POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [17.09.2013, 14:03:26] • Polska

Jednoznaczna nazwa na paragonie

Minister Finansów wydał korzystną dla przedsiębiorców ogólną interpretację podatkową w sprawie informacji, które mają się znajdować na paragonach fiskalnych. Interpretacja dotyczy zmian, które mają wejść w życie 1 października 2013 r.

W interpretacji wskazano, że zgodnie z regulacjami rozporządzenia z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, paragon fiskalny powinien zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Dodatkowo, paragon fiskalny może zawierać w miejscu określonym dla nazwy, również opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy.

Dla celów ewidencji oraz zapewnienia kontroli prawidłowości rozliczenia podatku, podatnicy powinni posługiwać się nazwami towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Wskazano, że nazwa towaru lub usługi to wyraz lub połączenie wyrazowe odnoszące się do towarów lub usług będących w ofercie podatnika. Przepisy ww. rozporządzenia obligują do wyznaczenia takiej nazwy towaru lub usługi, która pozwoli na oznaczenie przedmiotu transakcji w sposób niebudzący wątpliwości, co do rodzaju towaru lub usługi. Jednocześnie w interpretacji podkreślono, iż przepis § 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 wspomnianego rozporządzenia ten nie obliguje do stosowania nazw szczegółowych dotyczących pojedynczych przedmiotów danego rodzaju lub poszczególnych cech danego towaru lub usługi (np. barwa, pojemność, rozmiar).

Podatnik określa nazwy pozwalające na „jednoznaczne" identyfikowanie oferowanych towarów i usług oraz sposób przyporządkowania im stawki podatku. Uwzględnia przy tym asortyment sprzedawanych towarów i świadczonych usług. Sposób dokonywania jednoznacznej identyfikacji towaru lub usługi jest w dużej mierze uzależniony od specyfiki prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Zgodnie z wydaną interpretacją ogólną podatnik powinien zastosować oznaczenia nazw towarów lub usług do oferowanego asortymentu tak, aby do użytej nazwy towaru lub usługi możliwe było przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatku, a użyta nazwa była zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem lub usługą. Oznacza to, że podatnik stosujący nazewnictwo spełniające wymóg „jednoznaczności", zamiast posługiwać się określeniami (właściwymi z reguły dla nazwy grupowania) jak warzywa/owoce, pieczywo, nabiał, napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe powinien stosować nazwy jak np. pomidory, jabłka (dla grupy warzywa/owoce), chleb, bułka (dla grupy pieczywo), ser żółty, mleko (dla grupy nabiał), piwo, wino, wódka (dla grupy napoje alkoholowe), woda, sok (dla grupy napojów bezalkoholowych/soków).

Jak wskazano wyżej sposób „jednoznacznego" identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem towarów i usług, jakie podatnik oferuje. Podatnik dokonujący sprzedaży jednej lub kilku odmian pomidorów może zaprogramować w kasie nazwę np. „pomidor" dla oferowanych tego typu towarów. Podatnik dokonujący sprzedaży różnych rodzajów ciastek np. kremówka, sernik na zimno, szarlotka, może stosować oznaczenie ciastka, bez określania szczegółowo, jaki to rodzaj ciastka.

Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone również wtedy, gdy towary są oferowane po różnych cenach (np. różna cena danego towaru za kilogram), z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie towary objęte różnymi stawkami podatku VAT np. pomidory (suszone) - objęte 8% stawką podatku VAT oraz pomidory na gałązce - objęte 5% stawką podatku VAT, chleb o przedłużonej trwałości - objęty stawką 8% oraz chleb z terminem przydatności do spożycia nie dłuższym niż 14 dni - objęty 5% stawką podatku VAT, ciastka świeże - objęte 8% stawką podatku VAT oraz ciastka, których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekracza 45 dni - objęte 23% stawką podatku VAT. Podatnik stosując dla określonego rodzaju towarów np. pomidorów, różne ceny (z uwagi na oferowanie różnych odmian tych pomidorów) powinien je wykazywać na paragonie w odrębnych pozycjach (przy możliwości ich identyfikowania za pomocą jednej nazwy np. pomidory, jeżeli sprzedawane towary objęte są jedną stawką VAT).

W tym miejscu należy również zauważyć, że podatnicy świadczący usługi (dokonujący szeregu czynności składających się na dostawę towaru) mogą przy określaniu nazwy usługi (towaru) wykorzystywać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu zasad odpłatności (cennika). Tym samym, przykładowo w przypadku podatnika prowadzącego kwiaciarnię stosowane nazwy będą zależały od samej oferty tego podatnika (oferta może ograniczać się do sprzedaży bukietów lub pojedynczych kwiatów, a może również obejmować dekorację sal balowych, samochodów itp.). Przy określaniu nazwy towaru (usługi) można, jak wskazano wyżej, wykorzystywać nazewnictwo stosowane przy tworzeniu danego cennika. Tym samym, jeżeli dany podatnik w swoim cenniku wyróżnia np. pozycję bukiet ślubny w stosunku do innych bukietów, to określając nazwę dla potrzeb stosowania kasy rejestrującej może on wykorzystać taką nazwę (ewentualnie ze stosownym rozszerzeniem, jeżeli w cenniku rozróżnia lego rodzaju bukiety). Zważywszy, że ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej podlega dany towar (lub usługa), którym, w przypadku sprzedaży kwiatów w kwiaciarni, jest pewien produkt finalny) składający się z wielu komponentów, nie ma konieczności i uzasadnienia wyliczania wszystkich jego elementów składowych. Podobna sytuacja wystąpi w przypadku usług świadczonych przez restauracje, lub inne punkty gastronomiczne. Określenie nazwy świadczonej przez punkty gastronomiczne usługi może opierać się na nazewnictwie określonym w karcie dań (cenniku).

Wskazane zasady dotyczące stosowania nazewnictwa spełniającego wymóg jednoznacznego identyfikowania towarów i usług, nie wykluczają stosowania przez podatników nazewnictwa zapewniającego bardziej szczegółowe rozróżnienie towarów. Stosowanie jednak na tyle rozbudowanego nazewnictwa (obejmującego, w przypadku towaru takiego jak mleko wskazań dotyczących przykładowo producenta, objętości, zawartości tłuszczu itp.) ma dla podatników jedynie charakter fakultatywny.
 
Małgorzata Brzoza, Rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Szczecinie


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Niedziela [13.10.2013, 16:59:48] • [IP: 79.184.125.*]

Nie tylko lekarze i notariusze, kas fiskalnych nie mają bryczki w Świnoujściu - dlaczego ? Bryczkarz bierze do łapy 25 Euro lub 100 zł za kurs, to jest kilka razy więcej niż Taxi i nie odprowadza podatku, koń by się uśmiał gdyby rozumiał o co chodzi ;)

Gość • Środa [02.10.2013, 15:55:42] • [IP: 92.42.112.**]

Dlaczgo lekarze w prywatnej praktyce nie mają kas fiskalnych, nie mająteż mecenasi, notariusze iwiele innych, tych na wysokich szczeblach. Proszę o odpowiedż jak ktoś wie.

Gość • Poniedziałek [23.09.2013, 18:13:47] • [IP: 93.94.188.**]

W
W IKEA na 9 pozycji na paragonie tak na 100 % to rozszyfrowałem 2 a reszta to RO... coś tam

Gość • Poniedziałek [23.09.2013, 14:14:46] • [IP: 46.170.66.***]

Kto czytał paragon ze sklepu IKEA ten wie czego dotyczy nowy pomysł. Na paragonie z IKEA są same szwdzkie nazwy i przy kilku pozycjach człowiek nie wie za co ile zapłacił. Popieram pomysł, ponieważ i u nas na paragonach z małych sklepów są ztosowane jakieś zamienniki nazw towarów.

Stefan • Niedziela [22.09.2013, 22:08:46] • [IP: 80.245.185.**]

Nie tam żebym się czepiał, ale dlaczego dopiero teraz. Uczciwi przedsiębiorcy i społeczeństwo w końcu coś zyskają. Oby tak dalej, a ten kraj stanie się perełką Europy. Jeszcze zrobić porządek z tymi umowami śmieciowymi i młodzi ludzi by tak nie spierdzielali z tego kraju.

Gość • Niedziela [22.09.2013, 10:34:15] • [IP: 77.88.162.***]

Na kazdym kroku umilają nam życie.Szczególnie drobnym przedsiębiorcom. Zapamietaj tyle kodów jak masz np 300 pozycji w sprzedaży.

Gość • Środa [18.09.2013, 19:25:26] • [IP: 31.175.112.**]

A gdzie są kasy fiskalne , dla całej palestry prawnej.Gdzie są kasy, dla lekarzy z praktyką prywatną?

kusT ynabeJ • Środa [18.09.2013, 17:26:11] • [IP: 178.238.246.**]

By żyło się lepiej...

Gość • Wtorek [17.09.2013, 19:32:14] • [IP: 62.69.253.***]

Przesadzeni

Oglądasz 1-9 z 9
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■