POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.11.2013, 07:17:52] • Europa

Prezentacja Tramino w Jenie

Prezentacja Tramino w Jenie

fot. Organizator

„Kierunek przyszłość“ – to motto towarzyszyło oficjalnej prezentacji tramwaju Solaris Tramino, która odbyła się 9 listopada 2013 r. w centrum Jeny. Dostarczenie pięciu w pełni niskopodłogowych tramwajów dla Jenaer Nahverkehr stanowi zakończenie pierwszego zagranicznego kontraktu polskiego producenta na dostawę pojazdów szynowych. Tramino Jena to również pierwszy polski tramwaj na rynku niemieckim.

Niemiecka premiera niskopodłogowego Tramino rozpoczęła się od efektownego wjazdu tramwaju na plac Ernsta Abbego. Po przemówieniach Burmistrza Jeny Albrechta Schrötera, Przewodniczącego Jenaer Nahverkehr Udo Berana oraz Członka Zarządu Solaris Bus & Coach Martina Grubera nastąpił chrzest pojazdu. Otrzymał on imię miasta partnerskiego Jeny, Erlangen. Organizatorzy oddali do dyspozycji zwiedzających również inne pojazdy – historyczne tramwaje nr 26 oraz 101, a także przegubowy autobus Solaris Urbino 18, który niedawno zasilił flotę niemieckiego przewoźnika. Na placu przygotowano również szereg atrakcji dla bardzo licznie przybyłych mieszkańców Jeny. Zakończenie prezentacji stanowiła sesja zdjęciowa Tramino „Erlangen” na ulicach miasta.

„Od stycznia 2014 te eleganckie i odznaczające się ponadczasowym designem pojazdy wzbogacą krajobraz naszego miasta. W stosunku do naszych obecnych pojazdów stanowią one ogromny krok naprzód nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim technicznym. Tramwaje Solaris Tramino są inwestycją w przyszłość, zwiększą one mobilność w naszym mieście, a tym samym ułatwią życie wszystkim mieszkańcom Jeny”, powiedział Udo Beran, Przewodniczący Jenaer Nahverkehr.

„Bardzo się cieszę, że przypadł mi w udziale przywilej zaprezentowania Państwu tego pięknego pojazdu. Pięć Tramino Jena to pierwsze wyprodukowane w Polsce tramwaje, które będą woziły pasażerów w Niemczech. Tym bardziej dziękuję naszym partnerom z Jeny za okazane nam zaufanie. Tramino idealnie wpisuje się w krajobraz Jeny, miasta znanego nie tylko ze swojego malowniczego położenia i pięknych budowli, ale także z prężnie działającego, innowacyjnego przemysłu. Tramino i Jena stanowią idealnie dobraną parę”, dodał Martin Gruber, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach ds. Sprzedaży, After Sales, Marketingu i Zapewnienia Jakości.

Tramino Jena to trójczłonowe, całkowicie niskopodłogowe i dwukierunkowe tramwaje o długości 29,3 metra i szerokości 2,3 metra, przystosowane do jazdy po torach o szerokości 1 metra. Pod względem konstrukcyjnym są to pierwsze wyprodukowane przez Solarisa tramwaje typu GTx.

Każdy z szynowych Solarisów wyposażony jest w nawiew oraz klimatyzację całej przestrzeni pasażerskiej i kabiny motorniczego. Tramwajem może jednocześnie podróżować 168 osób, z czego 61 na miejscach siedzących. Każda z trzech sekcji pojazdu opiera się na umieszczonym po środku wózku jezdnym. Dzięki temu masa tramwaju rozkłada się równomiernie, jest on bardziej stabilny, a siły przekazywane przez przeguby są znacznie mniejsze. Tramino Jena wyposażony jest w cztery pary podwójnych drzwi o szerokości 1300 mm każda. Jedne z nich znajdują się tuż za kabiną motorniczego, gdzie mieści się przestrzeń dla wózków inwalidzkich.

To nie jedyny kontrakt Solarisa na dostawę niskopodłogowych Tramino na niemiecki rynek. Drugi został podpisany przez polskiego producenta z Braunschweiger Verkehrs-AG (BSVAG). W latach 2014/2015 na ulice Brunszwiku wyjedzie 18 czteroczłonowych tramwajów o długości 35,7 metra. Przewoźnik zamówił pierwotnie 15 pojazdów, ale skorzystał już z opcji, która umożliwiała zakup kolejnych 3.


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [13.11.2013, 17:25:03] • [IP: 2.65.61.**]

Wlasnie tak to powinno dzialac: nie my od nich bmw mercedesy itd i kasa nam z kraju ucieka... tylko w koncu oni dadza nam swoja kase i to nie mala jak sie domyslam. Tramwaje tez niczego sobie.

Gość • Środa [13.11.2013, 09:30:47] • [IP: 62.69.231.***]

To nie na nasze standardy.

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Komunikat prasowy, 1 lutego 2026 r. – aktualizacja 10:00, Ruch pociągów trakcją elektryczną po obu torach jest już możliwy na całej trasie między Świnoujściem a Szczecinem Dąbiem. Wszystkie linii kolejowe w regionie są przejezdne. Od poniedziałku ekipy techniczne Polskich Linii Kolejowych walczyły całymi dniami i nocami ze skutkami bezprecedensowego zjawiska pogodowego. Fala intensywnego marznącego deszczu spowodowała niespotykane dotąd na tę skalę oblodzenie. W terenie pracowały pociągi sieciowe i lokomotywy osłonowe. Skuto lód na setkach kilometrów sieci trakcyjnej oraz na dziesiątkach rozjazdów. Przywrócono ruch pociągów trakcją elektryczną na wielu ważnych liniach w regionie: 351 Krzyż – Stargard – Szczecin Dąbie – Szczecin Główny, 404 Białogard – Kołobrzeg, 405 Szczecinek – Piła, 202 Stargard – Runowo Pomorskie, 273 Szczecin – Kostrzyn oraz 401 Szczecin Dąbie – Świnoujście ■ Kwalifikacja wojskowa 2026 w Świnoujściu odbędzie się od 25 lutego do 6 marca. Komisja lekarska będzie pracować w hotelu przy Amfiteatrze przy ulicy Chopina 30. Wezwania dotyczą m.in. mężczyzn z rocznika 2007, osób bez określonej kategorii wojskowej oraz kobiet z kwalifikacjami przydatnymi w wojsku ■