iswinoujscie.pl • Środa [13.11.2013, 13:45:07] • Polska
Rusza kampania edukacyjna „Zwalczmy Grypę”
fot. Organizator
Kampania ma na celu poprawę stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. Badania przeprowadzone przez firmę Millward Brown, na zlecenie marki Theraflu pokazują m.in., że aż 38 % Polaków nie potrafi wskazać różnicy pomiędzy przeziębieniem a grypą, a tylko 30 % Polaków zasięga porad lekarza w przypadku podejrzenia grypy.
W ramach kampanii i współpracy z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić żeby się ustrzec przed grypą lub co, gdy grypa już zaatakuje. Kampania rozpocznie się w drugiej połowie listopada i potrwa do marca przyszłego roku. Działania edukacyjne będą wspierane akcją reklamową w telewizji, radio i Internecie. Pomysłodawcą kampanii jest marka Theraflu.
Autorzy kampanii zauważają, że problem profilaktyki antygrypowej urasta do rangi problemu społecznego. Pomimo tego, że o zapobieganiu i walce z grypą mówi się coraz więcej, dane dotyczące zachorowań pokazują co innego. Jak wynika z raportu Centrum Informacji o Przeziębieniu i Grypie, w grudniu ubiegłego roku zarejestrowano w Polsce ponad 260 tysięcy przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Rok wcześniej, w tym samym okresie odnotowano o 140 tysięcy mniej przypadków tego typu.
„W przeciwdziałaniu i walce z grypą kluczową rolę odgrywa edukacja. Polacy nie umieją bronić się przed grypą, co jednoznacznie pokazują przeprowadzone przez nas badania. Kampanią edukacyjną „Zwalczmy grypę” w prosty i czytelny sposób chcemy pokazać jak zauważyć, rozróżnić, zapobiegać, a w ostateczności, leczyć objawy grypy” - komentuje Łukasz Gieroń, Senior Brand Manager marki Theraflu. W ramach akcji stworzone zostaną bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl przygotują praktyczny poradnik walki z chorobą. Uruchomienie serwisu planowane jest w drugiej połowie listopada, przed okresem największej liczby zachorowań na grypę. Ważnym elementem kampanii będzie interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko będzie można dowiedzieć się gdzie warto zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.
"Polskiego społeczeństwa nie stać na grypę i jej powikłania – dlatego musimy rozwijać dostęp do profilaktyki antygrypowej. Przede wszystkim, powinniśmy nauczyć się minimalizować ryzyko powikłań. Objawów grypy nie należy bagatelizować. Musimy pamiętać, że tradycyjne, domowe sposoby walki z grypą w wielu przypadkach są niewystarczające, dlatego trzeba zgłosić się do lekarza i wziąć skuteczne rzeczy. Pocieszający jest fakt, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie grypa i jej powikłania. Dlatego hasło „nie lecz, tylko zapobiegaj” nabiera na aktualności szczególnie w okresie jesienno-zimowym” – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.