POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [22.12.2013, 21:28:26] • Europa

Uwaga nadchodzi

W Wigilię do wybrzeży Europy dotrze jeden z najgłębszych niżów ostatnich wielu lat. Przyniesie ze sobą gigantyczne fale sztormowe, huraganowe wiatry i ulewne deszcze.

W tym sezonie znad Atlantyku nad Europę docierają nadzwyczaj głębokie niże. Świadczą one o panowaniu cyrkulacji strefowej, która zapewnia m.in. w Polsce aurę typową dla jesieni, a nie zimy.
Do wybrzeży Irlandii i Szkocji zbliża się orkan o imieniu Teodoryk, który jest znacznie potężniejszy od pamiętnego orkanu Ksawery sprzed ponad 2 tygodni.

Zgodnie z prognozami w Wigilię w rejonie zachodnich wybrzeży Szkocji ciśnienie w jego centrum spadnie do 930 hPa i będzie najniższym w tym regionie od bardzo wielu lat.

Dotychczas ciśnienie nie przekraczało tam dolnej granicy 950 hPa. Tak niskie ciśnienie oznacza gwałtowne wiatry, które na Atlantyku mogą przekraczać 150 km/h.

Na lądzie wiać będzie słabiej, ale mimo to wiatr i tak przekroczy granicę bezpieczeństwa i może stanowić poważne zagrożenie dla mieszkańców. W Irlandii i Wielkiej Brytanii wichury rozpoczną się w poniedziałek (23.12) rano i będą z biegiem godzin przybierać na sile.

Apogeum spodziewane jest od godzin popołudniowych. Wówczas porywy południowego i południowo-zachodniego wiatru mogą dochodzić do 100-110 km/h, a lokalnie do nawet 120 km/h.

Wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek (23/24.12) wichury obejmą także Francję, Belgię, Holandię, Danię oraz zachodnie i północne Niemcy. Przeważnie wiać będzie od 80 do 100 km/h, ale nad morzem porywy mogą sięgać 120-130 km/h.

Najpotężniejszych wichur spodziewamy się na wodach Kanału La Manche między północą a wczesnym porankiem. Wiatr może osiągać nawet 130-150 km/h. Największego przypływu sztormowego oraz przeszło 10-metrowych fal oczekuje się wzdłuż południowych i zachodnich wybrzeży głównej wyspy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

W Wigilię po południu wiatr zacznie słabnąć i zanikać. Najdłużej utrzyma się od Francji przez kraje Beneluksu po Niemcy i Danię, gdzie przez całą Wigilię będzie wiać do 80 km/h. Wichurom będą co jakiś czas towarzyszyć intensywne opady deszczu.

Nie są to dobre wieści akurat podczas świąt, jednakże z pogodą igrać nie można i trzeba się odpowiednio przygotować na żywioł. W całej Irlandii i Wielkiej Brytanii obowiązuje pomarańczowy alarm pogodowy.

Meteorolodzy stosują trzy kolory dla określenia stopnia zagrożenia. Żółty oznacza "bądź świadomy", pomarańczowy "bądź przygotowany", a najwyższy czerwony "podejmij działanie".

Podróżujący transportem lotniczym, kolejowym lub morskim powinni liczyć się z utrudnieniami, dlatego wcześniej należy sprawdzić lokalne prognozy oraz informacje władz o bieżącej sytuacji.

Dotyczy to również podróży lotniczych i morskich z polskich miast do krajów zachodniej i środkowo-zachodniej Europy. Z powodu niepogody ruch lotniczy i morski może zostać ograniczony, a my nie dotrzemy na święta na czas. W Polsce w święta też będzie wiać, ale na szczęście niegroźnie.

Media znów opanuje głupota.

(Jasek Sobota)


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Piątek [27.12.2013, 09:52:28] • [IP: 62.69.231.***]

Dobrze, że już się ten cyrk skończył.

Gość • Poniedziałek [23.12.2013, 02:11:05] • [IP: 80.245.189.***]

Niektóre już opanowała :-))) wesołych świąt !!

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W kolejnych tygodniach tunel będzie również wyłączany z ruchu w następujących terminach: - 14/15 listopada 2025 - 21/22 listopada 2025 - 28/29 listopada 2025 - 05/06 grudnia 2025 - 12/13 grudnia 2025 - 19/20 grudnia 2025. ■ W Albi, we Francji, odbyły się Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym - Karolina Romańska: 201,293 km (oficjalny scratch), 174. open, 5. wśród Polek ■ Przejedziemy całą S3! Dwujezdniowa ekspresówka od Świnoujścia aż do granicy z Czechami! ■ W niedzielę 26 października 2025 r., o godzinie 11.45 z Placu Mickiewicza wystartuje Masa Krytyczna - Świnoujście na Rowery. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Świnoujście oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz". Rowerowy przejazd po mieście odbędzie się po raz 24. Trasa dostępna jest na załączonej mapie. Rowerzyści będą mieli do pokonania dystans o długości ok. 3,5 km. Przewidywany czas przejazdu wyniesie około 30 minut ■