Cieszymy się, że wybraliście naszą akademię – mówił podczas inauguracji roku rektor uczelni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma - Nie tylko jedną z najlepszych uczelni morskich w Europie, ale też jeden z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych marynarzy na świecie.
Najwięcej pierwszoroczniaków złożyło uroczyste ślubowanie na Wydziale Nawigacyjnym. Tu największym zainteresowaniem cieszył się kierunek nawigacja (320 osób) oraz geodezja i kartografia. Na Wydziale Mechanicznym najbardziej popularna była mechanika i budowa maszyn (ok. 200 osób), a na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu logistyka (ponad 108 osób). W gronie studentów są również obcokrajowcy – m.in. z Litwy, Słowacji, Rosji i Białorusi. Mimo że studia na uczelni morskiej są przez wiele osób postrzegane jako typowe męskie – od lat nie brakuje chętnych na nie kobiet – wśród studentek pierwszego roku jest ich ponad 300.
Podczas sobotnich uroczystości na Wałach Chrobrego pracownikom Akademii Morskiej w Szczecinie wręczone zostały promocje doktorskie, a także odznaczenia państwowe i resortowe: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Pracownicy uczelni zostali wyróżnieni również złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami za Długoletnią Służbę oraz Odznakami „Zasłużony Pracownik Morza”, natomiast rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma otrzymał indywidualną nagrodę Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej za całokształt dorobku.
Akademia Morska w Szczecinie kształci na trzech wydziałach, dziewięciu kierunkach i trzydziestu czterech specjalnościach, przy czym wybór specjalności następuje na 3. semestrze nauki. Drugi rok prowadzone są studia doktoranckie na Wydziale Nawigacyjnym (w dyscyplinach: transport oraz geodezja i kartografia), w tym roku uruchamiamy je również na Wydziale Mechanicznym (dyscyplina budowa i eksploatacja maszyn).
W ubiegłym roku akademickim Wydział Nawigacyjny uczelni otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego milion złotych dotacji na realizację w latach kolejnych programu kształcenia zgodnego z Krajowymi Ramami Kwalifikacji. Jego założenia są odpowiedzią na potrzeby rynku i wykorzystują potencjał kadry na naszej uczelni.