspert radzi: grypę lecz świadomie!

Ekspert radzi: grypę lecz świadomie!

fot. Organizator

Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę”, 62% Polaków twierdzi, że potrafi odróżnić grypę od przeziębienia. Nie jest to jednak optymistyczny wynik, ponieważ tylko 46% z nas jest w stanie poprawnie wymienić konkretne objawy grypy1. Wiedza Polaków na temat obu infekcji wciąż jest niewystarczająca. Jak zatem rozpoznać objawy choroby i leczyć się świadomie?

Obserwuj objawy – reaguj na czas
Grypa charakteryzuje się nagłym wystąpieniem wysokiej gorączki. Pojawiają się bóle kości, mięśni i stawów, dreszcze oraz uczucie ogólnego rozbicia. Grypie towarzyszyć mogą również rzadziej spotykane objawy, takie jak ból brzucha i biegunka. Jest to efekt zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit wywołany przez wirusa.

W przypadku grypy trzeba być bardzo ostrożnym. U osób starszych objawy mogą przybrać zupełnie inną postać. Otępienie, zaburzenia świadomości i zaburzenia równowagi to objawy neurologiczne wynikające z zapalenia wyściółki naczyń krwionośnych, a także naczyń mózgowych – dodaje dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Wirus grypy A/H1N1 posiada zdolność atakowania zarówno górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Zwiększa się wówczas niebezpieczeństwo wirusowego zapalenia oskrzeli lub płuc. W takich przypadkach, do typowych objawów dołączają duszność, bóle w klatce piersiowej, przyspieszony oddech czy uporczywy kaszel.

Gdy grypa zaatakuje… Lecz się świadomie!
Jak tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, mimo rosnącej wiedzy Polaków na temat przeziębienia i grypy, wciąż nie potrafimy unikać niebezpiecznych błędów. Niepoprawne postępowanie, zamiast leczyć i łagodzić objawy, może wywołać dodatkowe, niekiedy poważniejsze dolegliwości.
Aby ich uniknąć, warto przestrzegać podstawowych zasad:
nie stosuj antybiotyków, ponieważ nie działają na wirusy grypy
nie łącz leków bez konsultacji z lekarzem – między niektórymi mogą zachodzić niepożądane interakcje zawsze zwracaj uwagę na substancje czynne leku – w wielu produktach leczniczych o różnych nazwach mogą znajdować się te same substancje, które łatwo przedawkować jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, nie przyjmuj leków bez konsultacji z lekarzem
zawsze czytaj informacje zamieszczone w ulotce leku
Wciąż popularna jest nieprawdziwa opinia, że przyjęcie antybiotyku przy grypie to gwarancja szybkiego powrotu do zdrowia. Tymczasem, działające na bakterie antybiotyki nie wyleczą wirusowej grypy – jedynie zniszczą fizjologiczną florę bakteryjną organizmu. Istnieje również przekonanie, że jednoczesne stosowanie wielu leków objawowych przyspiesza powrót do zdrowia. W rzeczywistości to prosta droga do zatrucia i niepożądanych interakcji lekowych. Przekraczanie dozwolonych dawek i łączenie wielu leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych może skutkować uszkodzeniem błony śluzowej żołądka czy dysfunkcją nerek i wątroby.
Leczenie na własną rękę jest szczególnie przeciwwskazane u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby np. astmę, cukrzycę czy choroby serca. Wówczas, przyjmowanie przeciwgrypowych leków objawowych może prowadzić do poważnych konsekwencji, związanych z niepożądanymi reakcjami leków – dodaje dr Paweł Grzesiowski.

Wiedza jest najważniejsza

Badania przeprowadzone w ramach kampanii edukacyjnej „Zwalczmy grypę” na zlecenie marki Theraflu pokazują, że 29% osób uważa Internet za wiarygodne źródło informacji1. Ważne jest jednak, aby zawsze sięgać po sprawdzone materiały. Edukacyjna strona internetowa www.zwalczmygrype.pl zawiera eksperckie porady i tematyczne informacje o grypie i przeziębieniu. Na stronie dostępna jest również interaktywna mapa Polski, która na bieżąco wskazuje regiony zagrożone atakiem grypy.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■