iswinoujscie.pl • Niedziela [29.12.2013, 08:46:23] • Region
Wielkie zasoby wody w rejonie Kodrąbka i Kołczewa

fot. ikamien.pl
Zbadano już zasoby wód podziemnych w Kodrąbku i Kołczewie. Planuje się, że z tych ujęć będą korzystać gminy: Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin oraz Świnoujście. Nie wszystkim się podoba, że tę wodę będą pili także mieszkańcy naszego miasta.
Od lipca do września 2013 r. wykonano podstawowe roboty geologiczne, by udokumentować zasoby eksploatacyjne wód podziemnych projektowanych ujęć wody Kodrąbek i Kołczewo. Miałyby z nich korzystać gminy: Dziwnów, Międzyzdroje, Wolin oraz miasto Świnoujście.

fot. ikamien.pl
Informację na ten temat przedstawił 19 grudnia, na sesji rady miejskiej w Wolinie Rafał Wolny, przewodniczący zarządu Związku Gmin Wyspy Wolin.
Wykonanych zostało m.in. 5 nowych otworów obserwacyjnych (piezometrów); 17 otworów rozpoznawczych koronką rdzeniową o średnicy 132 mm; 17 otworów rozpoznawczych średnicą ok. 500 mm oraz ich zabudową kolumną filtracyjną 300/330 mm.

fot. Andrzej Ryfczyński
Odwierty w rejonie ujęcia Kodrąbek wykazały istnienie rozprzestrzenienia warstwy wodonośnej w kierunku wschodnim od Szmancu, do granicy kompleksu leśnego oraz dużego rozprzestrzenienia użytkowego w kierunku zachodnim (w kierunku Wolińskiego Parku Narodowego). Wykonane pompowania pomiarowe w otworach rozpoznawczych potwierdziły wydajności poszczególnych otworów od 18-40 m3/h, przy czym wydajności w przedziale 30-40 m3/h osiągnięto w 10 otworach.
Natomiast roboty wiertnicze wykonane w rejonie ujęcia Kołczewo nie potwierdziły dotychczasowego rozpoznania hydrogeologicznego. Zakładano, że istnieje jedna warstwa wodonośna oraz płytkie starsze podłoże z wodami słonymi. Stwierdzono tymczasem trzy poziomy wodonośne, związane z akumulacją osadów piaszczystożwirowych w różnych okresach interglacjalnych (międzylodowcowych).

fot. Andrzej Ryfczyński
Pompowania pomiarowe otworów rozpoznawczych wody podziemnej Kołczewo wykazały istnienie wydajności poszczególnych otworów od 18-55 m3/h (w zależności od ujętego poziomu, czy depresji otworowej 7,50-11,0 m. Wykonane pompowanie zespołowe 6 otworów rozpoznawczych ujęcia Kołczewo nie wpłynęła na zmianę przepływu Lewińskiej Strugi oraz na obniżenie poziomu wody jezior - informował przewodniczący.
- Zakładany efekt końcowy przewidujący dokumentowanie zasobów eksploatacyjnych wód podziemnych ujęcia Kodrąbek w ilości 400 m3/h oraz ujęcia Kołczewo w ilości 200 m3/h znajduje potwierdzenie w wynikach dotychczas wykonanych robót wiertniczych i pompowań pomiarowych –zakończył swoje wystąpienie Rafał Wolny.
Radni po wysłuchaniu informacji mieli wiele szczegółowych pytań. Pytano m.in. dlaczego z zasobów wody Wyspy Wolin korzystać ma także Świnoujście.
- Dlatego, że wody podziemne stanowią własność państwa i to państwo decyduje, kto i z jakich zasobów wody powinien korzystać – stwierdził Rafał Wolny.
źródło: www.iswinoujscie.pl
etaam, niemiecka woda tez dobrze smakuje
DO goscia z niedzieli, IP+229 czy masz gosciu dokument na potwierdzenie twojej tezy ze pod ZALEW SZCZECINSKIM sa zasoby wody, kompletna bzdura to co piszesz, zaciagni wiedzy u zroda czyli u geologow
Nic nowego. Sprawa znana od dziesiątków lat. Ale te zasoby to żadna rewelacja. Wg. tego co podaje autor, te wielkości to obecna zasoby miasta Świnoujścia. W szczycie poborów letnich prawie całkowicie wykorzystywane. Coś słabe wyniki tych badań!
Świnoujście nie będzie korzystało z tej wody, gmina ma bliżej do Niemiec, a wody spod wyspy Wolin będą służyły mieszkańcom tej wyspy, proste. Państwo decyduje, a nie pan Rafał W.
Własność państwa
W myśl przepisu art. 10 ust. 1a Prawa wodnego; wody morza terytorialnego, morskie wody wewnętrzne, śródlądowe wody powierzchniowe płynące oraz wody podziemne stanowią własność Skarbu Państwa. Wody te nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, a korzystanie z tych wód odbywa się wyłącznie na podstawie przepisów Prawa wodnego. Przepis dotyczący własności wód morza terytorialnego, morskich wód wewnętrznych i wód podziemnych jest jednoznaczny i nie powinien budzić żadnych wątpliwości.
Całe szczescie ze w Wolinie mają paru madrych radnych i mieszkańców, którzy nie zadaja głupich pytań bo zdają sobie sprawę, że przy obsłudze ujęć wody, przepompowni itd. zatrudnienie moze znaleźć ze 20-30 osób czyli bedzie to największy niebudzetowy zakład pracy w gminie Wolin.
Ci radni ze wsi niech się tak nie pazeżą, bo przyjadę, zatruję wodę i nikt nie będzie miał.
Jak się coś nie podoba ZKA wsiórom, to zabronić im pracy w Świnoujściu.
Kościół dał, ale hołota ze Świnoujścia będzie dalej pić szczochy.
jak pociągną wodę w sezonie to ch.. strzeli cały park narodowy
Wystarczy nasze dotychczasowe ujęcia wody pogłębić ok.100 metrów a będziemy mieć wodę oligoceńską. ...bez drogiego uzdatniania wody.
Gość • Niedziela [29.12.2013, 09:25:57] • [IP: 95.129.226.***] Nie państwo decyduje, tylko kościół.----NIE JESTES NORMALNY? Uwłaczasz godności katolików, pamiętaj ze władze na ziemi ludziom dał BÓG, dlatego władza rozdziela! masz problem to sie oflaguj i pisz do Trybunału :)))
Ależ mi odkrycie, jeszcze w latach 80-tych na terenie tzw., , Szmancu" były prowadzone próbne odwierty. Przy leśnej drodze z Warnowa do Dargobądza jeszcze parę lat temu na łąkach Szmancu przy granicy lasu były widoczne rury z bitych czy drążonych odwiertów.
Gość Niedziela [29.12.2013, 12:06:17] [IP: 83.25.244.***] - Gdyby nie Szczecin, to nie bylibyśmy taką czarną dziurą w dupie i wsią zabitą dechami, gdzie psy ch*mi wodę piją. Lepiej siedź tam w tym swoim Szczecinie leżącym nad Morzem.
Ja pamiętam jak 12 lat temu Możejko wskazywał na bliskość dużych zasobów wody dobrej jakości w Kodrąbku ale radni nie byli zainteresowani wsparciem.
to, że kilkudniowy pobór wody nie wpłynął na rzeczkę czy jeziorko nie oznacza jeszcze, że intensywny pobór na dłuższą metę nie wykończy lasów czy jakichś akwenów. Jak zwykle brakuje u naszych decydentów myślenia perspektywicznego. A ponoć pod zalewem są spore zasoby wody, czyżbyśmy się bali naszych odwiecznych przyjaciół? Jakoś oni mieli nas głęboko w życi, jak ciągnęli tę swoją rurę.
Do IP: 225.***- Jeszcze dużo wody upłynie w Świnie, zanim obecne Władze Świnoujścia zaczną myśleć KOMPLEKSOWO. Ten widoczny NIEDOWŁAD sporo nas kosztuje.
Gość • Niedziela [29.12.2013, 11:43:12] • [IP: 95.129.225.***] Mowa trawa, szkoda ze tego nie zrobił jak był prezydentem, wtedy za bardzo był zaangażowany w walkę z bombami mulnikowymi i inne prywatne swoje wojny.
Gość Niedziela [29.12.2013, 10:31:37] [IP: 62.69.231.***] Przypominam, że gdyby nie miasto Szczecin, to nie byłoby was na mapie Polski, w sumie szkoda że jesteście. A ludziom z powiatu Kamieńskiego nie dziwie się, na" Bieliki" nie mogą wjeżdżać..., a przecież promy funkcjonują ze pieniądze WSZYSTKICH podatników, pozdrawiam.
Pomnik dla Możejki !
nie da się ukryć, że p.Stanisław Możejko dawno temu mówił o tym aby wraz z gazociągiem pociągnąć rurę na wodę pitną właśnie z okolic Kodrąbka. Teraz na nowo trzeba będzie tworzyć dokumentację, zezwolenia, pozwolenia, projekty itd. itp.
Kto jeździ rowerem ten dużo widzi.Maksyma ta sprawdziła się, gdy przejeżdżałem przez wspomniany Szmanc.Tuż przy drodze bije najprawdziwsze źródełko!Korzysta z niego zwierzyna leśna o czym świadczą liczne odciski racic w podmokłym gruncie.
O to właśnie chodzi, żeby koniec z końcem związać.
Jak zwykle polskie-katolickie podejście, nie dać, wyzwać oszkalować.