Duński koncern upatrzył sobie miejsce na swoje przedsięwzięcie na terenie przemysłowym po byłej elektrowni jądrowej w Lubminie. W ciągu najbliższych czterech lat kosztem 1,5 miliarda euro wybudowane mają tam zostać dwa bloki o mocy 800 megawatów każdy. Zwolennicy inwestycji podkreślają jej wagę dla lokalnego rynku pracy. Plany duńskiej firmy oficjalnie poparli m.in. przedstawiciele władz landu oraz starościna powiatu Wschodnie Przadpomorze, na terenie którego powstać ma elektrownia, a w którym panuje bezrobocie jedno z najwyższych w Niemczech.
Jednak w regionie, w którym dominującą gałęzią gospodarki jest turystyka, poważne obawy wywołał fakt, że elektrownia ma być opalana węglem. Przeciwnicy inwestycji przeprowadzili już m.in. lokalne referendum w Lubmin, w którym niemal 80 procent głosujących opowiedziała się przeciwko przedsięwzięciu. Teraz natomiast prowadzą akcję zbierania protestów do zmiany planu zagospodarowania terenu, która niezbędna jest do budowy elektrowni. Jak informują, elektrownia węglowa w Lubmin emitowała będzie rocznie 10 milionów ton dwutlenku węgla, tyle samo co takie kraje, jak Algieria czy Kolumbia.
- Eksploatacja elektrowni tej wielkości z kominem, którego maksymalna wysokość może wynieść 161 metrów, pogorszy warunki życiowe w okolicy, negatywnie wpłynie też na turystyczne walory regionu poprzez hałas, zanieczyszczenie powietrza, ingerencję w krajobraz i pogorszenie stosunków wodnych – wyliczają.
Podkreślają też, że do postępowania administracyjnego nie została zaproszona strona polska, co wobec spodziewanej dużej emisji szkodliwych substancji do atmosfery jest – ich zdaniem – niezbędne.
Wiadomo już, że przynajmniej ze strony samorządowych władz Świnoujścia, przeciwnicy elektrowni wsparcia nie otrzymają.
- Nie chciałbym zabierać w tej sprawie głosu, ponieważ nie życzyłbym sobie również, by Niemcy wypowiadali się np. na temat gazoportu w Świnoujściu. Wolałbym, aby każdy decydował o tym, co się u niego dzieje, we własnym zakresie, żebyśmy nie torpedowali inicjatyw. Niech społeczeństwa danego regionu czy danego państwa decydują. Branża turystyczna na wyspie Uznam jest tak mocna, tak liczna, że jest w stanie bez poparcia Świnoujścia, wpłynąć na podjęcie rozsądnych decyzji. Nie chciałbym stwarzać precedensu. Nie protestowałem również wtedy, gdy burmistrz Ahlbecku chciał budować tuż pod samym Świnoujściem marinę na morzu, bo wiedziałem, że taki protest niczemu nie będzie służył. Wiedziałem, że decydowały będą względy ekonomiczne i techniczne – skomentował sprawę Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
(mib)
Na tych Niemieckich pustkowiach lepiej by wyszli na elektrowniach wiatrowych, bo tam wieje ze ho ho.
Wydaje mi sie ze nad masami powietrza z zachodu przewarzaja te z nad syberii oraz z polnocy.
I tak zbudują, no bo przecież w naszej szerokości geograficznej wiatr wieje przeważnie z zachodu, więc gdzie mają stawiać, jak nie na swoim odludziu przy wschodniej granicy?
Czy ktoś mógłby przetłumaczyć z angielskiego" DONG energy"?
niemcy w DDR-ówku lokuja ´brudne inwestycje, po co im ta elektrownia? przeciez u nich odludzie...ani przemyslu ani duzych miast, niech se wybuduja przy Hamburgu, TO BEDZIE KATASTROFA, 160 METROWY KOMIN, , , , , CALY SYF BEDZIE OSIADAL W SWINOUJSCIU... nie dosc ze ci z Torunskiej, mazowieckiej pala w picach w tych swoich chalupach, tak ze oddachac nie mozna, nie wiem czy to mokre drzewo czy poprostu wegiel, bylem pare razy w Netto to juz na parkingu sie chce wymiotowac... taki komin to 10.000 razy wiekszy smród
Gazoport to ekologia na 95%. 5% to straty.
Tam są BLOKI PAROWE Z ELEKTROWNI JąDROWEJ. są gotowe do pracy.Można gazem, ale jest drogi i brak. Rosyjski to niewiadoma.Węgiel przy nowej technologi to mniejsze zło. A żyć trzeba. Jeżeli chcesz protestować, to odetnij sobie energie elektryczną i do szałasu. Zużycie CO2 zmniejszy się.
I bardzo dobrze, trzeba protestowac w takich sprawach, z dnia na dzien widzimy istotne zmiany klimatyczne na całym świecie, zamiast na nadmorskim terenie wybudowac nowoczesne elektrownie wiatrowe, to oni znow chca budowac elektrownie emitującą bardzo duze steżenie co2 do atmosfery. I to nie jest przesada, albowiem efekt globalnego ocieplenia dotyka nas coraz mocniej i jesli bedziemy sie zgadzac na takie procedery jak ten, jedynie przyczynimy sie to katastrofy własnego świata. Zobacznie te 2 filmy i wyciagnijcie wnioski : www.youtube.com/watch?v=7FVZSUsT-Ws http:/
/www.youtube.com/watch?v=Zpu7IZcdzXE Niemcy wielcy ekolodzy, od lat narzekali na otwarcie granicy, tymczasem sami buduja elektrownie ktora dzinnie bedzie produkowała wiecej co2 do atmesfery niz samochody przez rok. Oczywiscie pieniadze daja im pozwolenie na wszystko, a Polska strona nie powie nawet słowa bo ma" swoj" gazoport. Ehh ludzie kto z was zrobil takich **** ze sie nie liczycie z otoczeniem. ;[
Polska przymierza się do budowy nowej kopalni węgla koło Lublina. Są tam bardzo duże zasoby bardzo dobrego węgla. Obok kopalni ma powstać jeszcze większa elektrownia węglowa. Ma to być nowoczesna, na gaz węglowy i zakładami chemicznymi węglo pochodnymi. To strategia energetyczna. Gaz ziemny z Rosji na dłuższą mete nie wchodzi w rachube. Będzie go za mało? 70 km. od Świnoujścia, to dość duży dystans niemieckiej elektrowni.
taaak, coż nam szkodzi jakiś smog!? Klimacik śląski lat 70-tych.. jak do tego dojdzie to pani Eris zechce inwestować tu w spa?