POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [29.08.2013, 07:44:35] • zachodniopomorskie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w województwie zachodniopomorskim!

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013  w województwie zachodniopomorskim!

fot. Organizator

Zachodniopomorska inauguracja obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013 odbędzie się 7 września w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Siemczynie. W programie m.in. wręczenie odznak za Opiekę nad Zabytkami, dyplomów honorowych Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Swojskie Zabytki”, a także pokazy historyczne, wykłady. Dużą atrakcją będzie również zwiedzanie barokowego kompleksu pałacowo-parkowego, który został wzniesiony w latach 1722-1726 w formach klasycyzującego baroku. Jak zwykle w Siemczynie nie zabraknie rozlicznych atrakcji i niespodzianek, o które zadbają gospodarze – Stowarzyszenie Henrykowskie i państwo Andziakowie – właściciele zespołu.

21. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”. „Poprzez tak sformułowany temat przewodni pragniemy przypomnieć, jaką wartością jest własna państwowość i jakie były koleje jej kształtowania. Zależy nam też na tym, by dotrzeć z tym przesłaniem do młodego pokolenia i przekonać je, że warto żyć w poczuciu przynależności do tradycji, historii, języka i polskiej kultury” - mówi prof. Małgorzata Rozbicka dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wybór tematu w dużej mierze wynika z faktu, że tegoroczne EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa chce także zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Tydzień przed inauguracją, czyli 31 sierpnia, w ramach EDD odbędzie się 8. festyn historyczny „Spotkanie Na Szlaku Templariuszy. Chwarszczany 2013” zorganizowany przez Urząd Gminy Boleszkowice oraz Projekt Chwarszczany, Projekt Lazarus i Szlak Templariuszy. W programie m.in. prelekcja z pokazem „Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach – najnowsze odkrycia”, koncert „Joculatores dei (Trubadurzy Chrystusa Pana). Pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej”, a także historyczne pokazy dawnych rzemiosł, walki rycerskie i turniej konny.

8 września (niedziela) poświęcony będzie staremu miastu w Szczecinie. Organizatorzy – Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Szczecinie, chcą sprawić, aby miejsca z pozoru wszystkim znane odsłoniły swoje tajemnice. O godz. 10.00 w Ratuszu Staromiejskim, ob. Muzeum Historii Szczecina rozpoczną się wykłady połączone z prezentacjami. Archeolog, dr Anna Kowalska opowie o najdawniejszych dziejach miasta w świetle wykopalisk prowadzonych przez kilka lat na Podzamczu. Mgr inż. arch. Janusz Nekanda-Trepka omówi rozwój przestrzenny Starego Miasta, koncepcje jego powojennej odbudowy i plany przekształceń na przyszłość. O meandrach powojennej odbudowy Starego Miasta mówić będzie dr Paweł Knap z IPN. Wyniki analiz urbanistycznych – m.in. sylwety miasta od strony Odry zaprezentuje mgr inż. arch. Ewa Nosek – architekt miasta. Po wykładach, po Podzamczu i górnej części Starego Miasta oprowadzać będą pracownicy NID OT. Po drodze uczestnicy spaceru będą mieli okazję uczestniczyć w pokazie średniowiecznych strojów, dawnych sztuk walki oraz degustacji średniowiecznych potraw – zorganizowanych przez grupę rekonstrukcyjną „Bractwo Maltańskie” ze Szczecina.

Warto odwiedzić zachodniopomorskie! Wśród licznych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na wszystkie wydarzenia w ramach EDD wstęp wolny.

W ubiegłym roku w EDD zaangażowało się ponad 390 miejscowości z całej Polski, odbyło się 1642 imprez, w których uczestniczyło blisko 300 tysięcy osób.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cała Europę zainicjowanych we Francji Dni Otwartych Zabytków. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Więcej informacji na stronie:
www.edd.nid.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Sobota [07.09.2013, 21:24:29] • [IP: 95.108.103.***]

dlaczego nie ma informacji na stronie edd2013.pl? jaka jest oficjalna strona imprezy?

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■