POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [19.09.2013, 17:12:31] • Region

Akcja ratownicza na Baltyku

Akcja ratownicza na Baltyku

fot. Marynarka Wojenna RP

Dzisiaj (czwartek, 19 września) załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda” przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na platformie wiertnicznej „Baltic Beta”, znajdującej się 40 mil morskich na północ od Rozewia.

Służby operacyjne Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na Bałtyku potrzebuje mężczyzna przebywający na platformie wiertniczej „Baltic Beta”, 40 mil morskich (ok. 75 kilometrów) na północ od Rozewia. Z informacji przekazanych w systemie ratowniczym wynikało, że spadł on z dużej wysokości i mógł doznać obrażeń wewnętrznych. Do akcji ratowniczej skierowany został śmigłowiec Marynarki Wojennej „Anakonda” dyżurujący na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach. Śmigłowiec wystartował o godzinie 14:22 i przed godziną 15:00 osiągnął rejon akcji. Po podjęciu poszkodowanego na pokład śmigłowca, załoga obrała kurs powrotny na lotnisko MW. „Anakonda” wylądowała o godzinie 15:31, gdzie mężczyznę przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca MW „Anakonda”:
- kpt. mar. pil. Adam SOŁOPA (dowódca załogi)
- kpt. mar. pil. Artur KASPRZAK (II pilot)
- por. mar. Robert HAŁASA (lekarz)
- chor. mar. Krzysztof BILECKI (ratownik pokładowy)
- chor. szt. mar. Robert KOTYŃSKI (technik pokładowy)

Akcja ratownicza na Baltyku

fot. Marynarka Wojenna RP

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 539 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 281 osobom.

Zdjęcia wykonane przez kmdr ppor. Czesława Cichego przy lądowaniu śmigłowca i tuż po akcji. Na zdjęciu nr 2 od lewej stoją: kpt. mar. pil. Adam Sołopa, kpt. mar. pil. Artur Kasprzak, chor. szt. mar. Robert Kotyński, por. mar. Robert Hałasa i chor. mar. Krzysztof Bilecki.

kmdr ppor. Piotr Adamczak
rzecznik prasowy Dowódcy MW


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Poniedziałek [23.09.2013, 13:15:40] • [IP: 88.156.232.***]

Dobrze ze sa !.

Wyspiarz • Niedziela [22.09.2013, 20:42:41] • [IP: 37.8.215.**]

Po prostu brawa dla dzielnej i wspaniałej lotniczej załogi polskiej Marynarki Wojennej !

Gość • Czwartek [19.09.2013, 17:15:18] • [IP: 62.69.253.***]

I co w związku z tym?

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejski Dom Kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Świnoujściu mają zaszczyt zaprosić na XVII Morskie Juwenalia UTW Regionu zachodniopomorskiego "Aktywny Senior - 2025" w dniu 7 czerwca 2025 o godz. 11.00 na scenie Amfiteatru im. Marka Grechuty w Świnoujściu przy ul. Chopina 30. Celem przeglądu jest prezentacja twórczości oraz osiągnięć grup senioralnych w różnych dziedzinach artystycznych, rozwijanie pasji twórczych, integracja środowiska, aktywizowanie seniorów do tworzenia ruchu amatorskiego, propagowanie aktywnego i kulturotwórczego sposobu spędzania czasu wolnego. Przedsięwzięcie ma charakter przeglądu twórczości artystycznej Seniorów zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Organizacjach Seniorów, Domach Kultury prowadzących zespoły artystyczne złożone z Seniorów (zespoły międzypokoleniowe) Regionu Zachodniopomorskiego ■ Podczas Dnia Dziecka w parku Zdrojowym trwała zbiórka na leczenie Adasia Orlika. Wolontariusze zebrali 9.308,37 zł, 176,97 euro, 2 korony czeskie i żeton do wózka ■ Byli pracownicy „Odry” spotkają się 28 czerwca o godz. 16:00 w Forcie Anioła – to coroczna okazja, by powrócić wspomnieniami do czasów, gdy zakład zatrudniał tysiące osób i tętnił życiem. W przeddzień Dnia Rybaka będzie czas na rozmowy, uśmiechy i integrację przy grillu ■