POGODA

Reklama


Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedzia³ek [09.12.2013, 16:06:31] • Polska

Zwrot VAT za materia³y budowlane – zmiany w 2014 roku

Dotychczasowe zasady zwrotu VAT na materia³y budowlane obowi±zuj± tylko do koñca tego roku. Od 2014 roku nast±pi istotna zmiana w tych zasadach. Zniknie m.in. mo¿liwo¶æ uzyskania zwrotu VAT za materia³y u¿yte do remontu i budowy domów wiêkszych ni¿ 110 metrów kwadratowych.

Z dniem 31 grudnia br. przestanie obowi±zywaæ dotychczasowa ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków zwi±zanych z budownictwem mieszkaniowym. Od 1 stycznia 2014 roku obowi±zywaæ bêdzie nowa ustawa o pomocy pañstwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez m³odych ludzi.

Zachowane bêd± prawa nabyte Osoby fizyczne, które zakupi± materia³y budowlane, o których mowa w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków zwi±zanych z budownictwem mieszkaniowym do koñca br., nadal bêd± mia³y prawo ubiegaæ siê po 31 grudnia 2013 r. o zwrot czê¶ci poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach, wed³ug nastêpuj±cego harmonogramu.
1. od 1 maja 2004 do 31 grudnia 2005 r. – wniosek sk³ada siê na nie pó¼niej ni¿ do 31 grudnia 2014 r.;
2. od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2007 r. – wniosek sk³ada siê na nie pó¼niej ni¿ do 31 grudnia 2015 r.;
3. od 1 stycznia 2008 do 31 grudnia 2009 r. – wniosek sk³ada siê na nie pó¼niej ni¿ do 31 grudnia 2016 r.;
4. od 1 stycznia 2010 do 31 grudnia 2011 r. – wniosek sk³ada siê na nie pó¼niej ni¿ do 31 grudnia 2017 r.;
5. od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013 r. – wniosek sk³ada siê na nie pó¼niej ni¿ do 31 grudnia 2018 r.
W przypadku, gdy powy¿szy wniosek z³o¿ony zostanie po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2013 r., limity kwoty zwrotu obliczone zostan± zgodnie z zasadami obowi±zuj±cymi w 2013 roku i dotyczyæ bêd± okresów liczonych od dnia z³o¿enia tego wniosku do dnia 31 grudnia 2018 r.
Warunkiem pozostaje nadal udokumentowanie wydatków faktur± wystawion± dla osoby fizycznej.
Do spraw dotycz±cych zwrotu VAT wszczêtych i niezakoñczonych przed dniem 1 stycznia 2014 roku bêd± mia³y zastosowanie dotychczasowe zasady.
Zmiany od 2014 roku – tylko dla osób do 35 roku ¿ycia
Nowe zasady zwrotu VAT za materia³y budowlane przewiduj±, ¿e
o zwrot czê¶ci podatku VAT zawartego w cenie tych materia³ów, zakupionych przez osobê fizyczn± po 1 stycznia 2014 roku mo¿na siê ubiegaæ je¿eli:
1. wydatki zosta³y poniesione w zwi±zku z:
a) budow± domu jednorodzinnego albo
b) nadbudow± lub rozbudow± budynku na cele mieszkalne lub przebudow± (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego czê¶ci lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
w wyniku których powsta³ lokal mieszkalny;
2. przedsiêwziêcie to by³o realizowane na podstawie pozwolenia na budowê wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r.;
3. powierzchnia u¿ytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego nie przekracza odpowiednio:
a) 75 m2 i 100 m2;
b) 85 m2 i 110 m2 – w przypadku, gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowê wychowywa³a przynajmniej troje dzieci spe³niaj±cych konkretne warunki, wskazane w art. 7 ust. 2 o pomocy pañstwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez m³odych ludzi.
Te warunki to nic innego, jak warunki umo¿liwiaj±ce odliczenie ulgi prorodzinnej, czyli:
1. ma³oletnie dziecko,
2. dziecko bez wzglêdu na wiek, które zgodnie z odrêbnymi przepisami otrzymuje zasi³ek (dodatek) pielêgnacyjny lub rentê socjaln±,
3. dziecko do ukoñczenia przez nie 25. roku ¿ycia, ucz±ce siê
w szko³ach, zak³adach kszta³cenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników s³u¿b spo³ecznych, o których mowa w przepisach
o systemie o¶wiaty, przepisach o szkolnictwie wy¿szym lub przepisach reguluj±cych system o¶wiatowy lub szkolnictwo wy¿sze obowi±zuj±cych w innym ni¿ Rzeczpospolita Polska pañstwie oraz szko³ach wy¿szych i wy¿szych seminariach duchownych, prowadzonych przez Ko¶ció³ Katolicki, inne ko¶cio³y i zwi±zki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku pañstwa do Ko¶cio³a Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku pañstwa do innych ko¶cio³ów i zwi±zków wyznaniowych.
Dodatkowe warunku umo¿liwiaj±ce odliczenie czê¶ci podatku VAT za zakupione materia³y budowlane to wiek i posiadanie w³asno¶ci nieruchomo¶ci. Osoba fizyczna, która bêdzie chcia³a skorzystaæ z tego zwrotu nie mo¿e ukoñczyæ 36 lat do koñca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowê lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Ponadto do dnia z³o¿enia wniosku o zwrot osoba fizyczna nie mo¿e byæ:
a) w³a¶cicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,
b) osob±, której przys³uguje spó³dzielcze w³asno¶ciowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
c) w³a¶cicielem lub wspó³w³a¶cicielem budynku, je¿eli jego udzia³
w przypadku zniesienia wspó³w³asno¶ci obejmowa³by co najmniej jeden lokal mieszkalny.
– z wy³±czeniem domu jednorodzinnego albo lokalu mieszkalnego,
o którym mowa w art. 20 ust. 3 pkt 1 ustawy o pomocy pañstwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez m³odych ludzi (budowany dom jednorodzinny; rozbudowywany lub nadbudowywany na cele mieszkaniowe budynek/jego czê¶æ albo budynek/pomieszczenie niemieszkalne lub jego czê¶æ przebudowywane lub przystosowywane na cele mieszkaniowe).
Brak odliczania wydatków na remont
Wprowadzone od nowego roku zmiany dotycz± równie¿ likwidacji zwrotu VAT za materia³y budowlane u¿yte do remontu mieszkania, czy domu.
Tylko wydatki na materia³y budowlane u¿yte do remontu mieszkania lub domu poniesione do koñca 2013 roku uprawniaj± jeszcze do czê¶ciowego zwrotu podatku VAT zawartego w ich cenie.
W przypadku osoby fizycznej pozostaj±cej w zwi±zku ma³¿eñskim
w roku kalendarzowym, w którym wydano pozwolenie na budowê lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego warunek nieukoñczenia 36 roku ¿ycia dotyczy m³odszego z ma³¿onków, a warunek braku tytu³u w³asno¶ci (lub spó³dzielczego w³asno¶ciowego prawa) do domu lub mieszkania dotyczy obojga ma³¿onków.
Tylko jeden wniosek o zwrot VAT
Wniosek o zwrot VAT za materia³y budowlane bêdzie mo¿na z³o¿yæ tylko raz, nie pó¼niej ni¿ do dnia 31 grudnia roku, w którym zgodnie z prawem mia³o miejsce przyst±pienie do u¿ytkowania wybudowanego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Ma³¿onkowie bêd± mogli zdecydowaæ, czy chc± z³o¿yæ wniosek wspólnie, czy oddzielnie. Je¿eli jednak ma³¿onkowie zdecyduj± siê na z³o¿enie odrêbnych wniosków, do ró¿nych urzêdów skarbowych, s± zobowi±zani zawiadomiæ o ich z³o¿eniu wniosku urz±d skarbowy w³a¶ciwy wspó³ma³¿onka.
Kwota zwrotu VAT za materia³y budowlane 2014
Nie zmieniaj± siê natomiast kwoty zwrotu. Tak jak dotychczas przy inwestycji wymagaj±cej pozwolenia na budowê kwota zwrotu VAT za materia³y budowlane dla stawki 23% VAT ma byæ od 2014 r. równa 65,22% kwoty podatku VAT wynikaj±cej z faktur, nie wiêcej jednak ni¿ 12,195% kwoty stanowi±cej iloczyn 70 m2 powierzchni u¿ytkowej i ceny 1 m2 powierzchni u¿ytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wk³adów oszczêdno¶ciowych na ksi±¿eczkach mieszkaniowych, ostatnio og³oszonej przed kwarta³em z³o¿enia wniosku o dokonanie zwrotu.
Kwota zwrotu dotyczyæ bêdzie sumy wszystkich wydatków udokumentowanych fakturami VAT i podlega zaokr±gleniu do pe³nych z³otych.
Wa¿ne!
1. Zwrot VAT od 2014 roku obejmie tylko wydatki na materia³y budowlane poniesione od dnia wydania pozwolenia na budowê.
2. Nowe zasady formalnie nie pozwol± uzyskaæ zwrotu VAT osobom, które uzyska³y pozwolenie na budowê przed 2014 rokiem, a wydatki ponios³y ju¿ w 2014 r. i w latach nastêpnych.
3. Lista materia³ów budowlanych, których dotyczy zwrot VAT pozostanie niezmieniona.
4. Równie¿ terminy zwrotu VAT nie ulegn± zmianie. Urz±d skarbowy bêdzie mia³ 4 miesi±ce na wydanie decyzji o zwrocie VAT i 25 dni liczone od dnia dorêczenia decyzji na przekazanie pieniêdzy z tytu³u tego zwrotu. Je¶li wniosek jest zasadny, zwrot nast±pi - bez wydania decyzji - w terminie 4 miesiêcy od dnia jego z³o¿enia.
5. Nie zmieni± siê te¿ wymogi co do zawarto¶ci samego wniosku, nadal trzeba bêdzie do niego do³±czaæ kopie faktur i pozwolenia na budowê.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Adam Bodnar bierze siê za ¶winoujsk± prokuraturê. Prokuratura Rejonowa w ¦winouj¶ciu, wraz z Prokuratur± Okrêgow± w Szczecinie, znalaz³a siê pod ¶cis³ym nadzorem nowo powo³anego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwo¶ci. Minister Adam Bodnar, decyzj± z 17 pa¼dziernika 2024 r., powierzy³ Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyja¶nienia przewinieñ dyscyplinarnych dotycz±cych niew³a¶ciwego zarz±dzania, które trwa³y od 2016 roku do marca 2024 roku w ¶winoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. z³otych ■ W ¦winouj¶ciu w³a¶nie rozpocz±³ siê przegl±d 500 drzew rosn±cych w pasach drogowych, obejmuj±cy ich inwentaryzacjê – obmiar, ocenê stanu sanitarnego oraz sporz±dzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 bêdzie dzia³a³ w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 wrze¶nia 2024 r. W celu pozostawienia darów nale¿y najpierw zadzwoniæ pod nr telefonu 91 321 59 49. ■